WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Drzwi wewnętrzne w naszym mieszkaniu.

Podstawową oczywistą funkcją drzwi jest odizolowanie pomieszczeń; od hałasu, zapachu czy w kwestii intymnej, ich rodzaj, design, wielkość i też jakość, to istotne parametry definiujące nie tylko ich użytkowość, ale również aspekt wizualny naszego remontowanego i drzwi wewnętrzne w naszym mieszkaniuwykańczanego mieszkania lub domu.

W skład drzwi wchodzą; ościeżnica, skrzydło oraz okucia, w zależności od środków jakie możemy przeznaczyć, drzwi mogą być całkowicie z naturalnych komponentów, tj. z litego lub też klejonego drewna wykończone fornirem drewnianym, występują w wersji bejcowanej lub malowanej na jednorodny, dowolny kolor, opcja bardziej ekonomiczna, nie oznaczająca wcale mniejszej trwałości produktu, to drzwi z włókien drzewnych (płyty MDF lub HDF), najczęściej są laminowane (tworzywo sztuczne jako okleina), ościeżnica to pełny materiał, zaś wypełnienie skrzydła takich drzwi to pogrubiona płyta MDF lub HDF, “plaster miodu” lub płyta wiórowa otworowa wzmocniona sklejką w postaci wewnętrznego ramiaka, tego rodzaju drzwi bywają też oklejone naturalnym fornirem, najdroższą opcją będą drzwi ze skrzydłem całkowicie ze szkła, szyba musi być bezpieczna, hartowana albo klejona i optymalnie gruba, to rozwiązanie dla ultra nowoczesnych i nie tanich aranżacji, np. loftów.

 

Pełne, czy przeszklone?
Wydawałoby się że najlepszą izolację akustyczną zagwarantują nam drzwi pełne, jednak to gumowa uszczelka na ościeżnicy głównie o tym decyduje, bardzo duża szyba w drzwiach oczywiście mogłaby pogorszyć trochę parametr akustyczny, jednak dziś najpopularniejsze przeszklenia w drzwiach to kilka szybek dobrze uszczelnionych, przedzielonych pełnym materiałem tworzącym skrzydło, co nie pogarsza parametru akustycznego.
Drzwi z przeszkleniami zdecydowanie wiodą prym, nie bez powodu, wizualnie są lżejsze, bardziej eleganckie, świeżo wyremontowane i urządzone wnętrza sprawiają wrażenie przestronniejszych i jaśniejszych, poza tym przeszklenia doświetlają w ciągu dnia np. korytarz, szkło oczywiście nie może być przezroczyste, ideą drzwi z przeszkleniem jest przepuszczenie światła pomiędzy pomieszczeniami z takim stopniem przepuszczalności światła aby w efekcie obraz za drzwiami stał się niewyraźny, gwarantujący prywatność, zatem najczęściej stosuje się szkło dymne, szronione, może być barwione, witrażowe, ornamentowane, szybki bywają też przedzielone szprosami.
Przeszklone drzwi są jednocześnie bardzo praktyczne, podczas gdy brak światła słonecznego, z pozycji korytarza przy zamkniętych drzwiach widzimy czy w którymś pokoju nie zostawiliśmy zapalonego światła, kto z domowników przebywa w swoim pokoju, a w przypadku łazienki czy wc z dala mamy informację, że są zajęte, ale przecież przez przeszklenie z korytarza dostaje się światło do sypialni, w której chcemy zasnąć, zważmy że będzie to tylko subtelna łuna światła, mniej doświetlająca sypialnię z korytarza niż korytarz z sypialni, z uwagi na różnice w wielkości tych wnętrz.
O ile w wejściowych drzwiach mieszkaniowych nie wyobrażamy sobie przeszklenia, (inaczej jest z drzwiami zewnętrznymi do domów jednorodzinnych), o tyle przeszklone drzwi wewnętrzne przedzielające nam pomieszczenia, ze względu na nasze uwarunkowanie mentalne odnoszące się do niechętnego przebywania w zamkniętych przestrzeniach, sprawiają że światło przezierające przez szybki poprawia nam nastrój, a odczucie zamknięcia w czterech ścianach jest zminimalizowane.

 

Jeśli skrzydło drzwi otwierane tradycyjnie burzy nam koncepcję urządzenia salonu, sypialni, przeszkadza w ustawieniu upatrzonego mebla, opcją pozostają drzwi przesuwne, do ich otwarcia potrzebujemy tylko wolną przestrzeń wzdłuż otwierania się skrzydła, mankamentem tego rozwiązania jest jakikolwiek brak izolacji akustycznej czy zapachowej wnętrza, np. sypialni od reszty mieszkania, z tego tytułu są to praktyczne drzwi, ale głównie do garderoby.

 

A co z wielkością drzwi?
Standardowa wielkość drzwi w nowo budowanych mieszkaniach w Poznaniu, ale też domach, które remontujemy i wykańczamy dla naszych klientów w ramach naszych usług, to osiemdziesiątki (skrzydło drzwi o szerokości ok. 82cm), czy jednak to najbardziej funkcjonalna szerokość, niekoniecznie, w bardzo wielu konfiguracjach pomieszczeń, szczególnie w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, zastosowanie drzwi o szerokości skrzydła ok. 72cm powoduje że użytkowanie pomieszczeń staje się o wiele wygodniejsze, drzwi siedemdziesiątki są w pełni funkcjonalne, no chyba że ktoś chce przenieść przez drzwi wiekowe pianino. Co warte uwagi, szczególnie w przypadku wielokrotnego otwierania w ciągu dnia drzwi do łazienki, dziesięć centymetrów mniej ma znaczenie, chodzi o mniejszy promień jaki generuje otwierane skrzydło, otwieranie i zamykanie węższych drzwi jest zawsze trochę mniej męczące i bardziej wygodne.
Poza tym istotna sprawa to proporcje, większość wnętrz w nowych mieszkaniach nie grzeszy wielkością, im większe drzwi do pomieszczenia, tym wyda się ono mniejsze i też odwrotnie, mniejsze, węższe drzwi poprawiają proporcje niewielkiego wnętrza, inna rzecz to zdarzające się błędnie zaprojektowane przejścia np. z korytarza do sypialni, zamontowanie drzwi osiemdziesiątek jest oczywiście możliwe, jednak w takich wypadkach ścięcia wymaga opaska drzwiowa po jednej albo po obu stronach, tak aby cały element ościeżnicy się zmieścił, tak „upchnięte” na siłę drzwi nie wyglądają zbyt estetycznie, proste i efektywne rozwiązanie, to zwężenie o dziesięć centymetrów otworu drzwiowego (domurowanie węgarka) i zamontowanie właśnie siedemdziesiątek, jednak takie strategiczne decyzje podejmuje się przed pracami remontowymi i wykończeniowymi w mieszkaniu.

 

Ościeżnica regulowana – chwała temu kto ją kiedyś opatentował, potrzebujemy tu odpowiednio przygotowany otwór drzwiowy, z równymi, poziomymi ścianami, ościeżnicę zamawiamy z tolerancją regulacji zazwyczaj co dwa centymetry w stosunku do grubości ściany z otworem drzwiowym, ościeżnica regulowana dla pracownika remontowego / wykończeniowca, ale także dla użytkownika mieszkania, jest o niebo lepsza niż stała, ta druga to proste belki framugi, po jej zamontowaniu z każdej strony drzwi osobno należy poprzyklejać opaski/wyłogi drzwiowe albo ćwierćwałki, jest to dwa, trzy razy bardziej czasochłonne, a efekt końcowy nigdy nie będzie się odznaczał tak wysoką estetyką jak to jest w przypadku ościeżnicy regulowanej, w której jest zintegrowana na stałe jedna strona opasek drzwiowych, druga strona jest wsuwana (pióro/wpust) jako końcowy element usługi montażu, który jest szybki i nieskomplikowany.

 

Inspiracji szukaj też w tych publikacjach:

Mieszkanie w stylu loftowym.

Aranżacja w nurcie slow naszego mieszkania.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 15.08.2015

Oceń artykuł