Kupiliśmy nowe mieszkanie w Poznaniu czy jego okolicach, zastanawiamy się nad jego aranżacją, stylem wykończenia, przebiegiem prac remontowych, urządzeniem i wyposażeniem w sprzęty, zanim postawimy kropkę nad i, rozważmy czy nie zmienić geometrii lokalu mieszkalnego, jego układu przestrzennego.Projekty nowych mieszkań i domów ograniczają się do stereotypów, rozwiązań przestrzennych gwarantujących nam odczucie konformizmu, często to zero inwencji twórczej, no ale przecież kreowanie czegoś nietuzinkowego leży po stronie projektanta wnętrz i jego usługi pełnej aranżacji, ewentualnie sprawę może przejąć firma remontująca i wykańczająca mieszkanie, tutaj praktyka i wieloletnie doświadczenie w branży może skutkować oryginalnymi rozwiązaniami, prawdziwą metamorfozą zmieniającą charakter i też klimat wnętrz naszego lokum będzie połączenie kilku pomieszczeń w jedno.
Wspólna połączona przestrzeń kilku wnętrz o różnym przeznaczeniu nie zaburza w żaden sposób estetyki czy funkcjonalności powiększonego pomieszczenia, wręcz przeciwnie, komunikacja między salonem, jadalnią, kuchnią czy korytarzem jest o wiele łatwiejsza, poszczególne strefy oddzielamy różniącym się, aczkolwiek powiązanym stylistycznie sposobem wykończenia ścian albo podłogi, stosujemy rozgraniczające, wielostrefowe oświetlenie, różniące się detale dekoracyjne i wyposażenie, otrzymujemy zatem wspólną przestrzeń, jednak w jakiś sposób poszeregowaną, na szczęście nie ścianami.
Duże przestrzenie definiują przede wszystkim takie style jak industrialny, loftowy, ultra nowoczesny i minimalistyczny zarazem, które wyrosły z zapotrzebowania na indywidualizm, komfort czy odczucie przestronności, czy pozostaniemy niewolnikami przyzwyczajeń czy może pójdziemy na całość.
Łączenie pomieszczeń mieszkania to zabieg wymagający zdecydowania i otwarcia na nowe idee, polega to na wyburzaniu ścian nienośnych, to nieskomplikowane zadanie dla firmy usługowo remontowej, nie wymaga żadnych pozwoleń budowlanych czy informowania o pracach remontowych obejmujących wyburzenia wg prawa budowlanego tzw. przepierzeń, administratorów budynków, w tym spółdzielni mieszkaniowych.
Łączymy zazwyczaj salon z kuchnią, korytarzem, zyskujemy o wiele większą przestrzeń, każde zmodyfikowane w ten sposób mieszkanie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości, wszelkie przepierzenia rozdzielające wnętrza powodują odczucie zaszufladkowania, łączenie zaś efekt odwrotny, zyskujemy iluzorycznie przestrzeń, poczucie wolności i swobody aranżacyjnej, oddychamy pełną piersią.
Czy tzw. wiatrołap w domu, korytarz, hol, no i oczywiście kuchnia muszą być oddzielnymi pomieszczeniami względem salonu, dlaczego, bo tak zaprojektował to architekt, takie było nasze poprzednie mieszkanko, tak mają wszyscy znajomi, nie jesteśmy na to skazani, nie bójmy się otwartych przestrzeni, sfera mentalna człowieka to pragnienie wolności, im więcej jej wykreujemy w naszym gniazdku, tym będziemy szczęśliwsi, to nie żaden banał, tylko nasze uwarunkowania, zważmy że otoczenie w którym przebywamy ogromnie wpływa na nasze samopoczucie.
Aranżacja połączonych wnętrz podczas procesu remontowego i wykończeniowego nie jest wcale trudna, należy tylko zachować ciągłość tematyczną wystroju i detali wykończeniowych czy wyposażenia, kolorystyka, sposób wykończenia ścian albo podłogi, wszystkie te elementy powinny zachować spójność aranżacyjną.
Co zaś kwestii użytkowej połączonych wnętrz, tu zawsze usłyszymy pozytywy jak i negatywy, intymność i zapachy pozostające w kuchni czy obcowanie gospodyni domu przygotowującej posiłek, słodkości, z gośćmi i rodziną spędzającą czas w salonie, czy po naszym zabieganym dniu mamy się izolować w oddzielnych pomieszczeniach mieszkania czy raczej wspólna połączona wielofunkcyjna i przestronna izba pomoże w zacieśnianiu więzi rodzinnej, której w naszych czasach coraz bardziej brakuje, to będą fundamentalne pytania decydujące o sferze nie tylko designu mieszkania, ale też jego funkcji jako domu rodzinnego, spajającego podstawową komórkę społeczną, tj. właśnie rodzinę.
Wspólnota rodzinna, czy wyobcowanie, oddzielne spędzanie czasu wolnego czy wspólna, najlepiej wielopokoleniowa kolacja, pogaduszki przy kawie, herbacie, to sedno prawdziwego domu przez duże D, czy połączone przestronne wnętrze będzie w tym pomocne, bez wątpienia tak.
Przeczytaj również te artykuły:
Drzwi wewnętrzne w naszym mieszkaniu.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 14.09.2015