Niezależnie od rodzaju podłogi, czy będzie to zwykły laminowany panel, czy też lita deska o luksusowym wydźwięku i też cenie, przyzwyczajeni jesteśmy do jednej opcji, niezależnie od formatu pojedynczej deski, wszystkie krawędzie są prostoliniowe, każda ma geometryczny, prostokątny kształt, z równymi, równoległymi krawędziami, podłoga tworzy układ równoległych linii krawędzi desek, czy wyobrażamy sobie w ogóle jakąkolwiek inną opcję?
Otóż istnieje alternatywa, oryginalna i niesamowita, zdumiewająca swoją naturalnością, przełamująca wszelkie sztampowe rozwiązania oraz nasze przyzwyczajenia i konformizm w sferze remontu i wykończenia przestrzeni mieszkania.
Designerzy holenderskiej firmy Bolefloor wprowadzili na rynek europejski swoisty, nietuzinkowy, wyjątkowy i rewolucyjny produkt, tj. naturalne, drewniane podłogi krzywoliniowe, są to deski podłogowe mające naturalny kształt pnia drzewa, stanowiące poniekąd rzeczywiste uwolnienie piękna, potencjału i wydźwięku natury, każda deska swoim kształtem jest niepowtarzalna, całkowicie unikatowa, identycznie jak jest z każdym elementem natury.
Co prawda ten niepowtarzalny wzór nie jest novum w sensie jego istnienia, gdyż zakład rzemieślniczy mógł coś takiego wyprodukować za odpowiednią cenę, lecz teraz technologia umożliwiła produkcję krzywoliniowych desek na skalę przemysłową, dzięki temu ich cena jest zbliżona do cen typowego parkietu, nie odstraszając osobę inwestującą w remont mieszkania, domu, usługę pełnego wykończenia wnętrz.
Podłoga z wyginającymi się płynnie krawędziami desek odzwierciedla surowość natury, jej prawdziwe uniwersalne piękno i mistycyzm, drewno ze swoją plastycznością za sprawą tego produktu oddaje swoje najlepsze walory, zaawansowane technologie obróbki drewna umożliwiają tworzenie niemalże dzieł sztuki, deski swoim unikatowym kształtem poruszają mentalnie i uruchamiają reakcję emocjonalną, zakrzywione krawędzie podkreślają naturalność materiału wykorzystanego do produkcji, prostoliniowe deski są konsekwencją przeobrażania środowiska w proste, geometryczne formy, wzór podłogi Bolefloor zaprojektowała natura.
Krzywoliniowe deski podłogowe manufaktury Bolefloor oznaczają zupełnie nowe koncepcje produkcji podłóg i wzornictwo, wprawiają w podziw nie tylko z powodów estetycznych, ich obróbka celuje w generowanie jak najmniejszego odpadu, co jest nie do osiągnięcia przy produkcji konwencjonalnych, prostych krawędzi desek, gdzie odpadu jest sporo, w efekcie tradycyjny tartak poszukuje jak najprostszych pni, kształty krzywoliniowych desek nie są opracowane przez designera, opracowała je natura, do produkcji nadają się również mocno wygięte pnie, odzwierciedlając urok hipnotyzującej i oczarowującej, naturalnej krzywizny drzewa.
Osiągnięcie tak spektakularnego efektu możliwe było nie tyle za sprawą udanego pomysłu i inwencji twórczej projektantów, to wykorzystanie najnowszych technologii cyfrowych CAD/CAM, polega to w skrócie na opracowaniu konkretnych kształtów desek już na etapie przecierania pnia w tartaku, celem jest optymalne wykorzystanie pnia drzewa, co generuje w rezultacie mniej odpadów, skaner po przeanalizowaniu ukształtowania słoi drewna, jego krzywizny, określa czy sęki oraz pęknięcia nie wpłyną in minus na sferę wizualną oraz wytrzymałość przyciętej deski.
Technologia polegająca na skanowaniu naturalnego wygięcia drzewa, to zaawansowane algorytmy cięcia desek i oprogramowanie opracowujące wzór gotowej podłogi, stworzona została przez zespół fińskich inżynierów oraz firmy wytwarzające oprogramowanie w kooperacji z Instytutem Cybernetyki Politechniki w Tallinnie.
Cięcie następuje zgodnie z krzywizną drzewa, program obróbki desek przygotowuje je w taki sposób, że krzywizna jednej deski pasuje do następnej i tylko do niej, ta z kolei do następnej, podczas usługi układania podłogi wystarczy odczytywać numerację poszczególnych desek i kolejno je poukładać, przycinanie prostych krawędzi następuje tylko przy styku ze ścianami.
Poprzez monitorowanie pnia drzewa, cyfrowe selekcjonowanie każdej deski, tak aby po ułożeniu na podłodze deski tworzyły fantastyczną, naturalną i harmonijną układankę, z jednego pnia uzyskuje się więcej desek i zatem m2 przyszłej podłogi w opozycji do tradycyjnego wariantu pozyskiwania prostolinijnych desek, co na pewno powinno zadowolić ekologów.
Styl podłogi krzywoliniowej odpowiedni będzie zarówno do remontu i wykończenia wnętrz rustykalnych jak i nowoczesnych, projektów awangardowych, aranżacji mieszkań czy przestrzeni komercyjnych, kreując unikalny klimat, podłoga za każdym razem będzie nie do powtórzenia gdzie indziej układem krawędzi, dokładnie jak w naturze nie ma dwóch identycznych drzew, nazwa marki Bolefloor nie przypadkowo zawiera słowo bole (ang. pień drzewa), jako element rozpoznawczy produktów tej firmy.
Producent oferuje deski o nieregularnej szerokości 150 – 300 mm, długości 500 – 2900 mm, zaś do 6000 mm na specjalne zamówienie, ich standardowa grubość to 20 mm w wersji deski litej, natomiast w wersji warstwowej wynosi 13,2 mm lub 17,7 mm, wszystkie łączone są na własne pióro i wpust, są dostępne w opcji fazowania dwóch lub czterech krawędzi albo bez fazowania, mogą być zaolejowane olejem naturalnym lub barwionym, z gładką bądź szczotkowaną powierzchnią, ale mogą być też nie wykończone, tj. surowe/szlifowane, podstawowym drewnem jest dąb (klasa rustykalna, naturalna i selekt), następnie jesion (klasa naturalna i selekt), wiśnia, klon, czy orzech amerykański.
Usługa montażu choć zawiera podobną technikę jak jest to przy układaniu innych drewnianych podłóg, to wymaga od firmy remontowej ze specjalnością usługi parkieciarskie, dokładnego zwymiarowania wnętrza pod zamówienie podłogi u jej dystrybutora.
Deski nadają się również do wykończenia nimi ściany bądź też sufitu, wszystko zależnie od pomysłowości, otwarcia na nowatorskie rozwiązania czy projektu aranżacji naszego poznańskiego mieszkania.
Możesz również przeczytać:
Cyklinowanie podłogi w zamieszkałym domu.
Dębowe podłogi lite w kolorowej odsłonie – bielone, postarzane.
Wykładziny naturalne, jako zdrowa podłoga dla eko aranżacji.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Publikacja: 13.04.2017