Nie każda poznańska kuchnia w mieszkaniu z rynku wtórnego do remontu czy z rynku pierwotnego do wykończenia, ma taką wielkość lub kształt, które to nie nakładałyby na nas żadnych ograniczeń i wyzwań w sferze jej aranżacji, zaplanowania zabudowy kuchennej, rozlokowania niezbędnych sprzętów kuchennych.
Z drugiej strony, właśnie dzięki tym trudnościom przy jej urządzaniu, poprzez stosowanie rozmaitych, niesztampowych nierzadko udogodnień i rozwiązań, tudzież szczególnego zwrócenia uwagi na ergonomię, większego zaangażowania, małe i nieustawne kuchnie mogą się stać oryginalniejsze oraz ciekawsze, w pełni funkcjonale i śliczne, czyli przyjazne domownikom, bardzo istotny jest tu dobry pomysł.
Dobrze zaprojektowana kuchnia będzie odzwierciedleniem inwencji twórczej i pomysłowości naszej lub najętej firmy projektowej w ramach jej kompleksowej usługi bądź firmy wykonującej kuchnie pod wymiar, zaznaczyć jednak trzeba, że aranżacja kuchni otwartej na salon, będzie bardziej wymagająca, gdyż oczekuje dodatkowo wykreowania spójnych stylistycznie detali wykończenia czy wyposażenia z przyległym wnętrzem salonu.
W przypadku zbyt małej, długiej i wąskiej kuchni, co uniemożliwia ustawienie w miarę wygodnego stołu, jeśli jest tylko taka techniczna możliwość, warto rozważyć otwarcie jej na salon lub jadalnię, usuwając podczas prac remontowych w mieszkaniu ścianę działową, odczucie ciasnoty od razu zniknie, będziemy mogli zupełnie inaczej rozplanować zabudowę kuchenną, np. ustawiając na umownej granicy między kuchnią a salonem stół jadalniany, wokół którego można usiąść z każdej strony, czy też montując barek z hokerami, wtedy pod przechowywanie wykorzystać można również przestrzeń pod barkiem.
Należy ekonomicznie wykorzystać przestrzeń w zabudowie szafek wiszących, jeśli trzeba, co jednak może w małym wnętrzu wpłynąć in minus na odczucie przestronności, to niemalże pod sam sufit, stosować funkcjonalne tzw. kominy, tj. ciąg zabudowy od szafek dolnych aż do górnych, w które często wkomponowuje się np. piekarnik, mikrofalówkę, zmywarkę, w małej kuchni każdy szczegół jest istotny, nawet wielkość i sposób otwierania drzwiczek szafek czy szuflad z pełnym wysuwem ma ogromne znaczenie, wykorzystuje się do tego rozmaite systemy okuć ułatwiające ich otwieranie.
Istnieje kilka uniwersalnych zasad tyczących się planowania kuchni, wpływających zarówno na sferę ergonomii jak i wizualną, a mają zastosowanie w aranżacji każdej wielkości kuchni, wąskiej bądź przestronnej, choć w małej mają jeszcze większe znaczenie:
– Niewielka kuchnia determinuje konieczność właściwego planowania, urządzenia jej z rozmysłem, zabudowa kuchenna nie może zajmować zbyt dużo podłogi, jej rodzaj należy dostosować do szerokości pomieszczenia, dla wąskiej kuchni jedyna alternatywa to jeden rząd szafek, względnie zabudowa w kształcie litery L, planując dwa rzędy szafek należy zagwarantować między nimi odległość wynoszącą minimum 120 cm, wtedy jednak po tak ograniczonej wolnej podłodze kuchni poruszanie się dwóch osób jednocześnie nie będzie wygodne.
– Wykorzystanie do maksimum deficytu przestrzeni poprzez zabudowanie meblami całej ściany kuchennej od podłogi po sam sufit, może sprawić odczucie większej ciasnoty, kuchnia będzie wydawała się mniejsza niż jest faktycznie, wolnej przestrzeni między dolnymi a górnymi szafkami nie powinno być za mało, i to nie tylko w kwestii wizualnej, gdyż dla przygotowywania posiłków potrzebny jest wystarczająco duży blat roboczy.
– Ciąg dużych brył szafek, mających jednolite, pełne fronty, czy to dużego cargo, zabudowanego sprzętu AGD, jak piekarnik, lodówka, mikrofalówka, zmywarka, może dość mocno przytłoczyć niewielką kuchnię, ograniczenie przestrzeni stworzy dyskomfort, zachowanie umiaru jest tutaj bardzo istotne.
– W niewielkiej kuchni unikajmy w miarę możliwości wysokiej zabudowy szafek górnych, czyli aż do sufitu, niskie szafki górne, najlepiej z przeszkleniami lub tylko półki, stworzą efekt głębi, co wpływa pozytywnie na odczuwanie przestronności.
– Przeszklenia drzwiczek szafek górnych w postaci półprzezroczystego lub zmatowionego szkła lub szkła akrylowego, znajdujące się na poziomie oczu, wytwarzają iluzję przestrzeni.
– Kolorystyka i deseń frontów meblowych, to przynajmniej 50% designu kuchni, definiują też aspekt jej przestronności, sugeruje się tutaj stosowanie frontów w bardzo jasnych, pastelowych odcieniach albo białych, najlepiej o jednolitym kolorze czy delikatnym nie ekspresyjnym deseniu (przeważnie rysunku drewna), w wykończeniu w połysku, co dodaje dynamiki i przez to dodatnio wpływa na sferę przestronności.
– W wyjątkowo małej kuchni warto rozważyć zastosowanie w szafkach górnych zamykania ich żaluzjami, roletami czy drzwiczkami przesuwnymi (system wewnątrz ścienny lub naścienny), rezygnując z drzwiczek standardowo otwieranych, choć w dolnej zabudowie, ze względów ergonomicznych, nie ma jednak nic lepszego niż szuflady z pełnym wysuwem.
– Podświetlenie od wewnątrz przeszklonych frontów szafek jest koherentne z panującymi trendami w aranżacji, remontowaniu i wykończeniu wnętrz nowoczesnej kuchni, nadaje lekkości i finezji zabudowie kuchennej, ogólnie światło ze swoją plastycznością oraz wpływem na odczuwanie przestrzeni, zastosowane jako punktowe np. w suficie g-k w ciągu zabudowy meblowej czy pod szafkami wiszącymi, często w postaci paska Led podświetlającego także cokół podszafkowy, okazać się może jednym z głównych aktorów udanej aranżacji, wpłynie na postrzeganie kuchni jako przestronnej.
– Ustawienie sprzętów kuchennych, jak lodówka, zmywarka, planujmy w narożach zabudowy meblowej lub na jej końcach, wielokrotne ich otwieranie podczas krzątania się po kuchni, gdyby były pośrodku zabudowy, nie będzie wygodne, dla przykładu otwarta zmywarka pośrodku zabudowy, wtedy gdy chowamy do niej więcej naczyń po odbytym przyjęciu, powoduje, że pozostali użytkownicy kuchni muszą ją okrążać, w narożniku zabudowy lub przy ścianie spokojnie może być otwarta, nie utrudniając poruszania się po tym wnętrzu.
– W zamkniętej i wąskiej kuchni idealnym rozwiązaniem może być rozkładany stół jadalniany przymocowany do ściany znajdującej się naprzeciw zabudowy meblowej.
– Dla odkładania niewielkich przedmiotów, które zwykle leżą na blacie roboczym, oszczędzając wówczas miejsce na nim, pod szafkami wiszącymi można zainstalować płytkie na powiedzmy 10-15 cm, niewysokie szafeczki z przezroczystymi drzwiczkami lub najlepiej otwarte półki, tak aby ich spód był w odległości nie mniejszej niż 30 cm od blatu roboczego.
– Ciekawym posunięciem dla bardzo małej kuchni, choć rzadko stosowanym, mającym dać nam więcej miejsca na przechowywanie, może być poszerzenie blatu roboczego do 80 cm, dzięki temu szafki dolne mogą mieć dobre 60 cm głębokości (o kilkanaście centymetrów więcej niż w standardzie), systemy szuflad z pełnym wysuwem dają takie możliwości, natomiast zwykłe półki z otwieranymi drzwiczkami szafek dolnych przy takiej głębokości korpusu szafki nie byłyby rozsądnym posunięciem. Szerszy blat pozwala ponadto na swobodne zamontowanie na nim na ścianie pod szafkami górnymi, w pasie blatu 20 cm, znajdujących się na wyciągnięcie ręki, poręcznych schowków dla najczęściej używanych sprzętów pomocnych podczas przygotowywania posiłków czy też przypraw, produktów spożywczych (herbata, kawa, mąka, sól, cukier).
– Zabudowa kuchenna może być wyposażona w elementy mobilne, tj. szafki na kółkach, które można wysunąć spod blatu roboczego, względnie spod ciągu zabudowy szufladami i ustawić tymczasowo w dowolnym miejscu w kuchni, to innowacyjne rozwiązanie pozwala na wysunięcie w razie potrzeby szafki, gdy np. zabraknie nam przestrzeni na blacie roboczym podczas przygotowywania przyjęcia, co ciekawe, wysokość blatu takiej wysuwanej szafki, może stanowić bardzo wygodne miejsce do przygotowywania posiłku na siedząco (np. krojenie czy obieranie warzyw), co docenią osoby starsze lub mniej sprawne, ale też każda pani domu, gdyż przeciągająca się w czasie podczas pracy przy blacie roboczym stojąca pozycja z pochyloną głową, nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa, po zakończeniu pracy, szafkę chowa się pod wspólny blat roboczy.
– W niewielkiej kuchni zależy nam, co oczywiste, na optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, tak aby jej remont i wykończenie były dobrą inwestycją, czasami posiłkując się usługą projektanta wnętrz w wariancie projektowania całego mieszkania, jedyna alternatywa powodująca, że przedsięwzięcie to będzie najbardziej efektywne, to zamówienie usługi wykonania mebli pod wymiar, w tej opcji wspólnie z firmą meblarską, zaplanujemy każdy detal, wdrażając rozwiązania niecodzienne i unikatowe, na pewno możemy liczyć na jej doradztwo w sferze ergonomii, ale też przecież i wizualnej, gdyż te dwa elementy naturalnie się przenikają i uzupełniają, w efekcie czego wykreujemy funkcjonalną i elegancką przestrzeń kuchenną, stanowiącą jednocześnie nobliwą wizytówkę poznańskiego mieszkania.
Sprawdź podobne publikacje:
Elektryczne wspomaganie otwierania szafek, szuflad i urządzeń AGD.
Stół w jadalni – serce tego wnętrza.
Zlewozmywak w kuchni – jaki wybrać?
Meble kuchenne na wymiar i wynikające z tej inwestycji zalety.
Autor: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 01.11.2017