Pokoje nastolatków, naszych kochanych indywidualistów, muszą być przytulne, praktyczne i wyjątkowe.
To, że otaczające nas barwy oddziałują na nasze zmysły jest oczywiste, szczególnie zaś może to być istotne w okresie dojrzewania naszych dzieci, nie określa się ich już wtedy mianem dzieci, lecz nastolatków, aby ich nie urazić. Nasze nastolatki uwielbiają indywidualizm, szukają własnego stylu, rodzice też przechodzili okres dorastania, więc powinni go dobrze znać. Doskonałym miejscem dla młodego osobnika aby się wyrazić może być właśnie jego pokój, pozwólmy zatem naszym dorastającym dziewczętom i chłopakom urządzić pokój samodzielnie. Nie narzucajmy im tego, co nam się podoba, kolorystyka w pokoju, to idealny przykład. Pozostawienie nastolatkom wybór kolorów do swojego pokoju może być prostym sposobem na zadowolenie ich, uszanowanie ich gustów, co na pewno docenią. Rodzic powinien być w kwestii wyboru barw ścian czy wyposażenia co najwyżej dobrym doradcą.
Kolorystyka pokoju młodzieżowego prócz odzwierciedlania upodobań jego mieszkańca powinna dobrze służyć odpoczynkowi, sprzyjać nauce. Zwykle jest to sypialnia, pokój dzienny i pokój do pracy jednocześnie, więc barwy muszą być bardzo praktyczne, uwzględniając wszystkie te funkcje. Można także zróżnicować kolorystycznie część pokoju gdzie jest łóżko kolorem uspokajającym: np. niebieskim, fioletowym, zielonym, zaś miejsce do nauki barwami pobudzającymi: np. pomarańczowym, żółtym czy elementami czerwonego.
Jakie wybrać kolory?
Jedni dobrze czują się w kolorach pastelowych, bardzo łagodnych w wyrazie, inni uwielbiają kolory żywe, energetyczne. Nasze nastolatki nie mając pomysłu na kolory z powodzeniem mogą zainspirować się barwami natury, wykorzystać zestawienie barw wiosny, jesieni czy zimy, wystarczy popatrzeć wokół. Oto kilka przykładów.
Wszelkie odcienie błękitu, dadzą atmosferę harmonii, wytworzą oazę spokoju, którą można skojarzyć ze zmarzniętym lasem lub głębią i tajemniczością oceanu, bardziej wyraziste błękity zaleca się ocieplić elementami ciemnych, ekscytujących czerwieni, ale też karminowym czy burgundem. Delikatny turkus odświeży wnętrze, trącąc o klimat bajki czy retro.
Barwy rdzawe, piaskowe, brązy, delikatne ochry, to pustynia, step, zaorane pole, są naturalnymi kolorami ziemi, po której stąpamy, są neutralne dla wystroju wnętrza ale i stosunkowo dla zmysłów, dając jednak uczucie ciepła i komfortu.
Przeróżne odcienie pomarańczowego, mogą skojarzyć się z blaskiem jesiennych liści, smakiem egzotycznych potraw, jaskrawszy pomarańczowy, lubiany przez młodych ludzi budzi poczucie energii i witalności.
Energetyczna i tętniąca życiem czerwień, jest kolorem miłości, jej różne odcienie zbudować mogą klimat nawiązujący do przeszłości, głównie jednak pobudzają i zachęcają do pełnego optymizmu wejrzenia w przyszłość.
Odcienie żółtego, to szczęście i aktywny tryb życia, żółty-złoty wytworzy elegancję i szyk. Ciepło, przytulność i przyjazny klimat wykreuje nam barwa słomy czy antycznego złota, rozjaśni i ożywi wnętrze kolor słońca podczas wschodu. Poczucie splendoru i przepychu uzyskamy przy pomocy odcieni koloru złotego.
Zielenie odzwierciedlają spokój, relaks, kojarzone są z witalnością i potęgą przyrody, bujnym lasem, soczystą zielenią łąki, pomagają w koncentracji i nauce, zastosowane jako cała ściana w tym kolorze, dywan, zasłona etc.
Podpowiedzmy jeszcze naszym nastolatkom, że pokój w kolorach modnych może czasami być błędem, pomieszczenie może okazać się takie, jakich wiele i okazać się pokojem „nie naszym”. Najpierw rozważajmy kolory z palety naszych ulubionych barw, dopiero później bierzmy pod rozwagę kolory, które są na topie.
Przeczytaj artykuł: Jakie kolory jak wpływają na dziecko?