Zgodnie z profesjonalnym podejściem do aranżacji mieszkania lub domu to od podłogi rozpoczyna się wszelkie planowanie poprzedzające remont i usługę urządzania wnętrz, gdyż stanowi ona detal wykończenia, który w znakomity sposób będzie definiował charakter i styl pomieszczeń.
Kreowanie wnętrz zaczyna się od wybrania jakiejś koncepcji, w tym kolorystyki i stylu, czy pomieszczenie ma być jasne, ciemne, ciepłe albo chłodne, nowoczesne czy klasyczne, pod tym kątem wpierw wybieramy podłogę, zależnie od jej rodzaju i koloru dopasowujemy odpowiednie meble, które zaraz po podłodze będą istotnym składnikiem aranżacji, przy tym kolorystyka ścian i dodatków powinna stanowić spójność designerską z podłogą.
Ale za jaką podłogą się rozglądać?
Przekrój podłóg oferowanych przez firmy je produkujące jest ogromny, prócz okładzin ceramicznych, kamiennych, będą to panele laminowane, winylowe, deski warstwowe, ale też podłogi lite jak deska czy parkiet.
Do aranżacji można podejść w dwojaki sposób; traktując podłogę jako trwały element pomieszczenia, której nie będziemy za szybko wymieniać, gdyż była to nie mała inwestycja, poddając ją tylko co jakiś czas renowacji, tj. zamawiając usługę cyklinowania i lakierowania bądź olejowania, wtedy design podłogi powinien umożliwiać swobodną wymianę mebli i wyposażenia, co oznacza, że powinna mieć ona charakter w miarę neutralny.
Naturalna podłoga jest elegancka, oryginalna i ciepła, daje odczucie luksusu, w zamian oczekuje zabiegów pielęgnacyjnych, jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, musimy o nią dbać, zapomnieć można o chodzeniu po niej w butach szpilkach.
Decydując się na tańsze rozwiązanie np. w postaci paneli laminowanych, renowacja nie wchodzi tutaj w grę, tylko wymiana podłogi gdy się zużyje lub gdy będziemy chcieli przeprowadzić remont mieszkania, nie będzie to wtedy zbyt bolesne finansowo, standardowe panele laminowane są relatywnie dość tanie, takie podejście do tematu umożliwia dość częstą i całkowitą odmianę stylu i koloru podłogi a zatem i swobodniejszą metamorfozę pomieszczenia, panel to wszakże produkt sztuczny, pomimo niemalże idealnego dziś imitowania naturalnej podłogi chodzi o ideę i świadomość, że nie posiadamy komfortowego, naturalnego drewna, w zamian nie oczekujemy zbyt wiele, bo też nie wiele wydaliśmy, jednakże po podłodze z laminatu można swobodnie chodzić w szpilkach, zaś inwestując w bardziej zaawansowany produkt, tj. panel winylowy, nie tylko nie przejmujemy się o uszkodzenie mechaniczne, w ogóle zapominamy, że taką podłogę uszkodzi zbyt mokry mop, zabłocone buty czy rozlana woda, panel ten jest całkowicie niewrażliwy na działanie wody.
Jak widać każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, jedno i drugie posiada swoich zagorzałych zwolenników jak i wrogów, zarówno naturalna, ale tak samo sztuczna podłoga nigdy nie będzie doskonała, a kwestie estetyczne to szerokie spektrum uwarunkowania mentalnego człowieka.
Co gdy wybieramy naturalną podłogę?
Gatunki tradycyjne i egzotyczne mogą nieść za sobą całkowicie odmienny charakter, to aspekt wizualny oraz cech użytkowych konkretnego gatunku drewna, za czym stoi jego twardość, co przekłada się też na cenę, która zależna jest unikalności i trwałości drewnianej podłogi.
Aranżacja wnętrz powinna bazować na zastosowaniu tego samego gatunku drewna w obrębie całej widocznej przestrzeni, zapewni to spójność i harmonię pomieszczeń remontowanego mieszkania, mieszanie gatunków powinno być przemyślane, jeśli już, to mówimy tutaj o góra dwóch gatunkach na jednym poziomie domu, układając np. odmienny gatunek i też kolor w sypialniach w odniesieniu do podłogi w pokoju dziennym, korytarzu, można też wprowadzić cieniowanie, czyli w obrębie tego samego gatunku stosując odmienną kolorystykę. Ogólnie jednak nadmierne mieszanie gatunków wprowadziłoby pstrokaciznę, poza tym różnicowanie podłóg negatywnie wpływa na kreowanie przestrzeni, tylko duże, podobne wizualnie powierzchnie sprawiają, że dostępna przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.
Wybierając gatunek drewnianej podłogi przeszkodę może stanowić konformizm, asekurowanie się i przyzwyczajenia, może to spowodować, że zamiast podłogi np. bambusowej, która urzekła nas swoją wyjątkowością i oryginalnością wybierzemy krajowy dąb, jako coś bezpieczniejszego, bo znanego i często spotykanego no i eleganckiego, jednak otwarcie na nowe idee i odrobina odwagi będą na pewno bardziej pomocne dla wykreowania niesamowitych, ciekawszych i wysublimowanych wnętrz.
Dobierając do podłogi drzwi lub schody z tego samego gatunku drewna bardzo ryzykujemy, w przypadku jeśli chcielibyśmy osiągnąć identyczną kolorystykę, są to detale wykończenia pochodzące od różnych producentów, technologia impregnowania drewna i użyte komponenty wpływają na docelowy kolor, o wiele bezpieczniej jest stosować zamierzoną różnicę gatunkową czy kolorystyczną pomiędzy tymi detalami, czasami kolorystyka odmiennych zupełnie gatunków może być do siebie bardziej zbliżona, niż takich z jednej rodziny gatunkowej, tak czy siak subtelne kontrasty pomiędzy drewnianymi elementami wykończenia wniosą więcej niż monochromatyczne, czasami zbyt monotonnie wyglądające zestawienia, zawsze to różnica kolorystyczna podkreśli jeden detal względem drugiego, sąsiedniego, wniesie więcej dynamizmu i ekspresji.
Podstawy aranżacji i udanej usługi remontowej stanowią, że dla poczucia harmonii i bezpieczeństwa podłoga powinna być najciemniejszym elementem w pomieszczeniu, ciemna podłoga jest dostojna i dystyngowana, wystrój, choć ciepły i przytulny, to jednak nie może się charakteryzować lekkością, gdyż meble nie mogą być wówczas zbyt jasne, a zatem będą ciężkie wizualnie, odpowiednia kolorystyka ścian do jasnych pasteli należeć nie powinna, mogą to być beże, kawowe, piaskowe, jasna podłoga nada zaś pomieszczeniu subtelności i przestronności, wtedy meble nie koniecznie muszą być od podłogi jaśniejsze, mogą stanowić nie eksponowany kontrast, niezbyt wielki, odpowiednie kolory ścian powinny być bardzo jasne; np. écru, kremowy, jasne szarości.
Drewniane podłogi z powodzeniem pasują do aranżacji klasycznej, rustykalnej, nowoczesnej, loftowej czy industrialnej, koherentne z drewnem detale wykończenia i wyposażenia mogą być wykonane z kamienia, szkła czy stali, oprócz klasycznego wystroju eklektyzm czy retrospekcja w aranżacji wnętrz z wykorzystaniem drewna wychodzi równie perfekcyjnie.
Przymierzając się do samodzielnej aranżacji mieszkania, wyboru gatunku drewnianej podłogi, warto trzymać się sprawdzonych reguł, unikajmy nadmiaru form w myśl tezy „mniej znaczy więcej”, tudzież także pewne elementy minimalizmu mogą być z powodzeniem zaadaptowane do prawdziwie ekskluzywnych i nobliwych aranżacji. Brak inspiracji uzupełnić można buszując po magazynach branżowych, gdzie pomysłów i wizualizacji jest bez liku albo zamawiając usługę u specjalisty, tj. u projektanta, z którym nasza firma wykonująca kompleksowe remonty i wykończenia poznańskich mieszkań współpracuje, przeprowadzi on usługobiorcę przez gąszcz możliwości.
Inspiracji szukaj także i tutaj:
Oświetlenie mieszkania, jak je zaaranżować?
Kreowanie przestrzeni w małym mieszkaniu.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 04.07.2016