Deseń i tekstura w aranżacji wnętrz.
Deseń i tekstura znajdą się zaraz za kolorem w materii pierwszoplanowych aktorów każdej bez mała aranżacji wnętrza poddanego remontowi i wykończeniu pod klucz.
Oba elementy aranżacyjne mogą nieść za sobą wysoki ładunek dekoracyjności, nutę wyrafinowania i ekspresji, toteż umiejętne skomponowanie tychże, definiować będzie percepcję pomieszczeń mieszkania.
Na cóż warto zwrócić uwagę zdobiąc wnętrza deseniem i tekturą?
- Zależnie od wyrazistości, tworzyć będą mniej lub bardziej sugestywną, swoistą głębię, dodając przestrzeni mieszkania nie tylko atrakcyjności, ale też ciepła, odmiennie niż wszystko co gładkie, lśniące i jednolite kolorystycznie, tj. pozbawione nawet lekko zarysowującego się wzoru czy struktury, w wymowie zdobniczej raczej zimne niż ciepłe.
- Stylistyka minimalistyczna cechująca się ograniczeniem form wyrazu artystycznego jest tego najlepszym przykładem, króluje tutaj gładka powierzchnia, jednolity kolor z ledwo co widocznym wzorem, wykończone płaszczyzny mają sprawiać wrażenie monolitycznych, obszernych, efektywnie kreując remontowane pomieszczenie na większe, przestronniejsze.
- Minimalistyczne wnętrze faktycznie wydaje się obszerne, nie zagracone niepotrzebnymi elementami dekoracyjnymi, ale może się też wydać nieco mniej przytulne, toteż firma projektowa wespół z odbiorcą usługi remontowej próbują cokolwiek w materii desenia i tekstury „przemycić” do, w tym duchu wykańczanego pomieszczenia.
- Zważyć trzeba, iż drobny wzór czy tekstura powodują, że płaszczyzny w ten sposób wykończone wydają się mniejsze, ponadto nadmiar tych elementów może wprowadzić wizaż nieco zagraconego, upstrzonego wnętrza, co odbije się momentalnie na jego atrakcyjności, drobny wzór i deseń zatem skurczą nam nieco dostępną przestrzeń, toteż ich implementowanie w pomieszczeniu powinno nosić cechy umiarkowania, w imię złotej zasady u poznańskich wnętrzarzy „mniej znaczy więcej”.
- Zarazem właściwe komponowanie desenia i tekstury to druga strona medalu udanej aranżacji, coś co bardziej ekspresyjnego, z większym „pazurem zdobniczym”, powinno raczej sąsiadować z detalem wykończenia o subtelniejszej nucie, może i zupełnie gładkim i jednolitym kolorystycznie detalem, wtedy to nastąpi efekt wyróżnienia, podkreślenia obydwu różniących się detali, połączenie zaś wyrazistego elementu z równie wyrazistym nie za bardzo sprzyjać będzie kreowaniu harmonii i wysmakowania.
- Spoiwem dla idealnej kompozycji desenia i tekstury będzie ich „siostra aranżacyjna”, tj. kolor, zawsze bezpieczniejsze będą; przejścia tonalne, nie tworzenie drażniącego kontrastu, poruszanie się w obrębie obranej bazy kolorystycznej, czyli jeden, góra dwa kolory przewodnie, bardzo ostrożne czerpanie z koła kolorów, opierające się o kolory dopełniające, natomiast jeśli w zamyśle pojawią się te po przeciwnej stronie koła kolorów, to stosować je należy z dużą ostrożnością i wyczuciem estetycznym.
- Stosowanie pasteli zatem, tzw. kolorów ziemi, gdzie kolor nie drażni oczu, pozwoli na wyeksponowanie nawet najdelikatniejszego desenia i nienarzucającej się tekstury, która wcale nie musi być wtedy głęboka, aby w sam raz ocieplić i uatrakcyjnić remontowane wnętrze mieszkania pod klucz.
- Tekstura odnosi się też do wykończenia danego detalu w macie, półmacie czy w połysku, wszystko co lśni i błyszczy wyda się żywsze, większe, pomieszczenie nabierze dynamizmu, energii, witalności, może się też wydać obszerniejsze, natomiast budowaniu nieco kameralnego klimatu pomoże półmat czy głęboki mat, w takim pomieszczeniu może być przytulniej, iluzorycznie cieplej.
- Płaszczyzny, które chcemy aby się od nas oddaliły, bo na przykład remontowane wnętrze nie do końca ma dobre proporcje, wykończmy na gładko, błyszcząco, bez wzoru, ścianę zaś, która lepiej aby się do oczu obserwatora do złudzenia przybliżała, warto wykończyć co głębszą teksturą czy też drobnym acz wyraźnym wzorem, może to być nie tylko płytka strukturalna, starotynk, ale też wysoce wszechstronna w materii stylizacji wnętrz mieszkań pod klucz, a mianowicie cegła licówka (naturalna, cięta albo też elegancka imitacja), bardzo też charakterystycznym detalem będzie beton architektoniczny, niemniej z pewnym ograniczeniem aranżacyjnym, gdyż odpowiednim do stylizacji wykończenia mieszkania pod klucz nowoczesnym; loftowym, industrialnym, minimalistycznym, natomiast cegła na ścianie wpisze się ponadto i w wystrój rustykalny, retro, glamour, skandynawski, klasyczny.
- Deseń i tekstura o spokojniejszej wymowie doskonale sprzyjać będą budowaniu wnętrza o nucie slow, gdzie sfera dekoracyjna ma koić oko człowieka, a przez to jego psyche, pomóc się zrelaksować, wypocząć, wyciszyć, odizolować od otaczającego zewsząd zgiełku, zwolnić nieco od pędu codzienności.
- Warto jednak jakiś element jej mieć, w większej czy też uboższej ilości, wtedy pomieszczenie okaże się bardziej przyjazne, w którym przyjemnie spędzać się będzie czas, tymczasem opcja aranżacji typowo / książkowo wręcz minimalistyczna, z nutą niemalże ascetyzmu, stworzyć może aurę wyobcowania, jakkolwiek aranżacja minimalistyczna ma też swoje zalety, lecz leżące na drugim biegunie w opozycji do stylizacji kameralnej, swojskiej.
- Percepcja otoczenia to przetwarzanie przez nasz mózg, i to bez naszego udziału mnóstwa informacji, deseń i tekstura zaraz po kolorze są kluczowymi składnikami postrzegania wnętrza, mogą odcisnąć na nas piętno przynależności do naszych czterech kątów, być elementem wyeksponowania i zamanifestowania naszej inwencji twórczej, może i osobowości, spajana się z naszym mieszkaniem, do którego zawsze z przyjemnością powracać będziemy z dworu.
Zapoznaj się również z innymi interesującymi publikacjami:
Wycena wykończenia mieszkania / umowa online a weryfikacja prac na miejscu
Jakim materiałem wykończyć podłogę balkonu, tarasu?
Naprawa, renowacja starych, niestabilnych tynków, likwidacja zarysowań, pęknięć.
Listwy przypodłogowe – wersja listwy ukrytej w ścianie.
Autor artykułu i publikacja: Wojciech Gośliński
Poznań, 12.05.2021