Sypialnia jest szczególnym wnętrzem w naszym mieszkaniu, często traktujemy ją jako uroczy zakątek, azyl od zgiełku codzienności, miejsce najlepszego relaksu i snu, małżeńskich zbliżeń intymnych, czasami poobiedniej drzemki, czytania książki, niezależnie czy będzie obszernym wnętrzem, w którym zmieści się duża szafa, toaletka, może kozetka, czy też trochę mniejszym, zawsze centralnym i najważniejszym meblem w sypialni pozostaje łóżko.
Łóżko jest niejako sercem sypialni, gustownie urządzonej jako zwieńczenie udanego remontu i usługi aranżacji, powinno być wygodne, centralnie usytuowane, z wygodnym dostępem z obu stron, może być z dowolnej stylizacji, jego oprawa, design i forma, ale też miękka i pachnąca pościel, powinny nam zagwarantować komfortowe wyspanie się i zregenerowanie sił, co po obudzeniu się, skutkować będzie chęcią do działania, optymistycznym nastrojem i tym, że będziemy pełni energii.
Na co musimy zważać wybierając łóżko?
Łóżko powinno spełniać nasze oczekiwania względem wykreowania w sypialni przyjaznej i przytulnej przestrzeni oraz zaspokoić indywidualne potrzeby, toteż dla osoby śpiącej w pojedynkę, minimalna szerokość łóżka nie powinna być mniejsza niż 90 cm, natomiast minimalna szerokość łoża małżeńskiego, to 140 cm, naturą rzeczy 160, 180 lub 200 cm szerokości łóżka przyczyni się tylko do większego komfortu spania, to propozycja dla osób ceniących sobie przestrzeń i swobodę oraz mających niespokojny sen czy często zmieniających pozycję podczas snu.
Tymczasem według wielu opracowań i doświadczeń, łoże małżeńskie, aby zapewniło odpowiednią przestrzeń dla wypoczynku, nie powinno mieć mniej niż 160 cm szerokości, ale większe łóżko będzie jeszcze bardziej praktyczne, mając choćby na uwadze fakt, że małe dzieci uwielbiają choćby na moment a czasami na całą noc, przyjść do łóżka mamy i taty i zasnąć przytuleni do nich, nie odmawiajmy im tego, w końcu je kochamy, tylko wystarczająco duże i wygodne łóżko to umożliwi.
Design i wystrój mieszkania do usługi aranżacji i remontu naturalnie nie jest bez znaczenia, w sypialni mającej mniej niż 12 m2, duże łoże wydawać by się mogło, że zagraci nam przestrzeń wnętrza, ale o ten niuans raczej powinniśmy przejmować się w salonie, sypialnia z definicji ma zapraszać do wypoczynku, a robi się to przecież w łóżku, nie ograniczajmy wielkości łóżka kosztem wygody spania.
Podstawą zaspokojenia potrzeb pary małżeńskiej jest posiadanie dużego, komfortowego i wytrzymałego łóżka, inne meble w sypialni są drugorzędne, stanowią uzupełnienie wyposażenia i wystroju, łóżko musi zapewnić nie tylko wygodę spania, swobodę, ale musi też być solidne, zważając, że nie tylko do spania służy, szczególnie u młodych par, kiedy to wiele do szczęścia im nie potrzeba, m.in. wygodne łoże małżeńskie, spajające podstawową komórkę społeczną, jaką jest rodzina, będzie elementem, choć prozaicznym, udanego związku.
Łóżko sypialniane powinno stanowić stabilną i mocną konstrukcję, tutaj odbywają się nie tylko intymne harce pary małżeńskiej, ale też ich dzieci, to skakanie, turlanie się i co tam jeszcze, pierwsze wspólne lata pożycia małżeńskiego powinny zaowocować poczęciem potomstwa, to kwintesencja doskonałej i szczęśliwej rodziny, sypialnia z wygodnym i ergonomicznym łóżkiem jest niebagatelna w tym temacie.
Łóżko małżeńskie zatem wypada aby było wytrzymałe i stabilne, ale też ładne i estetyczne, zważając, że otaczanie się pięknymi przedmiotami wpływa na nasz nastrój i dobre samopoczucie, które nie jest bez znaczenia w małżeńskiej sypialni, która z definicji służy możliwie najlepszemu relaksowi.
Czujemy się dobrze w otoczeniu wygodnego, ale też estetycznego wyposażenia, łóżko może stanowić detal zdobiący pomieszczenie sypialni, konstrukcja dobrych łóżek wykonana jest z litego drewna, czasami z metalowymi wzmocnieniami, zaś zewnętrzne wykończenie może być drewniane, z laminowanej płyty czy też tapicerowane.
Choć sypialnia naturą rzeczy zazwyczaj jest wnętrzem odizolowanym od reszty mieszkania, to w kanonie aranżacji mieszkań, zdarzają się tak zaaranżowane i remontowane lokale, w których sypialnia ma charakter pomieszczenia otwartego na salon, w takiej aranżacji, granice pomiędzy strefami wypoczynku, jedzenia, zabawy czy nawet tak intymnego wnętrza jak sypialnia, ulegają zatarciu, wówczas, a dotyczy to też wariantu pokoju dzienno-nocnego, racjonalnym posunięciem jest kupno mebla wielofunkcyjnego, tj. takiego, na którym można spać, a w ciągu dnia, po złożeniu, służy jako wygodna kanapa, aczkolwiek jeśli sypialnia jest tradycyjnie oddzielnym pomieszczeniem, nie jest zalecane kupno tego typu łóżka, gdyż nie uzyskamy na nim takiego komfortu spania jak na łóżku tradycyjnym, nierozkładanym, do którego możemy osobno kupić materac według naszych indywidualnych preferencji, jeśli już kupujemy łóżko pełniące za dnia funkcję kanapy, to w kwestii wygody spania, zdecydowanie wybierzmy takie, które posiada materac jednoczęściowy.
W sferze designu, wiele łóżek oferowanych przez salony wnętrzarskie znajduje się we wspólnej kolekcji mebli sypialnianych, są to stoliki nocne, komody, toaletki, szafy garderobiane, kozetki czy lustra, lecz kompletnie nie jest konieczne, by łóżko w eleganckiej sypialni było z tej samej kolekcji mebli, ale oczywiście wypada, aby było w podobnej stylistyce.
Łóżko w wersji otwieranej, będzie doskonałym miejscem dla schowania w nim pościeli, i nie tylko, nowoczesne podnośniki gazowe gwarantują, że ciężka, metalowa konstrukcja stelaża oraz materac, unoszą się z lekkością, w ograniczonej przestrzeni większości mieszkań w Poznaniu do usługi wykończenia, zarówno starszych, jak i nowszych lokali do remontu, każde miejsce przechowywania jest bezcenne, są też wersje z wysuwającą się u spodu łóżka szufladą, nie jest to jednak zbyt szczęśliwe rozwiązanie, gdyż wysunięcie szuflady ogranicza choćby szafka nocna.
Łóżko drewniane.
Sypialnia szczególnie kwalifikuje się do aranżacji bazującej na eko rozwiązaniach, lansowanej przez firmy designerskie w ramach ich usługi projektowej, coraz popularniejszej w realizacjach remontowych w Poznaniu, zatem to drewno jako konstrukcja i wykończenie łóżka, będzie najbardziej trafnym posunięciem, może mieć boki czy wezgłowie tapicerowane, ale aby wpisać się w nurt eko, z wykorzystaniem naturalnych tkanin.
Drewniane łóżko zawsze będzie się wyróżniać szlachetną i bezpretensjonalną elegancją, jest też najzdrowszą opcją, polakierowane ekologicznymi lakierami, olejowane, nie będzie wydzielało żadnych lotnych związków organicznych, naturalny materiał jakim jest drewno, nie będzie tak przyciągał kurzu, gdyż nie elektryzuje, drewno ponadto przyjmuje temperaturę otoczenia, jest ciepłe i miłe w dotyku.
Drewniane łóżko jest piękne w wydźwięku, trwałe, wszechstronne i ponadczasowe, zależnie od formy pasuje do dowolnej stylizacji, nie musi być wykonane z drogiego, egzotycznego drewna, spokojnie wystarczy krajowa sosna, co prawda jest to miękkie drewno, nie jak twardy dąb czy egzotyki, lecz czym mielibyśmy zarysować właśnie drewnianą ramę łóżka, kapciami, paznokciami, drewno może być wykończone w wariancie lakieru bezbarwnego albo bejco lakieru, praktycznie o dowolnej barwie.
Zróżnicowany rysunek i usłojenie drewna sprawiają, że każde drewniane łóżko, pomimo wyprodukowania wielu w tym samym modelu, jest jedyne w swoim rodzaju, wręcz niepowtarzalne, jak niepowtarzalna jest natura.
Wersja tapicerowana.
Łóżko drewniane jest eleganckie, ale wersja tapicerowana z bokami i wezgłowiem obitymi tkaniną, może dodać sypialni prestiżu i wysublimowania, dodatkowo też ociepli pomieszczenie, tkanina będzie jeszcze bardziej miła, ciepła i przytulna w dotyku niż wyeksponowane, gołe drewno, otulina z tkaniny to szczyt komfortu, materiały stosowane do obić łóżka to z zasady produkty zabezpieczone naturalnymi substancjami, są trwałe, odporne na poplamienie i oddziaływanie promieni UV, toteż nie blakną, w miejsce tkaniny stosuje się też tzw. eko skórkę lub elegancką, ekskluzywną naturalną skórę.
Wezgłowie jest istotnym detalem całej konstrukcji łóżka, wpływa na sferę wizualną i też użytkową, łóżko z wydatnym wezgłowiem wygląda szykownie, luksusowo i reprezentacyjnie, jego wykończenie miękką pianką obłożoną materiałem jest też bardzo praktyczne, podczas spoczynku ręka może się oprzeć o miły w dotyku materiał.
Wersja tapicerowana łóżka idealna będzie do większej sypialni, w mniejszym wnętrzu też się sprawdzi, lecz z uboższymi, mniej wyeksponowanymi i rozbudowanymi detalami dekoracyjnymi oraz konstrukcyjnymi, zarówno ramy łóżka jak i jego wezgłowia.
W niektórych aranżacjach dobrze może funkcjonować wersja wezgłowia z metalu, są to proste konstrukcje, z prętami, niekiedy pełne ażurowych dodatków, z wydźwiękiem awangardowym/nowoczesnym albo celującym na retro czy też np. eko lub skandynawską stylizację wykończenia i usługi remontowania poznańskich mieszkań.
Łóżko do pokoju dziecięcego to zaś trochę inna „para kaloszy”, przede wszystkim powinno być bezpieczne, mając na uwadze pomysłowość dziecka, wygodne, zaprojektowane z naciskiem na ergonomię, zdrowe w odniesieniu do prawidłowego rozwoju dziecka, wytrzymałe, stabilne, oczywiście dostosowane do wzrostu dziecka, nawiązujące do stylu wykończenia pokoju dziecięcego, zdecydowanie powinno bazować na naturalnym drewnie, takie łóżko będzie i zdrowsze i trwalsze, po wyrośnięciu z łóżka szczebelkowego, warto od razu kupić łóżko o szerokości 90 cm i długości 200 cm, mimo, że są też wersje 80 x 180cm.
Sprawdź także:
Jakie kolory ścian w sypialni pomogą zregenerować siły i dobrze się wyspać?
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 15.05.2018