Aranżacja wnętrz, przygotowanie opracowania traktującego sferę użytkową oraz wizualną wykończenia pod klucz poznańskiego mieszkania oczekuje od odbiorcy usługi, zatrudnionego projektanta wnętrz, tudzież firmy remontowej wzięcia pod uwagę mnóstwa czynników definiujących realizację jako w pełni udaną, jednym z istotnych elementów będzie kreowanie przestrzeni, co wpłynie na budowanie przyjaznej przestrzeni mieszkalnej.
Percepcja otoczenia przez człowieka skupia się na mnóstwie elementów, poprzez ich formę geometryczną, wielkość, proporcje, konfrontowanie kilku ze sobą sąsiadujących form przestrzennych, kwalifikujemy dane otoczenie jako przyjazne, przytulne i miłe dla oka, dobrze zharmonizowane albo jako mało atrakcyjne, niespójne, tworzące wrażenie nieuporządkowania, zagracenia.
W aranżacji wnętrz mieszkań ma to szczególne zastosowanie, w naszych poznańskich czterech kątach, w których to przebywamy sporą część życia, a które to statystycznie rzecz biorąc swoją wielkością nie powalają, kreowanie przyjaznej, przestronnej przestrzeni mieszkalnej jako azylu przed zapracowaniem, zgiełkiem życia, to podstawa przedsięwzięcia pt. przygotowanie mieszkania pod klucz.
Geometria jest kluczem dla postrzegania naszych wnętrz, odczuciu przestronności sprzyjać będą; proste formy wzornicze, długie, ciągłe linie brył geometrycznych zarówno detali zdobniczych, elementów małej architektury jak i wyposażenia, także płaskie i gładkie powierzchnie, jak najmniej ornamentyki i pozostałej „sztukaterii”, „rozdrabniania” przestrzeni mnóstwem detali, przedmiotów użytkowych.
Kształt uruchamia w naszym umyśle konkretne procesy, dzięki temu jedne przedmioty postrzegamy jako miłe dla oka, wydające się większe, inne zaś odwrotnie, styliści i wnętrzarze wykorzystują ową skłonność projektując określone formy wzornicze, działając niemalże jak iluzjoniści, czy żyjemy zatem w świecie iluzji?
Poniekąd tak, geometrią można zdziałać naprawdę wiele, firma / specjalista od designu mieszkań mając zalecenie od odbiorcy usługi „proszę stworzyć przestronne wnętrza”, może zaproponować jedynie jedno; dzielmy zarówno płaszczyzny podłogi czy ścian na duże fragmenty jednego rodzaju wykończenia, każda mocniej poszatkowania przestrzeń / powierzchnia na wiele rozmaitych elementów wyda się iluzorycznie mniejsza, ściana, przy której postawiono dwie małe szafki okaże wizualnie się mniejsza, niż gdyby stała w tym miejscu jedna, większa szafa, podłoga np. salonu z aneksem kuchennych podzielona na panel i płytki ceramiczne w aneksie nie poprawi odczucia przestronności, a jedynie cała podłoga jako ten sam detal wykończenia, to samo tyczy się ścian, jeśli pomalujemy je na kilka kolorów, efekt zagracenia, tj. pomniejszenia przestrzeni gwarantowany.
Półka powieszona na ścianie, wnęka zabudowy g-k, element sufitu podwieszanego g-k, nawet dywanik na podłodze, tylko w formie rozciągniętej, dłuższej względem długości remontowanego wnętrza stworzą wizaż pomieszczenia, jako obszerniejszego, płytka ceramiczna o większym formacie, już od 60×60 cm, z małą ilością liniową szczelin, rozciągnie nam podłogę albo ścianę wzdłuż i wszerz, mały format odwrotnie, zasłona okienna do samej podłogi rozciąga nam pokój na wysokości, identycznie jak długa sukienka wydłuża i wyszczupla sylwetkę kobiety.
Meble, stolarka drzwiowa, okienna dla przestronnego salonu nie może mieć wybujałej ornamentyki, szprosów, to duże, gładkie płaszczyzny frontów szafek, siedzisk i w ogóle budowy kanapy, prostych, gładkich drzwi, o bezpretensjonalnej formie stolika kawowego czy szafki rtv, żyrandola, lampy stojącej, wydawać się będą większe, a zatem i całe pomieszczenie przestronniejsze.
Reasumując, mając w zamyśle przestronny salon, sypialnię, „ubierajmy” je raczej w większe niż mniejsze elementy jednego rodzaju wykończenia czy też detale wyposażenia, nie szatkujmy przestrzeni wielością detali, nie zagracajmy nadmierną ich ilością, a to choćby w imię złotej zasady u poznańskich wnętrzarzy, i też firm remontowych „mniej znaczy więcej”, co też przyczynia się do kreowania przestronności w ramach usługi „mieszkanie pod klucz”.
Obok form geometrycznych ma ogromny wpływ na postrzeganie przestrzeni, w sumie to także aspekt bądź co bądź iluzji, każda gładka powierzchnia wydaje się większa, co więcej, jeśli będzie lśniąca, jej ekspresja i dynamizm wkroczą na jeszcze wyższy poziom, toteż ściana pomalowana farbą o wykończeniu powłoki malarskiej półmat, półpołysk czy też podłoga z paneli, parkietu, posadzki żywicznej lśniąca i połyskująca, mają więcej energii i dynamizmu, są doskonałym sposobem dla budowania przestronności, lakier w wysokim połysku na parkiecie potrafi odbić podobną ilość światła jak lustro.
Inaczej z kolei „zapracuje” matowa, chropowata i głębsza tekstura, np. farby o głębokim macie, dekoracji ściennej w postaci masy zdobniczej z uziarnieniem, cegły ciętej, betonu architektonicznego, porowatej tapety albo tynku strukturalnego, paneli gipsowych czy piankowych 3D, boazerii, nawet tapet tekstylnych o głębokim splocie, tak wykończona powierzchnia choć dająca odczucie głębi i ciepła, „miękko” i równomiernie rozpraszać będzie padające na nią światło, rozproszone światło traci na energii, przy tym taka strukturalna powierzchnia do złudzenia będzie się przybliżała do oczu obserwatora, a wszystko co się przybliża, naturą rzeczy pomniejsza optycznie przestrzeń, toteż przy implementowaniu we wnętrzach mieszkań pod klucz co wyraźniejszej tekstury, należy ją traktować wyłącznie jako akcent w remontowanym pomieszczeniu, jej nadmiar in minus wpłynie na kreowanie przestronności, zazwyczaj tego typu dekoracje umieszcza się na jednej, wybranej ścianie czy jej fragmencie, co całkowicie wystarczy, jej nadwyżka stworzyłaby efekt ciężkości, przytłoczenia, zacieśnienia dostępnej przestrzeni.
Niesamowitej metamorfozy doświadczy pokój, z którego ścian zdjęto mocno wzorzystą tapetę, następnie ściany poddano szpachlowaniu i malowaniu na jednolity kolor, remont zakończony, wnętrze zdumiewająco „urosło”, to znana firmie od usługi designu mieszkań prawidłowość, każda powierzchnia w jednolitej barwie, bez najmniejszego nawet wzoru, daje wrażenie większej niż wzorzysta.
Niemniej jednak podczas wykończenia mieszkań pod klucz baczenie odbiorcy usługi na deseń nie może się ograniczać wyłącznie do ścian czy podłogi, dotyczy to w oczywisty sposób też wyposażenia i mebli; szaf, tapicerki kanap, foteli, etc, jednolity deseń, bez wzoru, to gwarancja, że dany przedmiot wyda się obszerniejszy, po prostu większy, tudzież należy pamiętać, że nie tylko wzór, ale też kolor determinuje nam dany detal wykończenia jako intrygujący, atrakcyjny i elegancki, toteż kreując przestronne wnętrza mieszkania do remontu, usługi aranżacji, to na tą sferę powinno się zwrócić szczególną uwagę, wzór raczej pomijając, a jeśli już jest na jakimś detalu, niech będzie w możliwie subtelnym wydaniu, wyłącznie jako nienarzucające się tło.
Przestronność nie lubi pstrokacizny, ostrego kontrastu, im mniej różnych kolorów, tym w tej kwestii korzystniej, nie oznacza to oczywiście konieczności tworzenia monochromatycznego wydźwięku aranżacji, chodzi raczej o ograniczenie różnorodności kolorystycznej, tworzenie koherentności wykorzystanych barw, choćby w imię idealnego dla kreowania przestronnych pomieszczeń minimalizmu, jeden kolor baza, do tego góra dwie barwy uzupełniające w postaci detali wykończenia bądź wyposażenia wystarczą dla zbudowania eleganckiej i miłej dla oka przestrzeni.
W niegrzeszącej wielkością łazience, oferowanej przez firmy deweloperskie z Poznania, jeśli zostaną ułożone płytki o bardzo wyrazistym zworze, można się tylko spodziewać, że pomieszczenie zatraci na przestronności, podobnie salon, na którego podłodze położy się wzorzysty dywan, wykładzinę.
Duże połacie na ścianie jednolitego desenia bez wzoru rozszerzają ją jeszcze bardziej, ale nie trzeba całkowicie rezygnować z wzorzystego desenia fototapety czy innej dekoracji tworzącej wzór, jeśli tylko będzie akcentem w pokoju, góra na jednej ścianie czy jej fragmencie, subtelnie go ożywi, bez negatywnego wpływu na odczucie przestrzeni.
Barwa jako pierwszoplanowy aktor każdej bez mała aranżacji to jej podstawa, przyjęło się, że to jasne odcienie powodują, że wnętrze do remontu i przygotowania mieszkania pod klucz z dominantą tychże wyda się przestronniejsze, czy to też iluzja, czy też zjawisko fizyczne mające naukowe uzasadnienie?
Otóż kolory nie istnieją, widzimy je wyłącznie za sprawą odbioru i przetwarzania przez nasz mózg fal elektromagnetycznych o różnych długościach w zależności od koloru, mózg interpretuje je w uporządkowany sposób, tworząc wizaż barw odróżnianych przez człowieka, dzięki temu kolory postrzegamy m.in. jako kojące czy pobudzające, ciepłe albo zimne.
W wypadku kreowania przestronnych wnętrz, remontowania i usługi wykończenia pod klucz kłania się kwestia oczywistych praw fizyki, od barw jasnych odbija się więcej światła, tymczasem kolory ciemne pochłaniają światło, aż do czerni, która pochłonie ponad 90% światła, w efekcie ciemna powierzchnia wydaje się mniejsza, gdyż w naszym odczuciu po prostu zanika, nie bez powodu trafnym stało się określenie „światło to przestrzeń”, zalane światłem pomieszczenie wydaje się nie tylko przyjemniejsze, ale też konkretnie wizualnie większe, a tym światła będzie więcej, im więcej odbijać się go będzie od ścian, jako powierzchni największych w każdym pomieszczeniu, ale również jasny kolor podłogi podbije znakomicie efekt jasnego, czytaj przestronnego wnętrza.
Przestronne pomieszczenia nie muszą być białe, wystarczy aby ich aranżacja bazowała na jasnych pastelach, jakkolwiek percepcja barw u człowieka klasyfikuje je jako zimne albo ciepłe, powiększające przestrzeń czy ją umniejszające, ściana pomalowana w ciepłym kolorze, np. brzoskwiniowym, jasnymi odcieniami beżowego, żółtego, pomarańczowego, malinowego, różowego czy bardzo jasnego brązowego, będzie się przybliżała do oczu obserwatora, tymczasem pomalowana w zimnym kolorze; na biało, jasnym odcieniu zieleni, fioletu, turkusu, szmaragdu, niebieskiego, a już szczególnie na błękit odwrotnie, tu ściana jakby oddalała się od nas, malując jako zwieńczenie usługi remontu mieszkania przez najętą firmę wybrane ściany w tego typu zimnych barwach, możemy się spodziewać, że pokój tylko wizualnie powiększymy.
Jasne ściany, ale też tak samo jasne meble, wówczas ich bryły nabiorą lekkiej wymowy, wydawać się będą mniej kanciaste, nie zagracając i nie pomniejszając przestrzeni, tymczasem każdy geometryczny przedmiot w ciemnym kolorze wydaje się cięższy, nieco przytłaczający, jak gdyby pochłaniający sąsiadującą z nim przestrzeń, daje odczucie, że ominięcie go wymusi zachowanie większej od niego odległości, jasne meble wydają się przytulać i zapraszać obserwatora, ich jasne bryły subtelnie rozciągają perspektywę pomieszczenia.
Zainspiruj się również innymi publikacjami:
Biel we wnętrzach – różnorodność zastosowań w wykończeniu i wyposażeniu.
Detale wykończenia a pozbywanie się toksyn z naszych wnętrz.
Małe mieszkanie, jak je urządzić aby nie wydało się jeszcze mniejsze?
Wykończenie nowego mieszkania – modyfikacja instalacji centralnego ogrzewania.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Publikacja: 15.07.2019