Jakim materiałem wykończyć podłogę balkonu, tarasu?
Podłogi balkonów / tarasów w nowych mieszkaniach deweloperskich gotowych dla przeprowadzenia usługi wykończenia pod klucz, w większości przypadków posiadają surową posadzkę, którą to właściciel remontowanego mieszkania może wykończyć według własnych preferencji czy po wskazaniu danego rozwiązania przez projektanta wnętrz.
Podobnie sprawa ma się z balkonami lokali o starszej substancji budowlanej, m.in. powstałych w technologii wielkiej płyty, tu też zastosować można różne materiały, jakkolwiek zawsze ograniczeniem w jednym i drugim przypadku mogą być warunki techniczne.
Jakie mamy dostępne opcje wykończenia podłogi tarasu i z jakimi zależnościami należy się liczyć wybierając ten czy inny materiał?
Okładzina ceramiczna.
- Od lat jest najpopularniejszym materiałem podczas remontu i wykończenia podłogi balkonu / tarasu, ogólnie znanym i oferującym ogrom wariantów w sferze koloru, desenia czy faktury, ale też formatu, w tymże ostatnim aspekcie, tj. wielkości płytki, o ile remontując wnętrza, odbiorca usługi nie jest ograniczony wielkością płytki do zastosowania na podłodze, o tyle na zewnątrz już tak.
- Otóż biorąc pod uwagę nasz klimat, najbezpieczniejszy, zalecany format płytki do zastosowania na balkonie nie powinien przekraczać formatu 30 x 30 cm, choć tu ewentualnie dopuszczalne są też płytki drewnopodobne, o jednym boku co prawda długim, ale drugim bardzo krótkim.
- Kwestia dotyczy powstających naprężeń w okładzinie ceramicznej pod wpływem zmieniającej się permanentnie, i niekiedy dość szybko temperatury, dobowa amplituda temperatury zależnie od pory roku czy regionu może znacznie przekraczać 20° C, zważmy też, że opłytkowana posadzka, latem pod bezpośrednią ekspozycją słońca może się rozgrzać nawet do 70° C.
- Ograniczenie w sferze zalecanego maksymalnego formatu dotyczy jednak płytek o standardowych grubościach, tj. wynoszących 8 – 10 mm, odbiorca usługi remontowej mający w zamyśle zastosowanie na podłodze tarasu płytkę o formacie powiedzmy 60 x 60 cm czy większą, musi celować w płytkę o grubości 20 mm, o innej charakterystyce niż płytka cieńsza, mogą to być płytki gresowe albo i kamienne.
- Niemniej jednak niezależnie od formatu czy grubości, na zewnątrz należy stosować płytkę o wysokim parametrze antypoślizgowości, jednocześnie wyłącznie płytkę mrozoodporną, a jest nią płytka gresowa, kamienna, betonowa.
- Na balkon kontrowersyjnym materiałem będzie gres naturalny, tj. polerowany, nie zabezpieczony warstwą szkliwa, pory materiału są tutaj odkryte, choć gres polerowany wygląda bardzo szlachetnie i naturalnie (niemalże jak kamień), to utrzymanie go w nienagannej czystości będzie dość uciążliwe, aby nie powiedzieć, że niekiedy niemożliwe, powietrze w Poznaniu do czystego niestety nie należy, a każda chłonna powierzchnia szybko przyjmie wszelkie zabrudzenia, ale w mikroporowatej powierzchni gresu polerowanego rozwinąć się też może nieestetycznie wyglądająca mikroflora, kolorystycznie podobna do mchu.
- Płytką w pełni efektywną dla utrzymania jej w perfekcyjnej czystości jest gres szkliwiony (tj. z warstwą szkliwa na powierzchni płytki), to prawdziwy „twardziel” wśród wszystkich rodzajów okładzin ceramicznych, twardszy jest jedynie granit, a dorównuje gresowi w tej materii spiek kwarcowy (nie tani), jednak raczej nie stosowany na podłodze balkonu.
- Powracając do kwestii naszego klimatu, czyli sporych dobowych zmian temperatury, ale też wahań wilgotności, okładzina ceramiczna nie może być układana na klej z niskiej półki cenowej / jakościowej, powinien to być klej wysokoelastyczny / wysokoodkształcalny, efektywnym klejem może być np. Atlas Plus S2 Hydro firmy Atlas, to hydroizolacja i klej w jednym produkcie, przyspieszający i ułatwiający prace remontowe i wykończeniowe na tarasie, aplikacja następuje w jednym cyklu technologicznym.
- Właśnie istotnym elementem dla trwałości okładziny ceramicznej jest wykonana hydroizolacja tarasowa, tutaj nie wystarczy tzw. folia w płynie, w opcji wykonawczej; hydroizolacja + osobno klej, musi to być produkt dwuskładnikowy, „inteligentny”, o charakterystyce tworzenia bariery przeciwwilgociowej, ale pozwalającej oddawać w górę wilgoć z posadzki, to np. Woder Duo firmy Atlas.
- Zważyć trzeba, że zaprawa fugowa nie stanowi pełnej bariery wodnej przed przedostaniem się jej pod płytkę, nie pomoże nawet fuga epoksydowa, gdyż mikropęknięcia pomiędzy fugą a płytką i tak powstaną w wyniku procesu rozszerzania / kurczenia się ceramiki spowodowanych ciągłymi zmianami temperatury na zewnątrz.
- Zważywszy na czynniki pogodowe oraz właściwości fizyczne okładziny ceramicznej, ale też dostępną technologię klejenia, uczciwie należy powiedzieć, że trwałość rozwiązania jest dość dyskusyjna, znamiennym jest fakt, że w naszym klimacie opłytkowana podłoga balkonu / tarasu może nadawać się do ponownego remontu nawet już po 10 – 15 latach użytkowania, gdyż odspojone od podłoża płytki, wykruszająca się fuga do estetycznych zjawisk nie należy, a wcześniej czy później w ten sposób objawiają się skutki „pracy” okładziny ceramicznej oraz zmian objętości przedostającej się pod płytki wody pod wpływem zamarzania / topnienia.
Deska tarasowa.
- W mieszkaniach deweloperskich czy w innych, w starszych blokach nie zawsze da się ją zamontować, pojawia się tutaj ograniczenie techniczne, posadzka balkonu musi być wystarczająco nisko względem progu drzwi balkonowych / tarasowych, gdyż deskę mocuje się na legarach, grubość deska + legar to dobre 7-8 cm, zatem nie zawsze będzie możliwość techniczna to przedsięwzięcie zrealizować.
- Niemniej jednak deska na balkonie / tarasie to bardzo wdzięczny materiał, zarówno w aspekcie wizażu, jak i trwałości, nawet deska z drewna modrzewiowego, a już na pewno deska z drewna egzotycznego albo kompozytowa, jest o wiele trwalszym rozwiązaniem niż okładzina ceramiczna albo kamienna w opcji klejenia do podłoża, deskę drewnianą należy jedynie okresowo zabezpieczać olejem (bezbarwnym lub barwionym), kompozytową tylko zmywać, toteż ten ostatni materiał będzie najwygodniejszym dla domowników rozwiązaniem, aczkolwiek choć to materiał bardzo estetyczny, to jednak sztuczny, i nie zachwyci zadeklarowanego eko-entuzjasty.
- Zarazem kłania się tutaj inna interesująca odbiorcę usługi remontowej cecha, choć dotyczy to raczej większego, otwartego na ogród tarasu, otóż drewno nie ma takiej pojemności cieplnej jak ceramika czy kamień, bądź co bądź jest izolatorem cieplnym, toteż nigdy tak mocno się nie wygrzeje w bezpośredniej ekspozycji na słońce, jak płytka ceramiczna / kamienna, które przyjmują ciepło, gromadzą i „transportują” je w głąb, czyli w posadzkę betonową, w efekcie wygrzana w słoneczny dzień opłytkowana podłoga tarasu, popołudniu i wieczorem działa jak zład ciepła, czyli piec akumulacyjny, co oczywiste, ciepło zgromadzone w takiej posadzce promieniować będzie do wnętrza mieszkania przez otwarte okno, i to niemal całą noc.
- Posadzka balkonu / tarasu zakryta deską nie wygrzewa się w słońcu w ogóle, drewno zaś deski bardzo szybko po wejściu w cień powróci do temperatury otoczenia, nie „zalewamy” wówczas mieszkania promieniującym ciepłem z wygrzanej słońcem posadzki, deska kompozytowa w sumie ma zbliżone do drewnianej parametry pojemności cieplnej, także w tym aspekcie też jest „sprawna”.
Podłoga pływająca – gresowa / kamienna / betonowa.
- Pewnie jeszcze nie wszystkim odbiorcom usługi znanym, ale jest bardzo interesującym rozwiązaniem podczas remontu i wykończenia mieszkania pod klucz; gresowe, kamienne, z konglomeratu albo z betonu, grube, bo na min. 2 cm płyty układa się na posadzce tarasu bezklejowo, a to na wyrafinowanym, acz prostym w zamyśle systemie wsporników o regulowanej wysokości, tutaj jednym z ograniczeń, podobnie jak przy desce tarasowej, jest wysokość od posadzki względem progu drzwi balkonowych, zatem obierając z góry ten system, firmie stawiającej dom należy zlecić wykonanie posadzki tarasowej na odpowiednim poziomie.
- Jest to genialne rozwiązanie dla inwestora lubiącego np. efekt kamienia / surowego betonu, układanie płyt jest relatywnie proste i szybkie, system daje możliwość tworzenia tarasu wentylowanego.
- Odpada tutaj potencjalny problem wykruszania się zaprawy fugowej, gdyż szczelin tych płyt się nie fuguje, woda przedostaje się pod płytę i spływa po zaizolowanej przeciwwilgociowo posadzce (z lekkim spadem), nigdy nie dojdzie do odspajania się przyklejonej płytki poprzez zmiany temperatury powodującej zmiany objętości wody w warstwie kleju, jak ma to miejsce przy płytce tradycyjnie klejonej do podłoża.
Mikrocement.
- Tworzy minimalistyczny, o ascetycznej nucie wizaż, jakkolwiek mikrocement bardzo szlachetnie i estetycznie się prezentuje, jest to doskonały produkt do stylizacji wykończenia loftowej, industrialnej, nota bene wpisujących się w dość ostatnio popularny w Poznaniu nurt przy realizacji usługi wykończenia mieszkań pod klucz.
- Rozwiązanie generalnie jest bardzo efektywne i trwałe, warstwa mikrocementu jest w pełni wodoodporna, toteż nie zachodzi okoliczność penetracji wodą / wilgocią podłoża pod mikrocementem, co dzieje się zwyczajowo z czasem przy okładzinie ceramicznej klejonej do podłoża.
- Aplikacja mikrocementu wymaga od majstra z najętej do wykończenia mieszkania firmy remontowej większej skrupulatności i znajomości technologii oraz materiału niż wariant układania płytek ceramicznych, toteż koszt usługi jest relatywnie do płytek, odpowiednio wyższy.
Zapoznaj się również z innymi publikacjami:
Wsparcie projektanta, firmy remontowej – aspekt logistyczny, techniczny.
Gotowy projekt domu jednorodzinnego – co można w nim udoskonalić / poprawić?
Organizacja materiałów do wykończenia mieszkania – na czyje wsparcie odbiorca usługi powinien liczyć?
Usuwanie ściany działowej w mieszkaniu deweloperskim – o czym odbiorca usługi powinien wiedzieć?
Artykuł opracował: Wojciech Gośliński
Poznań, 13.04.2021