Światło w wymiarze zaawansowanej technologii jako efektywny aktor każdej aranżacji.
Oświetlenie jest wyjątkowo istotnym punktem w opracowaniu aranżacji wykończenia pod klucz wnętrz mieszkania, ale jego funkcja w żadnym razie nie ogranicza się dziś tylko do użytkowej.
Walor plastyczności światła wykorzystują nie tylko artyści malarze, tworząc swoje znakomite dzieła, z powodzeniem też designerzy wnętrz, kreując przestrzeń mieszkania poprzez jej formowanie i wzbogacanie światłem, dokładnie z takim samym lub i większym ładunkiem wymowy i ekspresji, jak kolor, deseń, tekstura oraz bryły geometryczne mebli, wyposażenia, dodatków, detali wykończenia.
Nastrój i aurę przestrzeni mieszkalnej doskonale wydobędzie właściwie zaprojektowane oświetlenie, w tym też tzw. inteligentne.
Jak się do tego zabrać?
- Obecna, dostępna technologia Led, źródła światła bezpiecznego, bo pracującego na niskim napięciu, nie nagrzewającego się niemalże w ogóle, dzięki też miniaturyzacji daje możliwość zamontowania tego światła praktycznie wszędzie w remontowanym mieszkaniu pod klucz; od podświetlenia detali przestrzennej zabudowy g-k lub z płyty meblowej, na suficie, ścianie, przez podświetlenie mebli, detali wykończenia i wyposażenia, strefy mokrej w prysznicu, po wnętrza szafek.
- Montaż dla przykładu taśmy Led jest wyjątkowo nieskomplikowany, niemniej jednak oczekujący pewnej precyzji, gdyż nierówno przyklejona taśma da też momentalnie nierówny cień, to samoprzylepne taśmy z diodami Led o bardzo niewielkim rozmiarze, elastyczne listwy, wersje też w pełni wodoodporne, wystarczy jedynie na etapie wykonania projektu, potrzebnego dla usługi wykończenia pod klucz, zaznaczyć miejsca dla podprowadzenia zasilania elektrycznego przez majstra / elektryka z najętej firmy remontowej.
- Światło w przestrzeni mieszkalnej pełni istotną rolę, poza tą użytkową, od zarania ludzkości budowało poczucie bezpieczeństwa, ciepła domowego, odganiało „złe duchy”, wpływało na samopoczucie, kreowało nastrój, niegdyś używano do tego paleniska, kominka, świec, lampionów, w ich miejsce mamy dziś do dyspozycji zaawansowaną, efektywną, dającą ogromne możliwości aranżacyjne podczas remontu mieszkania, technologię Led.
- Wielostrefowość oświetlenia i tegoż optymalne wykorzystanie, źródeł światła o typowo użytkowej funkcji oraz tych dekoracyjnych, szczególne zastosowanie będzie miało w pomieszczeniu łączącym wiele funkcji w jednym, np. we wspólnej, otwartej przestrzeni salonu, kuchni, jadalni, gdzie zależnie od potrzeb, uruchamia się dany rodzaj oświetlenia.
- Mając na względzie nie małą „moc” światła w podkreślaniu walorów mieszkania oraz dla percepcji przestrzeni, zmiany jej optyki i wizażu, nie można pominąć pewnych istotnych zależności, otóż każda podświetlona płaszczyzna i element, zdają się być większe od tych pozostających w „cieniu”, bądź co bądź światło to przestrzeń, tudzież pasek Led zainstalowany przy cokole mebli kuchennych, u podnóża łóżka, pod szafką umywalkową, wanną, stworzy iluzoryczne wrażenie lekkości, niemal surrealistycznego unoszenia się danego elementu w przestrzeni.
Światło skierowane na sufit daje odczucie, że znajduje się on nieco wyżej, zaś pomieszczenie jest przez to przestronniejsze, tak samo podświetlona ściana wydaje się oddalać od oczu obserwatora, dzięki tej powiedzmy iluzji, odbiorca usługi remontowej wespół z projektantem wnętrz i najętą firmą wykonawczą, mają możliwość zmiany proporcji pomieszczenia, jednocześnie w bardzo efektywny, sugestywny sposób można podkreślić zalety albo też ukryć / sprytnie maskując, pewne powiedzmy to wady wnętrza.
Światło rozproszone, w postaci taśmy Led ukrytej za wypustem / krawędzią elementu wykończenia o materii dekoracyjnej, mebla, itd., daje subtelną, kojąca aurę, wydobędzie kolor oraz fakturę podświetlonego elementu, generalnie światło to ma funkcję stricte dekoracyjną, ma też m.in. rozproszyć mrok, to jest jedna z ról tego typu oświetlenia, co idealnie sprawdza się choćby przy oglądaniu telewizora, natomiast objawia się tu także poniekąd i rola użytkowa, np. przy podświetleniu blatu roboczego w kuchni, taśmą zamocowaną u spodu szafek wiszących.
Światło punktowe natomiast o małym kącie świecenia, zgrabnie skupi uwagę na podświetlonym detalu wykończenia, elemencie dekoracyjnym, wyposażenia, snopy tego rodzaju oświetlenia jak „wodospad światła” mogą być kluczowym wręcz elementem zdobiącym remontowane wnętrze mieszkania pod klucz, nadając mu blichtru i atrakcyjności.
- Światło to też różna jego temperatura, w kontekście tym zupełnie inny klimat i wizaż stworzy światło ciepłe, inny zaś zimne, ciepłe jest kojące, niedrażniące i niepobudzające, idealne dla kreowania kameralnej i stonowanej przestrzeni mieszkania, „miękko” otula oświetloną barwą przestrzeń i przedmioty, dodatkowo w wersji rozproszonej, lekko subtelnej, np. przy zastosowaniu taśmy Led, pozwala domownikom doskonale się zrelaksować, rozleniwić i wyciszyć bez reszty.
Atoli światło o barwie zimnej, jak najbardziej też będzie mieć efektywne zastosowanie, a to choćby podczas remontu i usługi wykończenia pod klucz w stylizacji modern, o awangardowej, lekko wyrafinowanej, „awanturniczej” nucie, tworząc bardziej dynamiczne, energetyczne i ekspresyjne wnętrza, dając też odczucie wyjątkowej sterylności i czystości.
Zarazem światło zimne wydaje się oddalać od oczu obserwatora, ta interesująca właściwość sprawia, że wnętrze „na zimno” oświetlone, wyda się przestronniejsze, np. łazienka, która to statystycznie rzecz biorąc nie grzeszy wielkością w Poznaniu w nowych mieszkaniach deweloperskich gotowych dla realizacji usługi remontowej i ich wykończenia pod klucz, z wykorzystaniem zimnego światła nieco „urośnie”, jakkolwiek tylko u zwolennika tejże barwy, gdyż zimne światło może dawać odczucie alienacji, osamotnienia, smutku, przy tym troszkę męczyć oczy, jak to niektórzy określą; „ jest nie miłe dla oka”.
- Dywersyfikacja temperatury światła może mieć interesujące zastosowanie we wnętrzu mieszkania, o które pewnie nie każdy odbiorca usługi remontowej by je podejrzewał, a mianowicie w sypialni, otóż z rana, po przebudzeniu, bardziej właściwa dla oczu będzie barwa zimna, wybudzająca i orzeźwiająca, a to i barwa wschodzącego słońca ma niższą temperaturę niż zachodzącego, toteż natura ukształtowała zależności człowieka w całej jego sferze psychosomatycznej, w efekcie ciepła barwa światła stymuluje w pewnej mierze wydzielanie przez organizm ludzki melatoniny, czyli „hormonu snu”, zatem na wieczór tylko taka barwa.
W tym kontekście, powinniśmy zważyć, jak szkodzące zdrowiu, utrudniające należytą regenerację organizmu podczas snu, przy tym zaburzające pracę mózgu oraz zmieniające jego architekturę, jest korzystanie przez nasze dzieci ze smartfonów, laptopów (to wybitnie zimne światło), i to do późnych godzin wieczornych, pamiętać też należy, iż w zdrowo urządzonej sypialni w żadnym razie nie powinno być telewizora.
Tymczasem barwa zimna, stymulująca organizm do działania, może mieć zastosowanie w sytuacjach, kiedy to potrzebujemy się skoncentrować, np. przy wysiłku intelektualnym, pracy twórczej, pisaniu wypracowania, może i przy odrabianiu lekcji przez naszą pociechę, tego typu stymulacja będzie zdroworozsądkowa, za wyjątkiem stymulowania naszej pociechy gdy jest niejadkiem, otóż kuchnia, jadalnia, to wyłącznie ciepłe światło, z drugiej strony, jeśli chcemy schudnąć, kto wie, może warto oświetlić stół jadalniany chłodnym światłem.
- Okoliczność istnienia ciepłego i zimnego światła i idące za tym różniące się bądź co bądź cechy, wydawać by się mogło, że ograniczają odbiorcy usługi remontowej oraz firmie od projektowania mieszkania pod klucz swobodę aranżacyjną, gdyż albo należy się zdecydować na barwę zimną albo na ciepłą, tymczasem w żadnym razie tak nie jest, dzisiejsza technologia Led pozwala na zmianę światła zimnego na ciepłe i odwrotnie w ramach jednego zespołu świetlnego, tj. taśmy Led lub oświetlenia punktowego (z odpowiednią żarówką oczywiście).
Tzw. oświetlenie inteligentne to też dowolna zmiana barwy, natężenia świecenia, z wykorzystaniem odpowiednich modułów / przekaźników (niektóre żarówki mają taki już wbudowany fabrycznie) i dedykowanej aplikacji, gdzie ze smartfona lub tabletu zarządza się dosłownie każdym aspektem oświetlenia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki komponuje się we wnętrzu „świetlny spektakl”, ustawia się czas świecenia, moment uruchomienia czy wyłączenia oświetlenia, oświetlenie inteligentne dostosowuje do potrzeb i przyzwyczajeń domowników, i też do pory dnia.
Firmy remontowe mające w zakresie usługi tzw. domotykę (automatyka domowa i inteligentne instalacje), mają dziś dodatkowego asa w rękawie, to novum w tej technologii, jakim jest system wirtualnego asystenta głosowego, gdzie przez zmodyfikowany moduł sterujący, za pomocą komend głosowych, steruje się oświetleniem (i nie tylko oświetleniem!).
Przeczytaj również i to:
Stylizacja wykończenia kameralna, stonowana, czy ekspresyjna i lśniąca?
Aranżacja nowego mieszkania – jak wykreować w nim przestronność?
Jak poprawić proporcje nieproporcjonalnego wnętrza?
Zmiany lokatorskie – z deweloperem czy z najętą do wykończenia firmą remontową?
Artykuł opracował i opublikował: Wojciech Gośliński
Poznań, 19.11.2020