Często, zanim jeszcze kupiliśmy nowe mieszkanie, mamy obrany już styl w jakim chcielibyśmy je mieć urządzone, to on odzwierciedlał będzie nasze preferencje i po części też naszą osobowość, definiując jednocześnie nastrój panujący w poszczególnych pomieszczeniach domu.
Styl wykończenia jest pojęciem abstrakcyjnym i całkowicie umownym, dany styl wyodrębnia charakterystyczne i określone detale w aranżacji wnętrz, niejako je szereguje w poszczególne działy, stosowanie się do określonego stylu może być więc bardzo pomocne, dla niektórych wręcz niezbędne, podczas prac remontowych i aranżacji mieszkania.
Wybór konkretnego stylu nie musi oznaczać obowiązkowego stosowania się do wszystkich kanonów w nim zawartych, można to potraktować jako inspirację, kierunek aranżacyjny, który obraliśmy, lecz pozwalający nam na swobodną aranżację z wykorzystaniem elementów również z innych stylów wykończenia.
Aranżacja zawierająca detale wyposażenia czy dekoracyjne wyraźnie różniące się stylizacją, jest dziś bardzo popularna, w efekcie eklektyzm w aranżacji przestrzeni mieszkalnych czy nurt vintage, gdzie obok detali w nowoczesnej formie widzimy elementy np. z innej epoki, znajdują się w ofercie usługi poznańskich projektantów i firm designerskich.
Lecz mieszanie mocno różniących się stylów nie każdemu przypadnie do gustu, jeśli już chcemy coś „pomieszać”, nie kreując jednak celowego, kontrastującego stylistycznie wnętrza, wybierzmy
style w całokształcie różniące się od siebie, aczkolwiek takie, aby w każdym z nich zawierały się podobne elementy, które bez przeszkód można łączyć w jednym pomieszczeniu, wszystkie powinny być na tyle uniwersalne, żeby nie przysparzały większych problemów w sferze generowania specjalnych kosztów remontowych, innych usług, czy w samym pozyskiwaniu np. detali wyposażenia.
Relatywnie łatwa aranżacja, przy tym modna i po prostu przyjazna domownikom, oto kwintesencja popularności danego stylu, kłaniają się tutaj trzy, obecnie najczęściej obierane konwencje, będzie to styl skandynawski, naturalny i oczywiście nowoczesny-minimalistyczny.
Styl skandynawski.
Podstawową zaletą tego „praktycznego” stylu jest prostota i wygoda, wnętrza są bardzo przytulne, jasne, dodatkowo łatwe jest utrzymanie porządku, z uwagi na proste formy mebli i ich właściwą ilość, czyli żadnego zagracania, w wyniku celowo niewyszukanej formy wyposażenia i mebli, koszta aranżacji nie są wysokie.
Wyznacznikiem tej aranżacji jest funkcjonalność i komfort użytkowania pomieszczeń, nie ma tutaj pstrokacizny zarówno w aspekcie barw czy też faktur, ujednolicenie wykończonych powierzchni „na gładko”; ścian i podłóg, ma na celu wykreowanie spokojnej, niemalże sielskiej, domowej przestrzeni, brak agresywnych i wyrazistych detali wykończenia oraz wyposażenia sprzyja wypoczywaniu oczu i przez to całego organizmu, bardzo jasne pastele pomalowanych ścian jak i mebli, sprawiają odczucie, że przestrzeń salonu bądź sypialni jest delikatna i kameralna.
„Ciężkich”, wyrazistych kolorów raczej nie widzimy w stylizacji skandynawskiej, przeważają rozjaśnione pastele, biel lub lekko zabarwiona biel, écru, kremowy, tekstura to gładkie powierzchnie, styl nie znosi bibelotów, nadmiaru dekoracji, wszystko z umiarem i w harmonii z pozostałym wystrojem wnętrza, głównymi aktorami remontu i aranżacji jest drewniana lub wyglądająca na drewnianą podłoga z paneli, w przeciwieństwie do wielu innych stylizacji, powinna być bardzo jasna, bielona i rozjaśniona, z wyraźnie widocznym rysunkiem drewna, to także jasne, drewniane meble, które mogą mieć jednolitą barwę bądź podobnie jak podłoga widoczną strukturę drewna.
Przekaz stylu to; zwolnij, wypocznij i odpręż się, aranżacja ma służyć człowiekowi, nie odwrotnie, pomieszczenia mieszkania mają być maksymalnie przyjazne domownikom, to ma być dom, nie galeria sztuki.
Styl naturalny.
Geneza samego słowa „naturalny” mówi najwięcej, to unikanie jak ognia przedmiotów z materiałów wysoko przetworzonych, laminatów, tworzyw sztucznych, zaadaptowanie w remontowanym wnętrzu detali, których wyprodukowane nie zmieniło pierwotnego, naturalnego charakteru materiału, z jakiego zostały wytworzone, co ma być widoczne gołym okiem.
Aranżacja opiera się na elementach wykończenia i wyposażenia wykonanych z drewna, ale nie przyciemnianego, tylko w swojej naturalnej, ciepłej barwie, to także naturalny kamień, ceramika, glina, len, bawełna, skóra, elementy wiklinowe, ze stali, miedzi, brązu, kutego żelaza czy szkła.
Baza aranżacyjna opiera się na kolorach natury i ziemi, będą to jasne pastele ścian, jeśli jakaś głębsza tekstura z dekoracyjnych detali wykończenia, to raczej subtelna, jako plama/akcent, na jednej ścianie lub jej fragmencie, znajdziemy tu także grubo plecione tkaniny np. poduch, dopuszczalne są motywy florystyczne, zapewnijmy pomieszczeniu dużo naturalnego światła, powinno być ono dobrze doświetlone, mieć w miarę duże okna z lekkimi, zwiewnymi zasłonami bądź drewnianymi roletami albo w ogóle nie zasłonięte.
Pomieszczenia w tej stylizacji wyglądają lekko, bezpretensjonalnie w swojej naturalnej, niewymuszonej prostocie, są bardzo uniwersalne i ponadczasowe, doskonale znosząc przemijający czas, gdyż nigdy nie przestaną być modne, są idealną propozycją dla zadeklarowanych eko entuzjastów, wyznawców tej idei, dla których istotny będzie nie tylko sam produkt, ale i to, w jaki sposób został wytworzony, z jak najmniejszym uszczerbkiem dla środowiska naturalnego, na to współczesne zapotrzebowanie coraz więcej firm na etykiecie informuje np. z jakiej wycinki drzew wykorzystano drewno, jakie komponenty zawiera lakier, farba emulsyjna, czy wydziela lotne związki, etc.
Styl naturalny więc jak najbardziej może być kompatybilny z eko – aranżacją, przejawem tego mogą być również zielone rośliny doniczkowe, bukiet świeżych kwiatów w wazonie, których nie powinno zabraknąć w naturalnym wnętrzu, naturalne materiały, w które wyposażymy nasze mieszkanie, wpływają nie tylko, co oczywiste, na estetyczne odczucia wizualne, to także autentyczne, zdrowe oddziaływanie na nasze samopoczucie, mało jonów dodatnich, utrzymywanie właściwego mikroklimatu, minimalna ilość rozmaitych związków lotnych, które wydzielają plastiki czy laminaty.
Kreowanie naturalnego wystroju może się okazać naszym lekarstwem, którego tak potrzebujemy, odpowiedzią, azylem i buntem w odniesieniu do niszczejącego środowiska naturalnego, trend jest coraz silniejszy, raz powstały, może się tylko rozrastać, inicjując w społeczeństwach świadomość proekologiczną, jako zaczątek obrony naszej matki ziemi, której częścią jesteśmy.
Styl nowoczesny – minimalistyczny.
Hołduje jemu najwięcej osób, które obecnie w Poznaniu remontują swoje mieszkania i domy, korzystając z usługi wykończenia, i nie bez powodu, pomieszczenia wyglądają schludnie i przestronnie, są wygodne w użytkowaniu, dozwolone są najrozmaitsze materiały, zarówno drewno, ceramika, kamień, szkło czy metal, również zróżnicowana tekstura, mebli i wyposażenia ma być dokładnie tyle, ile będzie wykorzystywane, nic ponadto, idea mniej znaczy więcej, znajduje tutaj swoje naturalne i pragmatyczne uzasadnienie.
Minimalistyczny, nie znaczy ascetyczny, wręcz przeciwnie, sprzęty i rozwiązania designerskie czy technologiczne, także ich komfort, mogą być na najwyższym poziomie, lecz powinny się charakteryzować prostą formą geometryczną, generalnie chodzi o budowanie przestronnych, eleganckich i możliwie funkcjonalnych wnętrz, z bardzo umiarkowaną ilością detali stricte dekoracyjnych, bibelotów.
Dla detalu zdobniczego na ścianie rezerwujemy wyeksponowaną płaszczyznę, jeśli będzie wyrazisty i dominujący, nadający tonu aranżacji, powinien być tylko jeden, ewentualnie z niewielkimi dodatkami spójnymi z nim tematycznie.
Nie żałujmy sobie tworząc kilka odrębnych stref oświetlenia, światło ze swoją plastycznością to istotny element nowoczesnej aranżacji, przyczyni się do podwyższenia poziomu komfortu.
Ten styl lubi przestrzenie, połączone w jedno pomieszczenie podczas usługi remontu; salon, kuchnia, jadalnia czy przedpokój, dają dodatkowe możliwości aranżacyjne, także odczucie przestronności i luksusu, poszczególne strefy często wydziela się za pomocą zróżnicowania podłogi, jednak kreowanie przestrzeni osiąga się poprzez nie dzielenie płaszczyzn ścian czy podłogi na zbyt dużą ilość różniących się materiałów czy kolorów, które to powinny należeć do dość jasnych odcieni.
Błyszczące akcenty, szklane, aluminiowe czy w chromie, połyskująca podłoga lub lekko błyszcząca powłoka farb na ścianach, tudzież plamy/akcenty kolorystyczne, dodadzą pomieszczeniom życia, dynamizmu i splendoru, zaś matowe wykończenia, stonowana, neutralna kolorystyka, stworzą aurę nastrojowego i przytulnego wnętrza.
Zapraszam do innych artykułów:
Odbieramy nowe mieszkanie od dewelopera.
Aranżacja miejsca do pracy w domu, a aspekt barw.
Autor: Wojciech Gośliński
Publikacja: 01.03.2017