Izolacja akustyczna wnętrz mieszkalnych.
Jednym z parametrów definiujących mieszkanie jako w pełni przyjazne domownikom jest jego efektywne wyizolowanie akustyczne od sąsiednich lokali, tych sąsiadujących na tym samym piętrze, jak i piętro niżej oraz wyżej, dotyczy to również wyizolowania wszelkich urządzeń technicznych, dźwięki przenoszone są przez strop, konstrukcje i przegrody budowlane, mieszkanie dające tzw. wysoki komfort akustyczny podbija swój walor w aspekcie jego atrakcyjności.
W mieszkaniu mamy do czynienia z dwoma rodzajami fal akustycznych; rozchodzącymi się w powietrzu oraz poprzez przegrody, są to dźwięki powietrzne (muzyka, głos ludzki) oraz dźwięki uderzeniowe (przenoszone przez ściany i strop).
Zważając na powyższe okoliczności, na etapie budowy nowego budynku, w stropie umieszcza się izolującą warstwę styropianu, stosuje się rozmaite panele, płyty, maty, taśmy lub pianki spełniające zadanie izolacyjne, przekładkowe czy podkładowe, niemniej jednak niektóre technologie. np. bazujące na żelbecie, zarówno współczesne jak i sprzed dziesięcioleci (tudzież bloki z wielkiej płyty), powodują, że podczas świadczenia usługi remontowej przez najętą firmę, zachodzi konieczność dodatkowego wyizolowania wnętrz mieszkalnych, jednocześnie należy wiedzieć, że wymagania prawne w budownictwie mieszkaniowym w sferze akustyki i dziś niestety nie są zbyt wygórowane, akustyka i pogłos niektórych mieszkań w blokach mogą się więc mocno dawać we znaki domownikom, jakkolwiek najmniej problemów w tej materii jest w tradycyjnej technologii ściany murowanej, która to najskuteczniej pochłania dźwięk, na drugim biegunie stanie blok z wielkiej płyty, w którym wiercenie w ścianie wiertarką udarową otworu pod kołek, podczas remontu w mieszkaniu na parterze, usłyszy właściciel lokalu usytuowanego na 11 piętrze.
Metod dla tworzenia barier akustycznych w lokalach mieszkalnych w budynkach już powstałych firmy remontowe z Poznania w specjalizacji usługi wykończenia pod klucz w zanadrzu mają kilka, podstawową i najszerzej stosowaną wydaje się wełna akustyczna np. firmy Rockton osadzona na stelażu, który „zamyka” się płytą g-k, w konstrukcji między listwami stelaża na styku z elementami stałymi / litymi, umieszcza się przekładki akustyczne (z elastomeru bądź filcu), metoda to sprawdzona i efektywna, lecz zabierająca konkretnie przestrzeń przygotowywanego mieszkania pod klucz, jednocześnie w przypadku sufitu, a szczególnie ścian, idealnym byłby produkt pełniący funkcję nie tylko techniczną (bariery akustycznej, rozpraszania pogłosu), ale za razem dekoracyjną w remontowanym wnętrzu mieszkania pod klucz, odpowiednio cienki, optymalnie dobrze izolujący akustycznie, prosty w montażu, nie wymagający dodatkowego wykończenia / zakrycia jego struktury, a mogący niekiedy i obniżyć koszta usługi u firmy wykonawczej.
- Rozwiązaniem mogą być panele akustyczne, niektóre bardzo lekkie, gotowe, nie wymagające wykończenia, rozmaite płyty akustyczne ze specjalnych pianek, o odpowiedniej budowie, panele z wełny mineralnej pokryte włóknem szklanym, płyty g-k perforowane, dla poprawienia komfortu akustycznego stosuje się płyty z pianki polietylenowej czy też kompozycji tworzyw sztucznych, aglomeratu korkowego, to m.in. produkt Basotect, są to panele z pianki w kształcie np. piramidki, ale są też inne opcje; gładkie, fakturowane, a także panele akustyczne marki Zig Zag Acoustic, wykonane z drewna bądź płyty MDF, z perforacją rozpraszającą dźwięk, pod którą znajduje się pochłaniająca dźwięk pianka lub wełna, panele mają formę modułową, perforacja to bardzo szerokie spektrum wzoru.
- Firma Zig Zag Acoustic ma też w swojej ofercie całą gamę mat, kasetonów, paneli akustycznych w różnych opcjach kolorystycznych i faktury, do wykończenia nie tylko ścian, ale także sufitu, mają one za zadanie wyizolować wnętrza mieszkania od hałaśliwego sąsiada znajdującego się powyżej lub obok lokalu, druga funkcja paneli i innych okładzin dźwiękochłonnych to zminimalizowanie pogłosu we wnętrzu, którego powstaniu sprzyjać będą; większa powierzchnia pomieszczenia, wystrój minimalistyczny z małą ilością mebli, znikoma ilość tkanin (zasłony, obicia mebli tapicerowanych), brak dywanu, wykładziny, itd., w takich wnętrzach fale dźwiękowe nie ulegają rozproszeniu, wielokrotnie się odbijają, powracają, czas pogłosu wydłuża się, powodując nieprzyjemny dla uszu rezonans, w tym kontekście sprawę można tak ująć, że panele akustyczne produkują ciszę.
- Wiele kolekcji paneli Zig Zag o charakterze dekoracyjnym nie będzie tańszą opcją niż wełna zakryta płytą g-k, niektóre kolekcje mają często ekskluzywny i wyszukany wizaż, niemniej przy okazji izolowania akustycznego remontowanego wnętrza, dodany zostaje do niego walor stricte dekoracyjny, wyposażając mieszkanie pod klucz poniekąd w pazur aranżacyjny, forma przestrzenna paneli, sposób ich wykończenia, umożliwiają rozmaite kompozycje; pokrycie całej powierzchni sufitu czy ściany albo też fragmentarycznie.
- Dla wyizolowania akustycznego podłogi najskuteczniejsza technologia to podłoga pływająca, np. deska warstwowa, panel laminowany, pod którymi układa się warstwę podkładu o cechach nie tylko wyrównujących, ale głównie wygłuszających, choć podstawowa funkcja takiego podkładu to eliminacja efektu stukania podczas chodzenia, tutaj bardziej za dobry podkład powinien podziękować sąsiad z mieszkania piętro niżej, gdyż dobrej jakości podkład poprawia izolacyjność akustyczną stropu od dźwięków uderzeniowych, jakkolwiek w minimalnej mierze ma też miejsce izolowanie od dołu, wnętrz z podłogą pływającą.
- Dedykowane są tutaj płyty / maty ze spienionego polietylenu, polistyrenu ekstrudowanego, korka, powinny się one charakteryzować wysoką gęstością, typowo profesjonalnym podkładem o cechach wysoce dźwiękochłonnych, którego trudno użyczyć w markecie budowlano – remontowym w Poznaniu, to produkt firmy Semper acoustic, tj. wibroizolacja akustyczna HDS 5 Premium, jest to mata o grubości 5 mm z pianki poliuretanowej, dostępna jest w rolce o szer. 1m, wykazuje się budową otwartokomórkową (swobodna cyrkulacja powietrza) i wysoką gęstością (180 kg/m3), nadaje się pod każdy rodzaj podłogi pływającej (za wyjątkiem paneli LVT), także pod wykładziny.
- Sprawny, chociaż nie w tak wysokim stopniu jak w/w produkt, będzie też podkład z eko płyty (sprasowanych, mocno rozdrobnionych drewnianych wiórków), zaś lekka pianka okaże się wyjątkowo mało skuteczna, atoli modny w Poznaniu podczas wielu realizacji remontowych i usługi wykończenia mieszkań pod klucz panel winylowy LVT nie będzie dobrym izolatorem akustycznym, w systemie montażu zakłada instalację bardzo cienkiego podkładu, sam panel też za gruby nie jest, razem z podkładem to raptem ok. 6.5 mm grubości, zaś optymalnie efektywny podkład najlepiej jeśli miałby z 5 mm grubości.
- Jako interesujący, alternatywy materiał na podłogę, dobrze wygłuszający strop i samo wnętrze (także od pogłosu), to produkt niezwykle niszowy w przedsięwzięciu usługi wykończenia mieszkań pod klucz, nota bene w pełni naturalny, mowa o wykładzinie linoleum, która wykazuje wyjątkowo wysokie parametry nie tylko wygłuszenia wnętrza poprzez ograniczenie w nim pogłosu, ale wyizoluje też strop, efektywna okazuje się tutaj budowa linoleum; to podkład z filcu albo maty z juty i gumowata struktura jako komponent m.in. oleju lnianego, kalafonii, mączki drzewnej, korkowej, materiałów zatem o walorach wybitnie dźwiękochłonnych, abstrahując od tematu, przy okazji tak wykończona podłoga doskonale amortyzuje kroki człowieka, co doceni na pewno osoba ze schorzeniem kręgosłupa.
Sprawdź inne publikacje:
Wylewka samopoziomująca – kiedy ją stosować?
Z jakiego materiału postawić ściankę działową?
Parapet a remont / wykończenie mieszkania.
Potencjalne usterki, w nowym, wykończonym mieszkaniu pod klucz.
Autor opracowania: Wojciech Gośliński
Poznań, 16.04.2020