Styl loftowy, minimalistyczny, ultra nowoczesny, awangardowy, w takich wnętrzach spotyka się wysublimowane i nietuzinkowe dekoracje ścienne, do których bez wątpienia należy efekt tzw. surowego betonu. Stosuje się wówczas specjalne, gotowe środki, składające
się z kilku produktów, które aplikuje się po kolei, czyli w kilku podejściach, będzie to farba betonowa bądź dający konkretną, wyrazistą teksturę tynk betonowy, ta druga dekoracja ścienna jest bardzo czasochłonna w wykonaniu, ale aby osiągnąć pożądany efekt, należy zachować kolejność prac zgodnie z zaleceniami producenta oraz mieć wystarczające zdolności manualne, w tym dozę wyobraźni. Nie są to więc rozwiązania zbyt tanie, zarówno robocizna, a szczególnie materiał są dość drogie.
Jednak jeśli podoba nam się tego typu, bądź co bądź będąca ostatnio bardzo na topie dekoracja ścienna, natomiast nie posiadamy akurat wystarczających środków finansowych, wówczas możemy pomyśleć o tańszej alternatywie, a jest nią po prostu fototapeta ze zdjęciem, mogą to być ilustracje rozmaitych betonowych ścian.
Stosując fototapetę, naturalnie o efekcie struktury możemy wtedy zapomnieć, jednak jeśli ściana na której zastosowalibyśmy taką fototapetę znajduje się naprzeciw okna, wtedy światło pada prostopadle na powierzchnię ściany i prawdziwej struktury i tak nie byłoby za bardzo widać, inaczej się ma sytuacja ze ścianą, na którą światło pada po skosie, wtedy efektownie uwypukli strukturę prawdziwego tynku betonowego, zaś fototapeta jest gładka, jednak jeśli nie przeszkadza nam brak struktury na gładkiej fototapecie, wówczas jest to rozwiązanie właśnie dla nas. Na pierwszy rzut oka fototapeta sprawia wrażenie prawdziwego tynku betonowego, z wżerami, nierównościami, odciskiem desek szalunkowych i śrub, daje ciekawy efekt dekoracyjny, nie mający nic wspólnego z kiczem, bo czy przecież przeszkadza nam imitacja naturalnej deski na podłodze, a w większości przypadków mamy w mieszkaniach sztuczny panel laminowany?
Nie ma zastrzeżonego wnętrza, w którym można zastosować fototapetę z wizerunkiem betonu, gustownie będzie wyglądać w salonie, sypialni czy kuchni, natomiast musimy zachować konsekwencję w aspekcie całej aranżacji wnętrza, ta dekoracja pasuje do stylizacji nowoczesnej czy industrialnej, na pewno nie zaś do klasycznej, rustykalnej bądź też retro.
Przyklejenie fototapety zajmie pewnie z dziesięć razy mniej czasu, niż aplikacja tynku betonowego, a zmiana w przyszłości dekoracji ściany podczas prac remontowych, też będzie łatwiejsza i tańsza, wystarczy zdjąć fototapetę, zmyć ścianę, wykonać może parę wyprawek szpachlarskich i ściana gotowa do udekorowania jej czymkolwiek, farbą, kamieniem, innym tynkiem strukturalnym, etc.
Zapraszam do lektury publikacji:
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 31.05.2014