Elegancki i stateczny brąz ze swoją mnogością odcieni jest bardzo wdzięczny i lubiany przez osoby, które się na niego zdecydowały podczas aranżacji, remontu i usługi wykończenia mieszkania, kolor wpisuje się w nurt eko, gdyż to barwa ziemi, jest miły dla oka, daje poczucie bezpieczeństwa, nie pobudza a wycisza, tworzy naturalne wnętrza z nutą wytworności, klasyczne i kameralne albo nowoczesne i minimalistyczne, lecz brązowa stylizacja wymaga wielkiego wyczucia, bowiem bardzo łatwo jest przedobrzyć z tym kolorem, wówczas wnętrza mogą wydawać się przygaszone, optycznie mniejsze i trochę przytłaczające, to kwestia natężenia barwy i ilości brązu w salonie, sypialni, doboru właściwego koloru podłogi (mahoń, kasztan, herbaciany, orzech, heban, kakao czy mleczna czekolada) oraz odcienia ścian i takie skontrastowanie z dodatkami, detalami wykończenia oraz wyposażeniem, aby podkreśliły wszystkie walory brązu, wydobywając całą jego naturę.
Ściany.
W sferze malowania ścian w brązach do dyspozycji mamy mnóstwo opcji; od cafe latte, przez cynamonowy, umbrę, ugier, brunatny, kasztanowy, orzechowy po kakaowy, czekoladowy, wzornik kolorów NCS obrazuje nam, jak szerokie spektrum odcieni zawiera się w rodzinie brązów, firmy produkujące farby z gotowymi, różnymi odcieniami brązowego nadają im intrygujące nazwy.
Brązowa ściana wygląda na wskroś szlachetnie, ale bardziej intensywnej barwy nigdy nie stosujmy na wszystkich, wyłącznie na jednej ścianie, góra dwóch albo jako wyrazisty akcent, kreujący tzw. plamę kolorystyczną, brązy o średniej tonacji mogą co prawda stanowić kolor dominujący, lecz warto również przełamać je czymś jaśniejszym, np. jedną ścianą pomalowaną w écru, kremowym, piaskowym.
Jeśli mocny brąz jako kolor dominujący i w dużej dawce, to wyłącznie w przestronnym i bardzo dobrze doświetlonym pomieszczeniu, niewielkie wnętrza potrzebują pasteli, tutaj ciemny odcień stosujmy tylko jako akcent.
Brązy lubią dodatki nie tylko w swojej palecie kolorów bazujące na przejściach tonalnych, doskonałym przełamaniem tej barwy będzie oczywiście biel ale również np. pomarańczowy, czerwień, błękit, odcienie żółtego, a w przypadku jasnych brązów także czarne dodatki, zaś odcienie mocniejszej szarości, pomimo, że są barwą neutralną, powinny być oddzielone od brązów bielą lub jasnym beżem.
Brązowe ściany oddadzą swoje atuty w kompozycji z jasną podłogą, jeszcze jaśniejszymi meblami lub odwrotnie, ciemniejszymi od ścian i podłogi, taka kompozycja jako subtelny i wysmakowany kontrast da ciekawy efekt.
Podłoga.
Połączenie brązowej podłogi także z brązowymi ścianami to bardzo ryzykowna sprawa, ale wszystko zależy od intensywności wybranych barw, generalnie bardzo ciemna podłoga nadająca charakteru pomieszczeniu i określająca de facto styl aranżacji, oczekiwać będzie skontrastowania jej z jasnymi ścianami i przynajmniej o dwa tony jaśniejszymi meblami, odpowiedni kontrast wydobędzie z każdego detalu wykończenia jego urok, monochromatyczne i zlewające się ze sobą stylizacje są nudne i bez polotu, to abecadło aranżacji i usługi projektowania, fakt znany doskonale każdej firmie remontowej.
Z ciemno brązową podłogą harmonizują pastelowe dekoracje i dodatki, może to być jasny niebieski, pudrowy róż, perłowy albo lawendowy, jaśminowy, szmaragdowy czy miętowy, sprzęty z wykorzystaniem naturalnego drewna, skóry, kamienia, szkła.
Na tle jasno brązowej podłogi najkorzystniej prezentują się meble ciemniejsze od niej o jeden, dwa tony, najlepiej w tej samej gamie kolorystycznej.
Oswajanie brązu jasnymi dodatkami.
Ponadczasowy brąz w ciemnym wydaniu w wypadku zastosowania go na zasadzie jednego odcienia jako zwieńczenie remontu, pomimo zestawienia z obowiązkowo białym sufitem, pochłonie w znacznym stopniu naturalne światło, co pomniejszy optycznie przestrzeń, dotyczy to podłogi, a jeszcze bardziej ścian. Pomalowanie jednej ściany w kremowym lub jasnym beżu, ustawienie mebli (sofa, fotele) w podobnej, jasnej kolorystyce zdecydowanie pomorze, wnętrze nie będzie ponure, nabierze blichtru, taki fortel spowoduje, że wyeksponujemy wybrane elementy aranżacji, wystrój będzie subtelniejszy, pomieszczenie przytulniejsze.
Brązy są śliczne i ciepłe tworząc sielską i przyjazną atmosferę, ale intensywne i w zbyt dużej ilości będą ciężkie i przygnębiające, aby ustrzec się zestawień monochromatycznych warto stosować przejścia tonalne, odcienie o różniących się nasyceniu i temperaturze, wnętrze będzie przestronniejsze i lżejsze po wprowadzeniu elementów wykończenia o delikatniejszym wydźwięku kolorystycznym; écru, piaskowym, jasnym beżu czy też błękicie, morskim.
Spektakularny efekt zdobniczy dadzą kremowe, a jeszcze lepiej białe listwy przypodłogowe, wydzielą i podkreślą brązowe płaszczyzny, ubiorą je niejako w ramy, będą kontrastującym zwieńczeniem podłogi i efektownym przełamaniem koloru ściany, najbardziej eleganckie są wykonane z drewna o prostym, nie ornamentowym przekroju.
Podczas remontów i wykończeń mieszkań w Poznaniu przez naszą firmę odcienie brązowego na ścianach nie należą do najczęściej wybieranych przez odbiorców usługi, którzy pewnie obawiają się dużych płaszczyzn brązu w swoim mieszkaniu, gdyż to faktycznie kolor dość wymagający, mimo że śliczny, za to brązowe dodatki, meble, w tym stolarkę drzwiową, listwy przypodłogowe wybierają dość często, stanowią wtedy bardzo eleganckie i wysublimowane akcenty aranżacji.
Przeczytaj też:
Charakterystyka koloru brązowego
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 15.08.2016