WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Bielenie starej podłogi.

Rozbielone podłogi są dziś coraz modniejsze w aranżacji poznańskich mieszkań, trend lansowany przez firmy od designu przestrzeni mieszkalnych nie powstał bez powodu, nie napędzając sam z siebie popularności rozwiązania, jak bywa to z innymi innowacjami we wnętrzarstwie, ma racjonalne uzasadnienie, gdyż wprowadza do wnętrza świeżość i przestronność, dając domownikom odczucie lekkości i czystości, pomieszczenie z rozbieloną podłogą staje się bardziej doświetlone, zatem i przytulniejsze, od bardzo jasnej podłogi odbija się mnóstwo światła, salon, sypialnia, wydają się jakby unosiły się w przestrzeni.
Rozbielone podłogi wpisują się m.in. w będący dziś na topie styl skandynawski wykończenia mieszkań, w którym dominują właśnie jasne odcienie i biel, kreujące wnętrza swojskie, ciepłe, z nutą bezpretensjonalnej prostoty, przyjemne dla oka i po prostu eleganckie, biała lub rozbielona podłoga sprawdzi się zarówno w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni mieszkalnej, jak i stylizowanej np. na rustykalną, retro, doskonale wygląda w pomieszczeniu niezależnie od jego wielkości czy nasłonecznienia, wystarczy podłogę rozjaśnić o kilka tonów, aby remontowane wnętrze nabrało zupełnie innego charakteru.

 

Rozbielenie drewnianej podłogi może być dwojakiego rodzaju, zależnie jaki efekt wykończenia chcemy uzyskać, jedna metoda, to zachowanie rysunku i barwy drewna, druga oznacza jednolite zamalowanie powierzchni podłogi, z założeniem, że będą widoczne tylko deszczułki parkietu lub deski podłogowe, w tym tekstura drewna, nie będzie zaś widać barwy drewna.
Dająca zdecydowanie lepszy efekt estetyczny to oczywiście pierwsza metoda, jest naturą rzeczy bardziej czasochłonna, bielenie podłogi odbywa się na etapie wykonania usługi cyklinowania, podwyższa wprawdzie koszta remontu podłogi, ale końcowy efekt w stu procentach jest tego wart.

 

Metoda bielenia, w której pigmenty wnikają w drewno.

 

Jest najtrwalsza i dająca najlepsze efekty, rozbielanie nie musi bazować tylko na białym pigmencie, może być delikatnie podbarwiony szarością, écru, odcieniem beżowym, preparaty rozbielające dostępne są w wersji podkreślającej i zachowującej rysunek drewna i usłojenie bądź mające ujednolicić barwę drewnianej podłogi (nie mówimy tu o opcji jednobarwnego, jednolitego zamalowania całej powierzchni).
Drewno można rozjaśnić do dowolnego stopnia, zabiegowi poddaje się zarówno jasne jak i ciemne drewno (np. dąb), o bogatym rysunku i usłojeniu, do bielenia wykorzystuje się lakier, olej, olejowosk oraz pasty o zróżnicowanym nasyceniu pigmentów, zawsze jednak musi być wykonane na surowe drewno, czyli po cyklinowaniu.

 

Lakier barwiony.

 

Najprostszą i najmniej czasochłonną metodą jest zastosowanie lakieru barwiącego (tzw. lakierobejcy), zawierającego pigmenty, tutaj nie rodzaj lakieru będzie definiował trwałość wykonania rozbielenia, ale rodzaj żywic będących komponentem lakieru, najtrwalszym będzie lakier poliuretanowy, charakteryzujący się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i względną elastycznością.
Lakier barwiący stosujemy z założeniem zachowania rysunku i przezierającej naturalnej barwy drewna, jednak nie w takiej wyrazistości jak czyni to olej, olejowosk czy pasta z pigmentami, technologia lakierowania lakierem barwiącym sprawia, że w mniejszym stopniu nastąpi wniknięcie lakieru w drewno niż przy użyciu powyższych preparatów, ponadto druga warstwa lakieru tworzy już tylko powłokę na drewnie, bez wnikania w jego strukturę, przez to ujednolica barwę podłogi, przy nałożeniu którejś z kolejnych warstw może dojść do sytuacji, że podłoga we wnętrzu będzie całkowicie w jednolitym kolorze, w bieli lub bieli złamanej, bez przezierającej kolorystyki naturalnego drewna.
Lakier barwiony może zatrzeć rysunek drewnianych słojów i to w różnym stopniu, również zależnie od ilości pigmentu znajdującego się w lakierze, niska zawartość pigmentu sprawi, że podłoga mniej się rozjaśni, w zamian za to wyraźniejsze będzie usłojenie, podłoga wyglądać będzie na drewnianą, większa ilość pigmentu może doprowadzić do całkowitego zakrycia rysunku słojów, zatem z wyborem właściwego lakieru oraz ilością warstw lakieru należy szczególnie uważać, mając w zamyśle taki czy inny efekt wykończenia podłogi, tutaj warto zdać się na doświadczenie w tej materii fachowca / parkieciarza z najętej do wykonania usługi firmy remontowej.
Lakiery do bielenia podłóg (poliuretanowe, uretanowe, akrylowo-poliuretanowe) mogą dawać podłodze wykończenie w macie, półmacie (satynie) czy w wysokim połysku, lakiery różnią się ilością pigmentów, kolor zaś można wybrać spośród kilkuset jasnych kolorów w systemie komputerowego barwienia (podobnie jak farb do malowania ścian), kolory mogą się różnić ułamkiem tonu.

 

Olej barwiony.

 

Olejowanie podłogi albo naniesienie olejowosku bardziej niż lakierowanie uwydatni rysunek usłojenia, jest bardziej czasochłonne, lecz sprawi, że drewniana podłoga będzie wyglądała na wskroś naturalnie, zadowalając największych estetów i też eko – entuzjastów urządzających swoje mieszkanie, pielęgnacja również będzie bardziej absorbująca niż podłogi polakierowanej, to konieczność regularnego nanoszenia preparatu zawierającego pigment, dla podtrzymania efektu rozbielenia podłogi.
Zastosowanie oleju rozpuszczalnikowego, ale też aplikacja oleju na gorąco, sprawią, że drewno będzie jeszcze głębiej spenetrowane, a zatem lepiej zabezpieczone, lecz olej rozpuszczalnikowy stosuje się raczej w miejscach silniej eksploatowanych, jego minus to mocny zapach unoszący się przez kilka dni po aplikacji, z reguły wystarczy zwykły olej, ale lepiej aby był nanoszony na gorąco.

 

Bejca.

 

Naniesienie bejcy powoduje, że mamy do wyboru dwie opcje, zabezpieczenie podłogi olejem albo lakierem (wtedy w wersji bezbarwnej), bejca daje bardzo trwałe efekty, metoda wprowadzania pigmentu w głąb drewna sprawia, że nawet w przypadku zarysowania, podłoga w uszkodzonym miejscu nie zmieni koloru, bezpieczniejsza będzie bejca wodna (nie spirytusowa), gdyż poprzez dłuższy czas schnięcia podłoga będzie miała bardziej jednolicie wybarwioną powierzchnię.

 

Pasta wybielająca.

 

Podobnie jak bejca, również daje trwałe efekty rozbielenia, mocno podkreśli rysunek słojów, co więcej, pastę można nakładać zarówno na surową podłogę jak i już bejcowaną, trwałość tej metody wynika z procesu zabezpieczenia podłogi, po wybieleniu podłogi pastą, wpierw nanosi się utrwalacz zamykający pory drewna, dopiero następnie olej, olejowosk czy lakier.

 

Teoretycznie dopuszczalne jest rozbielenie podłogi lakierobejcą czy olejem barwionym bez wykonania cyklinowania, tylko po zmatowieniu podłogi papierem ściernym, lecz poza tym, że metoda ta nie da takiego efektu jak po cyklinowaniu podłogi, zawsze obarczona będzie ryzykiem niepowodzenia, zważając, że nie powinno nanosić się preparatu o odmiennej charakterystyce chemicznej w stosunku do preparatu znajdującego się już na podłodze, jedynie warunkowo, chyba, że wiemy czym podłoga była zabezpieczona, choć nie ma tu przeciwwskazań, ryzykowne jest np. naniesienie oleju wodnego na rozpuszczalnikowy i odwrotnie, zaś wykluczone jest naniesienie lakieru rozpuszczalnikowego na lakier wodny (można tylko odwrotnie).
Przy niewiedzy jakim preparatem została zabezpieczona podłoga, wskazane jest przeprowadzenie próby w mało widocznym miejscu, ale rozbielenie podłogi pastą lub bejcą bezwzględnie wymaga wykonania usługi cyklinowania.
Przy renowacji podłogi w poznańskim mieszkaniu, wnętrz komercyjnych, szczególnie w opcji z cyklinowaniem, ma zastosowanie wiele kruczków i niuansów definiujących efekt końcowy, tutaj nie wystarczy instrukcja na opakowaniu produktu, znaczenie ma nie tylko odpowiedni (nie tani) sprzęt do wykonania prac, właściwe materiały i ich znajomość, ale praktyka firmy remontowej głównie w sferze przestrzegania reżimu technologicznego, dla przykładu pastę czy bejcę nanosi się wzdłuż słojów gąbką, bawełnianą szmatką, pędzlem, zaś olej, olejowosk np. szpachlą, lakier pędzlem, wałkiem, zachowanie właściwych odstępów pomiędzy aplikacjami preparatów też ma spore znaczenie.

 

Metoda bielenia bez wnikania pigmentu w drewno.

 

To oczywiście zwykłe malowanie podłogi, bez konieczności jej cyklinowania, na odtłuszczoną podłogę, ewentualnie dodatkowo zmatowioną papierem ściernym, nanosi się emalię akrylową, epoksydową albo poliuretanową, białą bądź bardzo delikatnie podbarwioną szarym czy beżowym pigmentem, w tej wersji renowacji podłogi uzyskuje się efekt jednolitego koloru, z zachowaniem wyłącznie zarysu drewnianych elementów (deszczułek parkietu, desek) oraz w pewnym stopniu tekstury drewna, barwa drewna zostaje całkowicie zakryta.
Zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy przy farbie mającej matowe wykończenie, ewentualnie półmatowe, przy tej metodzie renowacji podłogi nie jest niezbędna wiedza fachowca parkieciarza / cykliniarza, malowanie można wykonać samodzielnie, z pominięciem zamówienia usługi u firmy remontowej od wykończenia wnętrz mieszkań, pamiętając jednak, aby zastosować produkt o tej samej charakterystyce chemicznej, jakim jest zabezpieczona podłoga, nie można np. pomalować farbą rozpuszczalnikową podłogi polakierowanej lakierem wodnym.

 

Inne publikacje:

Moda na jasne, rozbielone podłogi.

Linoleum w mieszkaniu – zalety takiego wykończenia podłogi.

Podłoga betonowa w aranżacji wnętrz.

Remont podłogi na drewnianym stropie, przygotowanie jej pod wykończenie.

 

Autor artykułu: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 05.07.2018

5/5 - (2 votes)