Aranżacja mieszkania do przeprowadzenia remontu i usługi wykończenia dla coraz większej ilości osób powinna się opierać na opracowaniu nie tylko zawierającym sferę funkcjonalną i estetyczną, do głosu dochodzi dziś aspekt zdrowotny wynikający ze wzrastającej u Polaków świadomości w tej materii, również proekologicznej.
Nowoczesne technologie, zaawansowane materiały budowlane, wykończeniowe i samo wyposażenie wnętrz, to że są nowatorskie wcale nie musi oznaczać, że będą przyjazne człowiekowi, to kwestia oddziaływania tychże materiałów na organizm człowieka, jeśli okaże się negatywne, zdewaluuje to w jakiś sposób dany materiał czy nawet najnowocześniejszą technologię, spojrzenie na wykorzystywane do wykończenia i wyposażenia produkty przez pryzmat zdrowotny jest dziś na czasie i jak najbardziej zdroworozsądkowe.
Pogodzenie nowoczesności w budownictwie oraz wyposażeniu mieszkań z aspektem zdrowego i przyjaznego domu to szukanie złotego środka, jest to jednak całkowicie możliwe, czasem w wariancie z jakimiś ustępstwami zarówno po stronie producentów jak i konsumentów, tendencje prozdrowotne są dziś powszechne, wymóg czasów a właściwie klientów i ich świadomości sprawił, że z raz obranego kierunku nie da się zawrócić.
Aranżacje prozdrowotne, w tym ekologiczne mają w ofercie swojej usługi projektanci, mnóstwo publikacji w tej materii znaleźć można w magazynach branżowych, poradnikach remontowych, producenci materiałów i sprzętów do wyposażenia wnętrz mieszkalnych są przygotowani na oczekiwania w tym względzie konsumentów, którzy jednak muszą wiedzieć o co pytać.
Niby każdemu z nas pojęcie zdrowia nie jest obce, lecz wdrożenie tej myśli w życie nie zawsze dobrze nam wychodzi, szczególnie w sferze budownictwa i wyposażeniu wnętrz, gdzie do czynienia mamy z wielką różnorodnością produktów, w tym ich jakością czy sprawą z jakich komponentów się składają.
Mieszkać zdrowo – zacznijmy od podstaw.
Przyjazne człowiekowi cztery kąty to wypadkowa energooszczędności, zdrowia, ekologii, ale też aspektu przestrzeni czy designu, w przypadku budowania domu istotą jego atrybutu zdrowotnego będzie już sam projekt, zaś przy kupnie gotowego mieszkania w Poznaniu pozostaje nam tylko zapoznanie się ze stanem rzeczywistym, w tym wykorzystanymi komponentami zawartymi w substancji budynku, czy aby nie są toksyczne oraz poprawnością wykonawczą.
Neutralnymi dla naszego organizmu będą: lite drewno, ceramika, bloczki komórkowe, silikat, wełna mineralna, lecz już żelbetonowe konstrukcje ścian nie za bardzo, to nie kwestia wydzielania szkodzących zdrowiu lotnych związków ile sprawa zaburzenia tzw. oddychania ścian, co ma wpływ na mikroklimat w pomieszczeniu czy wilgotność.
Energooszczędność budynku, w tym lokalu, nie zawsze harmonizuje z szeroko pojmowanym aspektem zdrowotnym, ściany szczelnie oklejone styropianem wymagają dobrze wykonanego systemu gwarantującego należytą dyfuzję wilgoci ściany zewnętrznej, super szczelne okna, jeśli nie będziemy ich uchylać, zahamują całkowicie obieg i wymianę powietrza w mieszkaniu, nawet najsprawniejszy kanał wentylacyjny nie pomoże, gdy nie zapewni się dolotu powietrza z zewnątrz.
Jeżeli przed remontem i usługą wykończenia przez firmę wykonawczą możemy decydować o stolarce okiennej, wybierzmy drewnianą, w domu jednorodzinnym lub kamienicy sprzed stu lat mamy na to wpływ, w mieszkaniach deweloperskich już nie, cóż, nie da się ukryć, że plastik wydziela szkodliwe lotne związki, chcąc zamieszkać w pełni zdrowym domu musimy pewnie przemodelować nasze plany, może więcej zainwestować, wybrać np. lokal mieszkalny w kamienicy wymurowanej metodą tradycyjną ze zdrowej czerwonej cegły, z drewnianymi stropami, przy okazji osiedlimy się w lokalu z duszą, o wysokich przestronnych pomieszczeniach, w budynku nierzadko oddającym pasję i kunszt architekta przejawiających się m.in. przez dostosowanie przestrzeni do potrzeb człowieka oraz element zdobniczy w postaci sztukaterii wewnętrznych czy elewacji.
Dopasowanie przestrzeni do naszych potrzeb.
Szeroko pojmowane zdrowie to również nasze samopoczucie, jakikolwiek dyskomfort naturą rzeczy je pogarsza, zbyt mały dom w stosunku do liczby osób go zamieszkujących, ale również zbyt duży lokal mogą mieć na nie spory wpływ, wielkość domu musi uwzględniać nie tylko liczbę osób, które mają w nim mieszkać, ale również ich wiek, styl życia czy stan zdrowia.
Zdrowy i przyjazny dom lub mieszkanie powinny mieć zachowane odpowiednie proporcje architektoniczne, ergonomiczny układ pomieszczeń, zaś powierzchnia użytkowa gwarantować powinna swobodne i wygodne funkcjonowanie domowników, tak aby cała dostępna przestrzeń była w pełni wykorzystywana, zważając, że w pomieszczeniach, z których bieżąco się nie korzysta może panować mniej korzystny mikroklimat.
Podstawa zdrowego powietrza – efektywna wentylacja.
Mnóstwo projektów budowlanych zawierają błędy w aspekcie sprawnej wentylacji, w wielu przypadkach wentylacja grawitacyjna działa na pół gwizdka lub wręcz wcale i to często w nowo budowanych domach jedno lub wielorodzinnych, w przypadku domów parterowych to kwestia niezachowania właściwej długości komina wentylacyjnego, w nowych mieszkaniach deweloperskich do wykończenia też zdarza się z tym problem, projektuje się niezależne kominy wentylacyjne dla każdego lokalu co umożliwia stosowanie wentylacji wymuszonej, mechanicznej, wywołującej obieg powietrza poprzez zamontowanie wentylatora zamiast kratki wentylacyjnej lub też montaż o wiele bardziej efektywnej turbiny wentylacyjnej, lecz montaż powyższych nie jest możliwy w lokalu, który posiada wspólny z innymi lokalami komin wentylacyjny.
Sprawne wentylowanie pomieszczeń wpływa na nasze zdrowie, poprzez wymianę powietrza na wpadające z zewnątrz pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, drobnoustrojów, lotnych związków wydzielanych przez materiały wykończeniowe i wyposażenie wnętrz, dwutlenku i tlenku węgla, wilgoci oraz naładowanego dodatnimi jonami powietrza, wilgoć zawarta w substancji budynku oraz samym powietrzu w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na sprawność ogrzewania, permanentne wentylowanie pomieszczeń zatem odbija się na mniejszych rachunkach za ogrzewanie.
Obieg wpadającego z zewnątrz powietrza to jego ruch ze wszystkich pomieszczeń w kierunku kanału wentylacyjnego mieszczącego się w łazience czy kuchni, musi być systematyczny, jeśli zamkniemy szczelnie okna, obieg ten ustanie, a raczej chcemy się skutecznie pozbyć zapachów od gotowania, po detergentach i wszystkich innych zanieczyszczeń, które nie służą naszemu zdrowiu.
Zdrowo, znaczy antyalergicznie.
Alergie są zmorą naszych czasów, wynikają głównie z postępu cywilizacyjnego, ale możemy z tym walczyć, unikając podczas prac remontowych i urządzania pomieszczeń wysoko przetworzonych materiałów wykończeniowych i wyposażenia, plastików, laminatów, stosując naturalne i nie szkodzące zdrowiu produkty, na których etykietach jest zawarta informacja o komponentach użytych podczas produkcji czy np. wydzielaniu lotnych związków, tu choćby firma Beckers produkująca farby do wnętrz ma się czym pochwalić.
Zdrowa, antyalergiczna aranżacja to odstąpienie od stosowania głębokich struktur, z których trudno usunąć kurz, dywanów i wykładzin, królestwie roztoczy, tylko gładkie i łatwe do utrzymania w czystości powierzchnie będą sprzyjały zachowaniu sterylnej czystości, firanki, zasłony, tkaniny dekoracyjne, jeśli jesteśmy alergikami albo musimy się ich pozbyć albo ultra często prać, warto wtedy również zainwestować w odkurzacz z dobrej firmy z porządnym filtrem oraz nie używać chemicznych detergentów, tylko takie na bazie octu lub soku z cytryny.
Wietrzenie jak najbardziej jest zdrowe, lecz alergik w okresie największego pylenia roślin lepiej niech nie otwiera okna wcześnie rano oraz wieczorem, kiedy to panuje najwyższe stężenie pyłków.
Stosowanie klimatyzacji jest wysoce dyskusyjne w sferze wpływu na zdrowie, zapewnia co prawda komfort termiczny, lecz niewłaściwie serwisowane urządzenie może być powodem do namnażania się drobnoustrojów, najzdrowszym do tej pory wymyślonym systemem wentylacyjno grzewczym jest rekuperacja, lecz tylko do zastosowania w domach jednorodzinnych.
Zdrowa aranżacja.
Niebagatelną rolę dla samopoczucia pełni światło, najzdrowsze oczywiście będzie to naturalne, lecz i sztuczne musi być tak zaprojektowane w ramach realizacji remontu, aby o zmroku zapewniało domownikom pełen komfort oraz dostosowane było do potrzeb w danym wnętrzu.
Światło to przestrzeń, która pozytywnie oddziałuje na człowieka, niedobór naturalnego jak i sztucznego światła sprzyjać może pojawieniu się zawrotom i bólom głowy, co gorsza również depresji, przy czym światła sztucznego nie możemy traktować jako pełnowartościowego zamiennika światła naturalnego, jest wyłącznie jego uzupełnieniem.
Optymalne doświetlenie pomieszczeń odbija się na komforcie, idealnym układem pomieszczeń względem stron świata to pokój dzienny o ekspozycji okien na południe lub południowy zachód, sypialni na wschód, kuchni i łazienki na północ.
Człowiek najlepiej czuje się w przestronnych przestrzeniach, lecz wnętrza nowych poznańskich mieszkań nie powalają wielkością, aby stworzyć poczucie przestrzeni nie zagracajmy naszych pomieszczeń niepotrzebnymi przedmiotami w myśl idei minimalizmu zapewniającego prawdziwy komfort, podczas usługi remontowej stosujmy proste wykończenia, jasne pastele, unikajmy nadmiaru dekoracji, tutaj urok tkwi w proporcjach.
Symbol naszych czasów to telewizor w centralnym miejscu salonu, im większy, tym lepiej, czy wszechobecne komputery, urządzenia te, w tym również niektóre sprzęty AGD generują nieprzyjazną naszemu organizmowi aurę elektromagnetyczną, pewnie trudno byłoby nam się ich wszystkich pozbyć, aczkolwiek korzystajmy z nich z rozwagą, racjonalnie je wykorzystując, kanapę ustawmy jak najdalej od telewizora, zarzućmy kuchenkę mikrofalową, sypialnię potraktujmy jako azyl dla naszego organizmu, bez telewizora czy komputera.
Komfort termiczny jest składowym czynnikiem definiującym zdrowe mieszkanie, system izolacji, ogrzewania, wentylacji czy układu okien musi stwarzać takie warunki aby wnętrza były optymalnie chłodne latem, a ciepłe zimą.
Odwiedź również artykuły:
Awangardowe akcenty we wnętrzu.
Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 05.10.2016