Percepcja otoczenia, w tym też i naszych wnętrz, to interakcja mnóstwa elementów; od koloru, desenia czy tekstury po geometrię i układ przestrzenny z naszymi zmysłami, które z kolei kategoryzują otoczenie w materii harmonii estetycznej czy też atrakcyjności w kontekście funkcjonalności, toteż wizaż naszego mieszkania nie jest bez znaczenia.
Odczucie przytulności, ergonomii, spełnienia wręcz w sferze zmaterializowania naszej inwencji twórczej wykorzystanej do urządzenia i wykończenia pod klucz mieszkania jest kwintesencją udanego remontu i aranżacji, którą to może utrudnić pokój dzienny, sypialnia, gabinet o zaburzonych proporcjach, zazwyczaj dotyczy to pomieszczenia nieproporcjonalnie długiego i wąskiego bądź też zbyt niskiego, zbyt wysokiego względem jego powierzchni użytkowej.
Będzie pierwszym efektywnym narzędziem w rękach firmy projektowej, tutaj nie tylko jego intensywność, ale i temperatura wpłynie na postrzeganie urządzonego wnętrza, w pomieszczeniu wąskim i długim oczywistą ideą aranżacyjną będzie próba optycznego „oddalenia” od oczu obserwatora dwóch dłuższych ścian (tych, które są bliżej nas) i przybliżenie krótszych, w efekcie wnętrze iluzorycznie z prostokątnego ma dać wrażenie bardziej kwadratowego, poniekąd przez to nieco bardziej przyjaznego, atrakcyjnego, przyjemnego dla oka.
Kolory mocno pochłaniające padające na nie światło, jak np. głęboki granat, brąz, indygo, ciemny szary, grafitowy, wydają się „ginąć” w stworzonym przez siebie „cieniu”, ale towarzyszy im kreowanie efektu głębi, ciemna ściana wydaje się być cięższa, lekko przytłaczająca, zatem malując na głębszy kolor, ale koniecznie stonowany, nie jaskrawy, dwóch krótszych ścian pokoju, te dłuższe w jaśniejszym wybarwieniu (o „lżejszym” kolorze) wydadzą się, że są nieco dalej niż ściany ciemniejsze, efekt murowany, że pomieszczenie nie będzie już tak raziło swoją dysproporcją.
Okoliczność iluzorycznego przybliżania / oddalania się od nas danych płaszczyzn ma również przełożenie na temperaturę barwy, kolory zimne, np. biel, niebieski, jasny szary będą się od nas oddalały, ciepłe natomiast, jak żółcienie, jasne oranże, malinowy, brzoskwiniowy odwrotnie, racjonalnym będzie zatem zlecenie najętej firmie remontowej pomalowanie dłuższych ścian rażąco nieproporcjonalnego pokoju w kolorach zimnych, a krótszych w kolorze ciepłym.
Farba na dyspersji akrylowej do wymalowań wnętrz remontowanych mieszkań pod klucz reprezentuje różne charakterystyki w sferze tekstury, a mowa tu o farbie w wykończeniu umownie zwanym; mat, półmat, satyna, pół-połysk, powłoka farby w macie pochłonie więcej światła i równomiernie je rozproszy, powłoka zaś idąca ku połyskowi, intensywniej odbija padające na nie światło, pojawiają się refleksy świetlne, płaszczyzna pomalowana farbą półmatową, satynową wydaje się bardziej dynamiczna, żywsza, energetyczna, wszystko zaś co postrzegamy jako pełne energii oddziałuje na nas intensywniej, wydaje się, że ściana pomalowana w wykończeniu półmat / satyna będzie większa, toteż dla poprawienia proporcji remontowanego wnętrza idealnie jeśli farbą o takiej charakterystyce pomalujemy krótsze ściany pomieszczenia, matową natomiast (o stonowanym, subtelniejszym wydźwięku) dłuższe.
Jakkolwiek zróżnicowanie w materii tekstury dotyczy nie tylko farby, ale mnóstwa detali wykończenia stosowanych w remontowanym mieszkaniu pod klucz, przykładem niech będzie cegła cięta, beton architektoniczny, różnego rodzaju tynki strukturalne, tutaj chropowatości i głębia struktury tworzą na ścianie „taniec” światłocienia, szczególnie na ścianie w ten sposób wykończonej, prostopadle usytuowanej względem okna (chodzi o ostry kąt padania promieni światła), otóż głębsza struktura daje wrażenie ciepła, odwrotnie niż powierzchnie gładkie, a w szczególności lśniące, połyskujące, wydające się zimne, zaś na „ciepło” odczuwana płaszczyzna wydaje się do nas przybliżać, toteż nie powinno się w ten sposób, tj. głębszą strukturą wykańczać dłuższych ścian długiego i wąskiego pomieszczenia, gdyż wydłużymy je jeszcze bardziej.
Choć to kolor jest pierwszoplanowym aktorem każdej bez mała aranżacji dot. usługi wykończenia mieszkania pod klucz, to deseń nie pozostaje daleko w tyle, generalnie to jednolite kolorystycznie powierzchnie tworzą wrażenie, że są większe, każda co bardziej upstrzona wzorem powierzchnia wyda się mniejsza, im zaś wzór drobniejszy, tym efekt silniejszy, chcąc zatem poprawić dysproporcje wnętrza, nie umieszczajmy wzorzystego wykończenia na krótszych ścianach pomieszczenia, raczej na tych dłuższych, choć wystarczy pewnie i na jednej dłuższej ścianie, na pewno nie na krótszych, gdyż wydawać się będą mniejsze, a pokój optycznie dodatkowo się wydłuży.
To element bardzo wdzięczny podczas kreowania wnętrz wedle oczekiwań odbiorcy usługi remontowej w kwestii właśnie poprawienia proporcji remontowanego pod klucz pomieszczenia, światło ze swoją plastycznością może „sprawić cuda”, otóż każda wyraźniej oświetlona płaszczyzna jest lepiej dostrzegalna, wydaje się oddalać od nas, zacieniona odwrotnie, „ginie” w mroku cienia, doskonale zatem, jeśli zamierzeniem aranżacyjnym jest sprawienie, aby nasz pokój nabrał harmonii w materii jego proporcji, będzie podświetlenie dłuższej / dłuższych ścian pomieszczenia, momentalnie się od nas oddalą, a pokój wyda się bardziej proporcjonalny, zależność ową można też wykorzystać chcąc podwyższyć optycznie zbyt niskie wnętrze mieszkania, które remontujemy, wystarczy wtedy efektywnie oświetlić sufit, a pomieszczenie urośnie w górę.
Powierzchnie ścian czy sufitu efektywnie można podświetlić z wykorzystaniem np. taśmy Led ukrytej za wypustem zabudowy dekoracyjnej w technologii zabudowy g-k wykonanej na ścianie / suficie albo z zastosowaniem oświetlenia kierunkowego, mogą to być np. oprawki lamp rzucające snopy światła na wybraną płaszczyznę, dając efekt kurtyny świetlnej.
Zapraszam do lektury innych przydatnych publikacji:
Drzwi w nowym mieszkaniu – przylgowe, ukryte, a może kasetowe?
Jak optycznie obniżyć zbyt wysokie wnętrze?
Wsparcie projektanta, firmy remontowej – aspekt logistyczny, techniczny?
Jakim materiałem wykończyć podłogę balkonu, tarasu?
Artykuł opracował i opublikował: Wojciech Gośliński
Poznań, 28.01.2021