WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Farba betonowa – wyjątkowa dekoracja ściany.

Farba betonowa, to nowoczesny produkt wytworzony w oparciu o spoiwo mineralne, zabarwiony naturalnymi pigmentami. Zastosować go można we wnętrzach nowoczesnych, awangardowych, minimalistycznych, w pokoju dziennym, sypialni czy łazience. Finalny efekt nałożonej farby betonowej, to nawiązanie do wyglądu betonu z jego charakterystycznymi przebarwieniami, niewielkimi ubytkami, wżerami w powierzchni w sąsiedztwie bardzo gładkich i równych miejsc czy też częściowo widocznym piaskiem. Taka powierzchnia idealnie harmonizuje z surowym drewnem, metalem czy szkłem. Jednym z takich produktów jest farba betonowa Fox, wchodząca w skład systemu FOX DEKORATOR. Farbę betonową Fox można nanosić na wszystkich podłożach nośnych wewnątrz pomieszczeń po ich uprzednim przygotowaniu, tj. usunięciu ewentualnych nietrwałych powłok malarskich, przygotowaniu porowatego ale mocno związanego i suchego podłoża i zagruntowaniu preparatem głęboko penetrującym (grunt odcinający Stopper – jedna lub dwie warstwy), nałożeniu gruntu szczepnego Stone (drobne ziarno), następnie nałożeniu i uformowaniu podkładu mineralnego (drobne ziarno). Dopiero teraz, po stwardnieniu podkładu mineralnego możemy wałkiem nanieść przynajmniej dwie warstwy farby betonowej, aby była wystarczająco mokra i podatna na odkształcenia podczas zagładzania pacą ze stali nierdzewnej aż do momentu uzyskania pożądanego wyglądu. Dopiero na koniec, po wyschnięciu, nanosi się warstwę specjalnego lakieru do betonu lub dodatkowo impregnatu woskowego dla zabezpieczenia powierzchni farby przed wchłanianiem kurzu i wilgoci. Aplikację zaleca się wykonywać raczej na ograniczonych powierzchniach.

Wykonanie dekoracji z farby betonowej do łatwych nie należy, toteż aby uzyskać pożądany efekt dekoracyjny na naszej ścianie, proces aplikacji wszystkich elementów systemu wymaga zastosowania się do wskazówek producenta. Wygląd finalny dodatkowo zależny jest od stanu podłoża, wybranej wersji dekoracji ale bez wątpienia też od inwencji twórczej i odpowiednich zdolności manualnych osoby dokonującej dekoracji. Farba betonowa pomimo skojarzeń nie zawiera cementu, wyprodukowana jest z naturalnych składników, jednym z nich jest wapno o znanych powszechnie właściwościach bakteriobójczych, wapno dzięki wysokiej alkaliczności niszczy w zarodku ewentualne powstawanie pleśni.
Jakie rodzaje dekoracji możemy uzyskać?

 

Dzięki zastosowaniu podkładu mineralnego możemy uzyskać efekt np. pęknięć czy imitacji szalunku, polega to odciskaniu, wydrapywaniu, nanoszeniu „rysunku” na powierzchni podkładu mineralnego, który zobaczymy w efekcie końcowym po naniesieniu farby betonowej. Do uzyskania jest również: – Efekt skorodowanego betonu (matowa powierzchnia z licznymi, dobrze widocznymi, nieregularnie rozmieszczonymi ubytkami), możemy to osiągnąć aplikując drugą warstwę farby betonowej na pierwszą, jednak całkowicie suchą. – Efekt wibrowanego betonu (gładka, matowa lub satynowo błyszcząca powierzchnia), otrzymujemy to poprzez nakładanie drugiej warstwy farby betonowej na pierwszą jeszcze wilgotną, powierzchnie matową czy satynową uzyskamy zależnie od wielokrotności zaciągania-wybłyszczania pacą drugiej warstwy farby.

 

Zabezpieczanie powierzchni farby betonowej:

 

Lakier bezbarwny – nanoszenie jednej warstwy lub więcej, zależnie od tego, czy powierzchnia jest gładka lub bardziej chropowata.
Impregnat woskowy – stosujemy we wnętrzach ze zwiększoną wilgotnością, warstwę impregnatu nanosimy na powierzchnię już polakierowaną.

Zarówno grunt odcinający Stopper, grunt szczepny Stone, podkład mineralny, farba betonowa, lakier i impregnat woskowy należą do systemu FOX DEKORATOR, producentem i dystrybutorem w/w produktów oraz wielu innych materiałów do wykonywania efektów specjalnych na ścianie jest firma Fox Dekorator.

 

Ciekawym produktem może być również: Farba interferencyjna, niczym kameleon.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 22.10.2011

Oceń artykuł