WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Sposób na usunięcie pustki pod płytkami.

Puste przestrzenie pod płytkami to zjawisko, które powstaje w wyniku odspojenia się okładziny ceramicznej od kleju, nie powinno mieć miejsca podczas nowych realizacji remontowych i wykończeń wnętrz pod klucz, mimo to zdarza się, przyczyną może być błąd wykonawczy po stronieSposób na usunięcie pustki pod płytkami. płytkarza, względnie wykonawcy posadzki/jastrychu, wylewki samopoziomującej, zła jakość materiału, nieprawidłowe jego dopasowanie do konkretnego zadania lub wystąpienie kilku czynników jednocześnie, fachowe układanie płytek jest rezultatem wzięcia pod uwagę wielu kwestii.

 

O ile w przypadku usługi układania płytek ściennych dopuszczalne jest istnienie bardzo niewielkich fragmentów pustek pod płytkami, co nie ma wspływu na trwałość wykonania czy względy estetyczne, nie pozbawia też ani nie ogranicza funkcji użytkowych okładziny ceramicznej, o tyle w przypadku podłogi nie powinno to mieć miejsca, tutaj za dopuszczalne puste przestrzenie uznaje się tylko niewielkie, równomierne szczeliny między paskami kleju nałożonego pacą zębatą szerokości rzędu ok. pół centymetra, zatem nawet przy płytce podłogowej w stu procentach nie musi być wypełniona przestrzeń między nią a podłożem, co gwarantuje odpowiednie podparcie oraz równomierny rozkład naprężeń oraz odporność na punktowe obciążenie mechaniczne, sto procent wypełnienia osiąga się tylko w przypadku stosowania klejów półpłynnych, gdy podczas wykończenia posadzki układa się naprawdę gigantyczne formaty płytek.
Zidentyfikowanie pustki pod płytkami nie jest trudne, wystarczy opukać płytkę np. rękojeścią śrubokręta, dźwięk wydostający się z fragmentu odspojonej płytki wyraźnie różni się od dźwięku z opukanego fragmentu należycie zespolonego z klejem i podłożem, to dość charakterystyczny, pusty odgłos.
Z reguły jedynym problemem wynikającym z odspojenia się płytki jest wyłącznie efekt akustyczny, słyszalny, gdy np. na płytkę upuścimy monetę lub inny twardy przedmiot, fugi są nienaruszone, zaś płytki stabilne, w zdecydowanej większości wypadków fragmentaryczne odspojenie nie wpływa na trwałość wykonania, to powstała pustka między płytką a klejem rzędu ułamka milimetra, choć ekstremalnie może, acz nie musi się to objawić po jakimś czasie użytkowania podłogi np. fragmentarycznym wykruszaniem się fugi czy uszkodzeniem płytki, gdyż oznacza w odspojonych miejscach brak przylegania i choć niewielki, to jednak ruch płytki podczas deptania po niej, dlatego prewencyjnie powinno się usuwać zjawisko tzw. głuchych/odspojonych płytek, przynajmniej w miejscach narażonych na ruch osób.
Dociekanie co jest przyczyną odspojenia; błąd firmy usługowej, czytaj płytkarza czy specyfika materiału, posadzki, jest problematyczne i bardzo trudne do stwierdzenia, usunięcie efektu głuchej płytki nie wymaga jednak jej ściągania i ponownego przyklejania, co czasami z wielu powodów i tak nie wchodzi w grę. Metoda usunięcia efektu głuchej płytki znana jest poznańskim płytkarzom od lat, stosowano różne płynne półśrodki wstrzykiwane w puste przestrzenie, dość drogie żywice epoksydowe, wymagające specjalnego zabezpieczania płytek, uporczywego czyszczenia po zabrudzeniu płytki, lecz teraz istnieje do tego zadania odpowiednia, wygodna, efektywna i sprawdzona w wielu firmach remontowych od wykończeń wnętrz pod klucz technologia opracowana przez markę Sopro.

 

Profesjonalny, „złoty” środek.

 

Jest nim Soprodur® 900, środek iniekcyjny do wypełniania pustek pod płytkami, niektórymi okładzinami kamiennymi, płytami betonowymi czy Cotto (rustykalne płytki podłogowe), jego zastosowanie jest skuteczne i bardzo proste, wystarczy usunąć fugę w okolicach stwierdzenia pustych przestrzeni pod płytkami i wstrzyknąć za pomocą pompki iniekcyjnej Sopro, względnie ręcznie, wlewając przy użyciu strzykawki Sopro, z pomocą gumy do fugowania, przygotowaną łatwo rozpływną masę, którą otrzymujemy przez wymieszanie proszku, czyli środka Soprodur z wodą, przy czym w wypadku usuwania pustek w okładzinach ściennych, pompka iniekcyjna Sopro będzie niezbędna.
Preparat wnika w najdrobniejsze pęknięcia i puste przestrzenie (od 0,05 mm), rozpływając się daje spory zasięg skuteczności naprawczej, umożliwia pracę min. 60 minut, podłoga może być użytkowana po 24 godzinach, środek nie odbarwia okładzin z kamienia naturalnego, za wyjątkiem wrażliwych na przebarwienia kamieni, np. białego marmuru.

 

Czym jest środek Soprodur?

 

To proszek, po wymieszaniu z wodą staje się wysoce rozpływnym materiałem, jego bazą jest mikrocement o ziarnie ze średnicą zaledwie 0,0095 mm (normalne ziarno cementu ma średnicę 0.04 mm), zawarte w nim komponenty dają właściwą konsystencję zapewniającą dużą zdolność penetracji, ultra drobne uziarnienie cząsteczek powoduje, że dzięki temu wpływa w bardzo niewielkie szczeliny (≥ 0,05 mm), ponadto trwale łączy zespolone elementy, szybko wiąże i ma dużą wytrzymałość na ściskanie, na reperowanych powierzchniach już po 24 godzinach można chodzić, a po następnej dobie można je w pełni obciążać.
Środek firmy Sopro jest bardzo uniwersalny, gdyż likwiduje się za jego pomocą pustki w przestrzeniach podpłytkowych jak i podjastrychowych, z uwzględnieniem zapraw cienko, średnio i grubowarstwowych.

 

Skąd się biorą pustki pod płytkami?

 

Przyczyną powstania pustych przestrzeni między płytką, a klejem, ale też między klejem, a podłożem, może być brak odpowiedniego wyrównania podłoża, co szczególnie w sytuacji płytek wielkoformatowych może wynikać z mniejszej siły nacisku na jednostkę powierzchni i utrudnione, równomierne rozłożenie kleju pod płytką, to też złe przygotowanie podłoża, w tym stworzenie warstw obniżających przyczepność, np. źle wykonana wylewka samopoziomująca lub brak zagruntowania podłoża, nieprawidłowe naniesienie kleju na płytkę, z pominięciem metody kombinowanej, czyli nałożenia kleju również na płytkę czy uprzedniego zatarcia spodu płytki klejem, ale też brak szczelin dylatacyjnych, co może skutkować powstaniem naprężeń brzegowych i wreszcie jakość materiału, przyczyn może więc być sporo.

 

Sposób na usunięcie pustki pod płytkami.

Same zalety preparatu.

 

W realizacjach remontowych w mieszkaniach i domach indywidualnego odbiorcy usługi zidentyfikowanie na podłodze większych fragmentów (o powierzchni od kilku centymetrach kwadratowych) pustych przestrzeni pod płytkami, to oczywista wada, natomiast sposób jej usunięcia poprzez skucie płytki i ponowne położenie nie może być narzucony przez inwestora, gdyż istnieje sprawdzona technologia z wykorzystaniem preparatu Soprodur opracowana przez technologów tejże marki, zatem taka metoda jest w pełni dopuszczalna, nie jako półśrodek wymyślony zastępczo, tylko jako w pełni uprawnione pod względem technologicznym postępowanie.
W usługach wykończenia mieszkań pod klucz w Poznaniu obejmujących układanie płytek przez płytkarza oraz remont łazienki, środek ten jest dla wykonawcy i klienta niezmiernie pomocny, gdyż szybko i skutecznie następuje naprawa, z uniknięciem przy tym kosztów materiałów, lecz prawdziwym wybawieniem preparat będzie w miejscach napraw głuchych płytek w centrach handlowych, ciągach komunikacyjnych, także przy posadzkach zabytkowych, gdzie w ogóle wykluczone jest czasochłonne i kosztowne usuwanie płytek i ich ponowne wstawianie, również z uwagi na logistykę, niemożność dokupienia identycznej okładziny ceramicznej i inne uciążliwości.
Sytuacja, w której okładziny ceramiczne lub kamienne układane podczas usługi remontowej przeprowadzonej już jakiś czas temu odspoiły się, a dodatkowo, prócz objawu akustycznego zaczęły się wykruszać fugi, płytki są wyraźnie luźne, lecz nie uszkodzone, jest również, choć jako ostatni moment zadziałania, możliwa do zastosowania środka Soprodur, zarówno we wnętrzach mieszkań, jak i na zewnątrz, np. na tarasie, balkonie.

 

Metody eliminowania pustek środkiem Soprodur.

 

Technika zalewania – to najprostsza opcja, po usunięciu fug w okolicach głuchych płytek, odkurzeniu szczelin i zwilżeniu wodą przestrzeni pod płytkami, zwilżenie poprzez wtłoczenie wody jest istotne, aby podczas rozlewania preparat nie zasklepił kanałów w wyniku zbyt szybkiego oddawania z niego wody i w efekcie nie dotarł do najodleglejszych pustych miejsc, przygotowaną masę wlewa się w szczeliny do momentu gdy zauważa się, że preparat przestał się rozpływać w pustych przestrzeniach i pozostaje w szczelinie, następnie zwilżoną gąbką do fugowania usuwa się nadmiar materiału z powierzchni płytek.
Po wstępnym stwardnieniu materiału oczyszcza się szczeliny fugowe i wypełnia je zaprawą fugową jako element wykończenia.
Technika wstrzykiwania – metodologia jest identyczna jak w przypadku zalewania, z tą różnicą, że wykonuje się tylko otwór w fudze 2-6 mm (zależnie od szerokości fugi) dla umieszczenia w nim końcówki strzykawki Sopro lub do niewielkich napraw kupionej w aptece (o pojemności min. 20 ml), istotne jest aby w innym miejscu znajdującym się w obrębie głuchego fragmentu płytek wykonać dodatkowy otwór, z którego wydostawać się będzie powietrze wyciśnięte przez preparat.
Technika iniekcji – jest najbardziej zaawansowaną, oczekującą od firmy/wykonawcy precyzji, odpowiednich narzędzi i bezwzględnej znajomości technologii metodą do wypełniania pustek pod płytkami jak i pustych przestrzeni na poziomie styku jastrychu, który jest zespolony z podłożem, stosuje się ją w przypadku poważniejszych napraw uchybienia remontowego lub wady materiału.
W wykonane w fugach na 1 m2 powierzchni otwory w ilości od 1 do 5 i o średnicy 6 i 8 mm, wkręca się siłowo specjalne gniazda do płytek lub też gniazda do zapraw (w zależności od usytuowania pustek), następnie podłącza się do każdego gniazda po kolei wężyk pompki iniekcyjnej Sopro, płynna zaprawa pod ciśnieniem do 10 bar wtłaczana jest w puste przestrzenie, podobnie jak w dwóch pierwszych metodach, pustki pod płytkami uprzednio muszą zostać zwilżone wodą (wtłacza się ją też za pomocą pompki), na koniec uzupełnia się otwory fugą.
W sytuacji, gdy cała powierzchnia płytki jest głucha, warto przed wtłaczaniem preparatu dociążyć płytkę np. wiadrem z wodą czy workiem zaprawy klejowej.
Ta metoda może być wykorzystana także do usuwania pustek w okładzinach ściennych.Sposób na usunięcie pustki pod płytkami.

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszam do podobnych artykułów:

Wybieramy odpowiedni klej do płytek.

Uniwersalna i ponadczasowa szarość płytek ceramicznych.

 

Opracował: Wojciech Gośliński

Publikacja: 02.04.2017

4/5 - (300 votes)