Naturalne wnętrza i eko rozwiązania są dziś na topie podczas aranżacji i remontów poznańskich mieszkań, a jeśli dany detal wykończenia, wpisujący się w produkt ekologiczny i zdrowy w odniesieniu do człowieka i środowiska naturalnego, jest ponadto wyjątkowy, o szlachetnym wydźwięku dekoracyjnym, mogący efektownie i ze sznytem wyróżnić nasze mieszkanie, tym bardziej jest warty uwagi.
Do takiego materiału na pewno należy cegła, ale nie żadna imitacja cegły, wykonana z gipsu i cementu, a naturalna cegła, także jako cegła klinkierowa, zarówno proces jej produkcji, jak i utylizacja, są przyjazne środowisku naturalnemu, co zadowoli eko entuzjastów.
Produkt ten zaliczyć trzeba poniekąd do tych ekskluzywnych, bo to ręczna robota i naturalne komponenty, daje spore możliwości aranżacyjne, z cegły można budować elementy skomponowane ze stałym wyposażeniem, to kominek, wyspa kuchenna, ale też dekorować wybrany fragment ściany, choć tu oczywistym rozwiązaniem będzie cegła cięta na plastry o grubości 1 -1.5 cm czy nieznacznie więcej, wypalane są też gotowe płytki ceglane o podobnych grubościach.
W procesie wypalania cegły następuje ukształtowanie jej kolorystyki i desenia, o jej wybarwieniu decyduje skład mineralny gliny oraz dodatki organiczne, spektrum wyboru jest tutaj ogromne, każda cegła jest inna od pozostałych, gdyż formowana jest ręcznie.
Stosowanie jej w przestrzeni mieszkalnej wymaga pilnowania się reżimu aranżacyjnego, gdyż cegła to bardzo charakterystyczna dekoracja, nadająca ton stylizacji całego wnętrza, z drugiej strony to wyjątkowo uniwersalny materiał, firmy świadczące usługi aranżacji mieszkań mają w ręku elegancki produkt, zależnie od koloru, wzoru i faktury, doskonale wpasowujący się zarówno w styl retro, rustykalny, industrialny, loftowy czy ultra nowoczesny o awangardowej albo minimalistycznej nucie.
Wykończenie płytkami ceglanymi jednej ściany remontowanego salonu, sypialni, gabinetu albo kuchni, polega na umiejętnym skontrastowaniu takiej powierzchni z odmienną teksturą zazwyczaj gładkiej ściany o jednolitym kolorze, najlepiej pomalowanej jasną pastelową barwą, wówczas dopiero dekoracja cegłą nabiera właściwego charakteru, ciemny kolor gładkiej ściany byłby zbyt „ciężki” i przytłaczający, ceglana ściana „ginęłaby” w jego sąsiedztwie.
Głęboka struktura cegły nabierze większej głębi, jeśli wyłoży się nią ścianę prostopadle usytuowaną względem ściany okiennej, wtedy padające pod ostrym kątem promienie światła podkreślą jej teksturę, podobnie wpłynie na cegłę oświetlenie sztuczne, jeśli np. na suficie, blisko ceglanej ściany zainstaluje się punktowe oświetlenie lub taśmę Led dającą rozproszone, subtelne i „miękkie” światło, generujące światłocień na strukturze ceglanej ściany.
Ściana udekorowana cegłą sama w sobie stanowi detal wykończenia przyciągający uwagę, niezależnie od koloru i wzoru cegły, unikajmy stawiania przy niej wielkich, ciężkich mebli, tj. rozłożystych; kanapy, sofy, niepotrzebnych dodatków, nie wieszajmy na ścianie z cegły wielkich obrazów, jakichś dekoracji, aby nie powstał aranżacyjny bezład.
Płytka ceglana może być też wyłożona fragmentarycznie na ścianie, np. schodkowo, wtedy przenika się z teksturą gładko wykończonej ściany.
W pomieszczeniu, które udekorowaliśmy cegłą, absolutnie nie stosujmy jeszcze innej głębokiej tekstury, np. tynku dekoracyjnego retro, betonu architektonicznego i podobnych, deski boazeryjnej, również fototapety, wzorzystej tapety, dwie mocne struktury w jednym pomieszczeniu to za dużo, w imię złotej i sprawdzonej zasady w wykończeniach wnętrz mieszkań: „mniej znaczy więcej”. Zachowanie odpowiedniej proporcji, dopasowanie detali wystroju i wyposażenia w odniesieniu do cegły, powinno cechować się spójnością stylistyczną, nagromadzenie w jednym wnętrzu mnóstwa dekoracji, rozmaitych detali wystroju, wprowadziłoby efekt pstrokacizny, pomieszczenie wydałoby się zagracone, tracące na walorze przestronności, ciężkie i mało eleganckie, tutaj minimalizm oznaczający kreowanie przestrzeni mieszkalnej przyjaznej domownikom i komfortowej w sferze ergonomii, bez zbędnych dodatków, sprzętów, nadmiaru dekoracji, tylko z jedną, a wyrazistą, subtelną ekspresją cegły, wydaje się warty rozważenia.
Głęboka struktura ceglanej ściany daje odczucie ciepła, jak zresztą każda nierówna i porowata powierzchnia, właściwością ceglanej ściany jest wrażenie, że w przeciwieństwie do gładkiej powierzchni, przybliża się do obserwatora, poprzez wyłożenie płytką całej ściany, mogą się iluzorycznie zmienić proporcje remontowanego pomieszczenia, toteż należy wybrać właściwą powierzchnię do udekorowania płytką ceglaną, jeśli w mocno wydłużonym, prostokątnym pomieszczeniu wyłoży się długą ścianę, wówczas może ono wydać się jeszcze dłuższe, krótka ściana w płytce spowoduje, że prostokątny pokój wydawać będzie się kwadratowy, czyli bardziej kształtny.
Ściana obłożona płytkami ceglanymi, czyli plastrami pociętej cegły, daje stuprocentowy efekt ceglanego muru, w wielu kolekcjach dostępne są również płytki kątowe, można dzięki nim obłożyć nie tylko płaską ścianę, ale zabudować rozmaite stałe elementy wyposażenia, które wyglądają wtedy jak gdyby były wymurowane z pełnej cegły.
W kuchni chłodne i stonowane odcienie cegły doskonale harmonizują z nowoczesnym wyposażeniem, dodatkami w chromie, w stylizacji rustykalnej idealne będą odcienie głębokiej czerwieni, we wnętrzu skandynawskim, jasne, ciepłe barwy.
Podczas remontu w Poznaniu mieszkania sprzed wieku, w budynku wybudowanym metodą tradycyjną z czerwonej cegły, niektórzy odbiorcy usług stylizujący swoje pokoje na nowoczesne i wyjątkowe, może z domieszką stylu loftowego, gdyż stare budownictwo to wysokie i często przestronne pomieszczenia, skuwają tynk z wymurowanej ściany, odsłaniając cegłę, jest to jednak bardzo czasochłonna czynność, usługi tego typu są drogie, zajmują się w nimi specjalistyczne firmy, a całe przedsięwzięcie obarczone jest ryzykiem, gdyż nikt nie wie, czy po zdjęciu warstwy tynku nie okaże się, że w murze są wstawki innego rodzaju cegły, bruzdy po dawnych instalacjach, czego nie da się już poprawić, choć akurat taki efekt nieregularnie wymurowanej ściany, z ubytkami, może bruzdami, pasowałby do wnętrza stylizowanego na industrialne.
Zakup płytek ceglanych i koszta usługi ich ułożenia przez firmę remontową, czasochłonnego fugowania, do tanich nie należą, wyjdą jednak taniej niż skuwanie starego tynku, żmudne usuwanie sypiącej się zaprawy spomiędzy cegieł, wykonywanie uzupełnień zaprawy, ponadto przy zakupie płytek, z góry wiemy już, jaki ściana będzie miała kolor, deseń, teksturę, nie obawiamy się żadnych niespodzianek, które mogłyby na nas czekać po skuciu tynku, nadal mamy wszystko naturalne, oryginalne i o szlachetnej elegancji, cegłę można zakupić nie tylko dopiero co wyprodukowaną, wiele firm oferuje cegły lub cegły cięte na plastry, z rozebranych, starych budynków.
Cegła w oryginalnym gabarycie, nie pocięta na plastry, służy również do wymurowania z niej rozmaitych elementów konstrukcyjnych, jak regały, półki, umożliwia zabudowanie kominka, wymurowanie wyspy kuchennej, postawienie przepierzenia.
Przeczytaj inne artykuły:
Zmiany lokatorskie i układu pomieszczeń w nowym mieszkaniu.
Jakie materiały wykończeniowe będą najlepsze do utrzymania wnętrz w czystości?
Grzyb i pleśń w mieszkaniu – jak sobie z nimi radzić?
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 28.05.2018