Cieniowanie kojarzy się z wizażem, fryzjerstwem, tworzeniem kreacji przez stylistów w branży odzieżowej, a czy w aranżacji wnętrz pojęcie to spotykamy, jak najbardziej, chodzi tu o stopniowanie natężenia barwy farby na ścianie, np. dwóch, trzech tonów tego samego koloru bądź też barw lekko kontrastujących ze sobą, które łączą się nie ostrym odcięciem, tylko płynnie przechodzą, przenikają się jeden w drugi, nazywamy to też gradientowym zdobieniem ścian albo zdobieniem z wykorzystaniem efektu/techniki ombre.
W zasadzie ta dość prosta w zamyśle i wykonaniu, a jednocześnie bardzo spektakularna i niezwykła dekoracja ścienna jest niebywale urzekająca, ma swój niezaprzeczalny wdzięk i szyk, ponadto umożliwia twórczą zabawę kolorami, pozwala nam wykreować wnętrze na pewno unikalne i ze smakiem, ten sposób dekorowania ścian wszedł na stałe do oferty projektantów mieszkań, jest bardzo ciekawym rozwiązaniem w kanonie aranżacji wnętrz, zdobywając nie bez powodu coraz szerszą rzeszę zwolenników.
Najlepiej w takiej dekoracji komponują się barwy pochodne, znajdujące się blisko siebie na kole kolorów, np. zestawienie błękitu z turkusem, lazurem, chabrem lub kobaltem, połączenie fioletu z wrzosowym, liliowym czy lawendowym, pomarańczowego z łososiowym, morelowym, groszkowego z miętowym albo po prostu gradacje jednej barwy, np. bardzo popularnego szarego czy odcieni brązu.
Aplikacja takiej dekoracji pomimo że jest prosta, wymaga stosowania się do zasad wykonywania prac malarskich, stosując jeden kolor w kilku tonacjach najpierw należy malować barwą najjaśniejszą, następną sąsiednią-ciemniejszą, nakłada się dopiero po wyschnięciu poprzedniej, efekt przenikania się dwóch barw gwarantuje nam wykorzystanie podczas aplikacji ciemniejszej barwy wilgotnej miękkiej gąbki, to wielokrotne zamaczanie w farbie, odsączanie czy rozrzedzanie w wodzie, ale tak aby farba nie ściekała i delikatne, nieregularne ruchy gąbką na połączeniu dwóch tonacji czy różniących się barw, można do tego celu użyć także miękkiego pędzla, rozmycia na łączeniu się kolorów oczywiście nie muszą być regularne, jest to praca ręczna co daje efekt zamierzonego, organicznego, naturalnie wyglądającego rozmazania. Inną techniką przy zastosowaniu trzech poziomych różnych odcieni tego samego koloru będzie np. użycie tychże trzech kolorów/odcieni wiodących, a na przejściu pomiędzy dwoma odcieniami nałożenie barwy pośredniej-łączącej, można tutaj zwyczajnie wymieszać dwa sąsiadujące odcienie i taką mieszaniną wykonać połączenie (także gąbką, pędzlem).
Stosując gradację jednego koloru, ten najmocniejszy powinien znajdować się najniżej, wizualnie będzie to najdoskonalsze rozwiązanie, najbardziej harmonijne i naturalne, gdyż patrząc na pejzaż, wszelkie barwy, łącznie z całym nieboskłonem są zazwyczaj tym ciemniejsze im są bliżej ziemi.
Aby dekoracja przykuwała uwagę i subtelnie zdobiła wnętrze, raczej powinna być zastosowana wyłącznie na jednej ścianie pomieszczenia lub też jej fragmencie. Prace remontowe, a zwłaszcza wykończeniowe, w tym detale typowo dekoracyjne pochłaniają często sporo środków finansowych, technika cieniowania kolorów zdecydowanie należy do najtańszych rozwiązań, a efekt może dać zdumiewający, tworząc eleganckie i nowocześnie wyglądające wnętrza.
Wybierając kolory dla wykonania efektu ombre na ścianie możemy korzystać z wzornika NCS bądź też opierać się na gotowych kolorach np. firmy Śnieżka, która przygotowała kilka ciekawych aranżacji kolorystycznych z wykorzystaniem gotowych farb z serii Śnieżka Satynowa, farby nota bene doskonale kryjącej i wyjątkowo odpornej na szorowanie na mokro, dzięki zastosowaniu w produkcie nowatorskiej technologii Teflon® surface protector.
Zapraszam do przeczytania:
Beton architektoniczny – z placu budowy do wnętrz.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 03.07.2014