W sferze designu, to bez wątpienia nowy wymiar drzwi wewnętrznych, drzwi, których ościeżnica ukryta jest w ścianie, w tej konstrukcji z jednej strony drzwi nic nie wystaje poza lico ściany, za wyjątkiem szyldu i klamki, płaszczyzna skrzydła jest przedłużeniem płaszczyzny ściany, widzimy tylko szczelinę wyznaczającą skrzydło drzwiowe.
Brak opasek standardowej ościeżnicy regulowanej, stosowanej na co dzień jako detal remontu i usługi wykończenia wnętrz poznańskich mieszkań, zazwyczaj eksponujących drzwi, podkreślających jej charakter dekoracyjny, w opcji ościeżnicy ukrytej powoduje, że cała płaszczyzna ściany z zamontowanymi drzwiami stanowi monolityczną całość, wpływa in plus na postrzeganie przestrzeni, drzwi niejako są ukryte, ich skrzydło może być wykończone dokładnie tak samo, jak sąsiadująca z drzwiami ściana, tj. pomalowane w tym samym kolorze czy też wytapetowane taką samą tapetą, mogą też zostać oklejone laminatem, takim samym jak płyta laminowana, którą wyłoży się ścianę wokół skrzydła drzwiowego, drzwi zatem wtapiają się w powierzchnię ściany, w jej tło, nie mamy tutaj żadnych opasek drzwiowych podkreślających zarys drzwi i maskujących szczelinę montażową dla ościeżnicy.
W konstrukcji ukrytej ościeżnicy oraz kompatybilnego z ościeżnicą skrzydła drzwiowego, uwzględniono taki typ zawiasów, których również nie widać, są widoczne dopiero po otwarciu drzwi, ponadto taka konstrukcja umożliwia otwarcie drzwi otwieranych na zewnątrz, tj. do środka, do kąta 180°, ościeżnica na etapie usługi montażu przykrywana jest tynkiem lub płytą kartonowo-gipsową, ościeżnica ukryta wymaga odpowiedniego przygotowania / obróbki tynkarskiej czy płytą g-k ściany z zamontowaną ościeżnicą, decydować się na nią należy przed rozpoczęciem prac wykończenia wnętrz, w żadnym razie po wykonaniu np. gładzi gipsowych, malowaniu czy wyłożeniu podłogi okładziną, jak ma to miejsce przy montażu zwykłej ościeżnicy regulowanej.
Przy standardowych drzwiach z ościeżnicą regulowaną, drzwi przylgowych, jedna przylga skrzydła dochodzi do zewnętrznej części ościeżnicy, tutaj zarówno skrzydło, opaska ościeżnicy oraz ściana nie są w jednej płaszczyźnie, jedynie drzwi bezprzylgowe mają skrzydło licujące się z płaszczyzną opaski drzwiowej, lecz też nie ze ścianą, w rezultacie w pomieszczeniu z kilkoma drzwiami w wersji przylgowej, np. w salonie otwartym na przedpokój, mamy część drzwi otwieranych do wewnątrz sąsiedniego pomieszczenia (np. wejście do sypialni), a część otwieranych na zewnątrz sąsiedniego pomieszczenia (np. wejście do łazienki, wc), kierunek otwierania rozpoznajemy gołym okiem, drzwi różnią się w wyglądzie, u tych otwieranych do wewnątrz nie widzimy zawiasów, a ościeżnica będzie szersza, skrzydło węższe o przylgę, zaś u otwieranych na zewnątrz, są widoczne zawiasy, a z ościeżnicy widoczna jest tylko sama opaska, skrzydło będzie szersze o przylgę, różnic w wyglądzie wynikłych z kierunku otwierania się skrzydła nie ma jak uniknąć, natomiast stało się to możliwe właśnie w technologii drzwi z wbudowaną w ścianę ościeżnicą ukrytą, stanowiącej świetną propozycję dla firm designerskich, projektantów wnętrz, wykonujących usługę dla nietuzinkowej klienteli, oczekującej w sferze wizualnej czegoś więcej od realizacji remontowej.
W drzwiach z ukrytą ościeżnicą skrzydła posiadają jedną przylgę, dochodzącą do profilu ościeżnicy, dla uzyskania eleganckiego efektu wszystkich skrzydeł zlicowanych z płaszczyzną ściany znajdujących się we wspólnym pomieszczeniu, tak aby z jednego wnętrza nie było widać pomiędzy nimi różnicy co do wysokości i szerokości, i to niezależnie od kierunku otwierania skrzydła (na zewnątrz bądź do wewnątrz), firmy wytwarzające aluminiowe ościeżnice do zabudowy, jak np. firma DRE, oferują dwa rodzaje ościeżnic różniących się nieznacznie wymiarami, dla drzwi otwieranych na zewnątrz (np. do łazienki) ościeżnica jest niższa oraz węższa o 12 mm, tj. o grubość przylgi.
Drzwi z ukrytą ościeżnicą montuje się na etapie remontu mieszkania, tj. prac poprzedzających jego wykończenie, w ścianie o minimalnej grubości 10 cm, należy zagwarantować właściwy otwór montażowy, co zwykle wiąże się z przygotowaniem po 5 cm wolnego miejsca po obu bokach ościeżnicy oraz od góry z 1.5 cm na pianę montażową, po zamontowaniu dokonuje się obróbki tynkarskiej lub płytą g-k ściany z drzwiami, ościeżnicę montuje przed pomalowaniem ścian oraz wyłożeniem okładzinami podłóg, zatem zupełnie w innym momencie niż tradycyjną ościeżnicę, montowaną jako ostatni element usługi wykończenia mieszkania, dlatego decyzje o wyborze drzwi z ukrytą ościeżnicą należy podejmować przed rozpoczęciem wszelkich prac.
Montaż ukrytej ościeżnicy obarczony jest koniecznością wyregulowania jej położenia w trzech płaszczyznach, musi to być wykonane bardzo dokładnie, tak aby w efekcie końcowym uzyskało się wizualnie „niewidoczne drzwi”, tj. wtapiające się w tło ściany, po wykonaniu obróbki ościeżnicy, widoczny jest jedynie jej wrąb, przygotowany do malowania np. w kolorze ścian.
Precyzja montażu to podstawa, nawet najmniejsze niestaranności będą mocno widoczne, gdyż po wykończeniu skrzydło drzwi ma stanowić przedłużenie płaszczyzny ściany, przy montażu tego rodzaju ościeżnicy tolerancja błędu jest o wiele mniejsza niż u zwykłej ościeżnicy regulowanej, która nie musi się licować z płaszczyzną ściany, zatem montaż i dodatkowa, czasochłonna obróbka ściany wpływają na wyraźną zwyżkę usługi remontowej, koszt zakupu kompletu ościeżnicy ukrytej i skrzydła też jest wyższy od przeciętnego kosztu drzwi z ościeżnicą regulowaną.
Sposobów wykończenia skrzydła jest kilka, prócz pomalowania, wytapetowania, oklejenia laminatem w kolorze i deseniu laminatu naniesionego na ścianę, można na nie przykleić np. lustro akrylowe, fototapetę, fototapetę z powłoką akrylową, pamiętać należy, iż powierzchnia skrzydła będzie tak samo mocno eksploatowana jak przy każdych drzwiach, zatem ze względów praktycznych najlepsze rozwiązanie to zastosowanie trwałej powłoki na powierzchni skrzydła, bardzo dobrze zmywalnej, po pomalowaniu skrzydła oraz ściany, warto je polakierować akrylowym lakierem bezbarwnym albo z góry wybrać do malowania np. matową emalię akrylową albo dla dodania dynamiki pomieszczeniu i zależnie od stylizacji, w wersji wysokiego połysku.
Drzwi z ukrytą ościeżnicą, ze względu na swoją konstrukcję, większą niż standardowa grubość skrzydła czy opadającą szczotkę-uszczelkę znajdującą się pod skrzydłem, charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną, na poziomie 35 db, gdy tym czasem standardowe drzwi wewnętrzne mają wskaźnik wynoszący ok. 25 db.
Wyłożenie płytkami ścian łazienki styku z ościeżnicą, jest o wiele bardziej absorbujące niż proste docinanie płytek pod ościeżnicę regulowaną, która po zakończeniu układania płytek na nie zachodzi.
Skrzydło drzwi można zakupić w wersji wykończonej poliuretanem, czyli gotowej do malowania, tapetowania bądź polakierowane lakierem, fornirowane, ościeżnica ukryta dająca efekt „niewidzialnych drzwi”, które stają się jak gdyby elementem składowym ściany, nadają się do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, awangardowych, powiększając optycznie pomieszczenie, takie rozwiązanie dodaje wysublimowania i sznytu, wrażenia przestronności, estetycznej sterylności ale jednocześnie surowości i monotonii, jest w sam raz dla ludzi otwartych na nowe idee we wnętrzarstwie, stroniących od sztampowych, konformistycznych rozwiązań, ździebko odważnych, gdyż ościeżnica ukryta nie jest obecnie za bardzo popularna w aranżacji wnętrz poznańskich mieszkań i domów, nie sprawdzi się w lokalu przeznaczonym do usługi remontowej, mieszkaniu o charakterze kameralnym, o swojskim klimacie, lokalu o stylizacji klasycznej, tradycyjnej czy stylizowanej na retro, którego właścicielem jest osoba lubująca się w drzwiach z załamaniami, kantami, szprosami, ceniąca sobie ornamenty i wszelkie inne dodatki z cechami dekoracyjnymi.
Zobacz inne publikacje:
Rośliny doniczkowe do mieszkania – jakie wybrać?
Gładź szpachlowa – sposób na idealnie gładkie ściany.
Autor publikacji: Wojciech Gośliński
23.02.2018