Aranżacja salonu, sypialni czy innego wnętrza remontowanego mieszkania lub domu często oznacza wykorzystywanie elementu strukturalnego na wybranym, wyeksponowanym fragmencie ściany, z reguły jest on kluczowym detalem dekoracyjnym, przy tym nierzadko definiuje charakter i klimat pomieszczenia.
Do dyspozycji mamy rozmaite produkty, masy do nakładania, ale też elementy z gotową, wyszukaną teksturą, intrygującą propozycją są tutaj panele architektoniczne Pulano, których trójwymiarowe, wzorniczo geometryczne wykończenie jest idealną propozycją dla obowiązujących obecnie trendów w architekturze nowoczesnych wnętrz, gdzie geometria w designie, która wcale nie musi być nudna, zarówno mebli, lamp, materiałów wykończeniowych jak i detali dekoracyjnych jest czymś oczywistym.
Geometria we wzornictwie nie jest żadnym novum, była kwintesencją stylu powstałego sto lat temu, tj. Art Deco, kojarzonego ze wspaniałą tradycją wzorniczą, z kunsztem i dbaniem o każdy szczegół, projektanci czy wręcz artyści Art Deco uwielbiali precyzję i geometrię, dzięki wyrazistości i czystości kompozycji z motywami trójkątów, kwadratów bądź koła, wnętrza nabierały blichtru i elegancji, panele Pulano są tego odbiciem, ich projektant Artur Bencki, zaadaptował te walory, powstały przez to nietuzinkowe wzorniczo, interesujące kolekcje o intrygująco brzmiącym nazewnictwie; Semicircle, Pavo, Kvadro, Gemini, Hydrus czy Sagitta.
Potencjał tkwiący w geometrii jest ogromny, wzory stanowią odzwierciedlenie precyzji oraz ładu przestrzennego, ściana udekorowana panelami geometrycznymi nabiera dynamiki, ekspresji i głębi, jej teksturę dodatkowo wydobędzie światło padające pod ostrym kątem na udekorowaną ścianę, np. zainstalowane na suficie w postaci punktów świetlnym albo taśmy LED, elementu bardzo efektownego, wzbogacającego aspekt zdobniczy aranżacji i kunsztownego przedsięwzięcia remontowego oraz pełnego wykończenia eleganckich wnętrz.
Kolekcja paneli Pulano charakteryzujących się prostymi geometrycznymi kształtami to kilkadziesiąt wzorów, od drobnego, nienachalnego, przez asymetrię a la Picasso, po głęboką, wyrazistą linię, kluczowym motywem jest zawsze geometria, co ciekawe, na jednej płaszczyźnie udekorowanej ściany można połączyć w jedną kompozycję kilka harmonizujących ze sobą lub celowo subtelnie kontrastujących wzorów, choć według zasad dobrej aranżacji najefektowniej wygląda cała ściana w wybranym jednym wzorze tworząc wyszukaną i wysublimowaną poniekąd płaskorzeźbę, z drugiej strony to od projektanta wnętrz lub właściciela mieszkania i ich inwencji twórczej zależy czy podczas remontu i usługi wykończenia wykreowana ma być kompozycja ścienna z jednego wzoru paneli czy też kilku.
Najmodniejszymi kolorami w tego typu dekoracjach strukturalnych to biel i czerń, toteż producent oferuje wykończenie w białej satynie i czarnym macie, póki nie wprowadzi zapowiadanych dodatkowych trzech kolorów, swoją drogą wierzchnie wykonanie paneli pozwala na przemalowanie ich w dowolnym kolorze, najlepiej emalią akrylową, metodą natryskową.
Panele Pulano to frezowana płyta o grubości 16 mm, zależnie od kolekcji mają wymiary od 20 x 20 cm, do 120 x 20 cm, montuje się je na ścianie na klej montażowy, wymagane jest tutaj precyzyjne przycinanie paneli na styku ze ścianą poprzeczną, w wariancie jeśli wyklejamy całą ścianę od narożnika do narożnika, z montażem nie powinna mieć problemu żadna firma remontowa w ramach swoich usług albo też właściciel dekoracji, jeżeli tylko ma odpowiednie narzędzia i minimum zdolności manualnych.
Panele Pulano są do nabycia w sieci salonów wnętrzarskich Dekorian z wyposażeniem mieszkań, informacji o nich zasięgnąć można m.in. na www.pulano.pl.
Przeczytaj podobne tematycznie artykuły:
Wielkoformatowe grafiki ścienne – sztuka we wnętrzach.
Cegiełka dekoracyjna w aranżacji wnętrz.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 10.10.2016