Otrzymaliśmy klucze do nowego mieszkania deweloperskiego, szczególnie ci, którzy pierwszy raz będą je wykańczać i urządzać powinni planować krok po kroku wszelkie poczynania, gdyż popełnić błędy w aranżacji jest bardzo łatwo, jeśli to pierwszy własny lokal mieszkalny młodych osób, ekscytacja i pośpiech w całym przedsięwzięciu nie będą dobrymi doradcami.
Podstawy udanej aranżacji i wykończenia:
1. Jeśli podczas odbioru technicznego mieszkania nie sprawdziliśmy jakości robót, to należy o to poprosić potencjalnego wykonawcę, tj. firmę remontową, to kwestia m.in. zachowania:
– pionu ścian i kątów prostych w narożach ścian, zwłaszcza w miejscach gdzie montowane i ustawiane będą prostokątne elementy wyposażenia; wanna/prysznic, szafa wnękowa, szafki zabudowy kuchennej, etc.
– pionu ścian i równych płaszczyzn po obu stronach otworów drzwiowych, gdyby coś tu było nie tak, po zamontowaniu ościeżnicy drzwiowej powstałyby kliny/szczeliny między ościeżnicą a ścianą
– poziomu sufitu i równości jego linii, zwłaszcza w miejscach, w których będzie się z nim stykać szafa wnękowa czy dwupoziomowy sufit podwieszany g-k w wersji z pozostawioną odkrytą częścią sufitu albo dekoracja typu cegiełka, ostatni rząd podobnie jak płytki ceramiczne, ukazałby wszelkie nierówności sufitu
– poziomu sufitu w łazience, który powinien być idealny, gdyż ostatni rząd płytek pokazałby najmniejszą niedokładność
– poziomu posadzki, także czy nie posiada zarysowań, pęknięć, a jeśli np. planujemy na podłogę położyć deską drewnianą czy parkiet klejone na klej kontaktowy, płaszczyzna podłogi musi być bardzo równa, przykładając trzymetrową poziomicę tolerancja nierówności to ok. 3-4 mm
2. Jakość tynku gipsowego na sufitach i ścianach z technologicznego punktu widzenia nie musi zapewniać jednolitości faktury, to nie podlega roszczeniom względem dewelopera, dla uzyskania jednolitej faktury i idealnej gładkości powierzchni należy zamówić u firmy remontowej usługę wykonania gładzi gipsowych.
3. Układ funkcjonalny i wizualny pomieszczeń, te kwestie muszą poprzedzać jakiekolwiek rozpoczęcie prac remontowych i pełnego wykończenia czy dokonywanie zakupów materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia. Porad i inspiracji można zasięgnąć w magazynach wnętrzarskich, względnie posiłkując się zamówieniem usługi u projektanta wnętrz w szerokim lub też okrojonym zakresie, ewentualnie zorientować się czy potencjalny wykonawca zaoferuje swoją pomoc w sferze użytkowej i estetycznej, raczej powinien, jeśli jest profesjonalistą prowadzącym swoją działalność z pasją.
4. Jeśli korzystamy z pomocy projektanta, koniecznie powinien on przygotować kilka opcji aranżacji, tylko wizualizacje 3D jako odzwierciedlenie jego inwencji twórczej da szeroki pogląd, wtedy wybierzemy tą wersję, która przypadnie nam do gustu.
5. Zamawiając wykonanie projektu z nadzorem wykonawczym, większością spraw nie musimy się przejmować, wówczas na barkach projektanta spoczywa cała logistyka; wyszukiwanie i koordynacja dostawy materiałów, wyposażenia i wszelkich sprzętów, nadzór na wykonawcą i odbiór od niego każdego etapu prac pod względem jakościowym i zgodności z projektem, to ogromne odciążenie usługobiorcy, lecz też obciążenie jego portfela, komfort musi trochę kosztować.
6. Wybierzmy wariant aranżacji umożliwiający swobodną w miarę potrzeby zmianę wystroju, wprowadzenie dodatków, to kwestia uniwersalnych i odrobinę neutralnych stylistycznie rozwiązań.
7. Projekt zabudowy kuchennej powinien być gotowy przed rozpoczęciem robót remontowych i wykończenia, gdyż często wiąże się to z przesunięciami instalacji elektrycznej i hydraulicznej, co naturą rzeczy musi być wykonywane na początku prac, wprawiony wykonawca mebli przygotuje projekt i wizualizacje, spokojnie może się to odbyć z pominięciem projektanta.
8. Parametry techniczne oraz cechy i charakterystyki wszelkich materiałów jak podłóg, farb, płytek ceramicznych, detali dekoracyjnych, rozwiązania techniczne wyposażenia dotyczące drzwi, akcesoriów łazienkowych, itd., informacji i doradztwa w tej materii oczekiwać możemy od wykonawcy, jeśli nie zdecydowaliśmy się na usługę projektanta. Materiały budowlane jak grunty, kleje, gips, płyty g-k, itp., dostarczeniem ich powinien się zająć wykonawca, który jako praktyk wie co jest dobre.
9. Planowanie modyfikacji układu pomieszczeń poprzez wyburzenia ściany czy np. montażu odpływu liniowego w prysznicu, zmiany umiejscowienia przyłączy hydraulicznych, nie planujmy ich bez konsultacji z wykonawcą, który wypowie się nad możliwościami technicznymi przeprowadzenia zmian.
10. Logistyka i opracowanie terminów dostarczania do mieszkania materiałów i sprzętów, terminarz wykonawstwa poszczególnych robót, tutaj koordynacją powinien się zająć projektant, względnie możemy o to poprosić wykonawcę. Ustalenie terminarza dostarczania poszczególnych materiałów i sprzętów oraz zaplanowanie kolejności prac jest bardzo istotne dla sprawnego przebiegu remontu i wykończenia wnętrz. Na początku potrzebne będą wszelkie detale instalowane podtynkowo; stelaż wc, ew. mieszacz do baterii podtynkowej, ale także sprzęty łazienkowe dla empirycznego przypasowania tego wyposażenia do punktów hydraulicznych, zaraz potem płytki ceramiczne, pod koniec prac farby na ściany, panele czy parkiet, a kompletnie na samym końcu drzwi, dopiero po zakończeniu tych prac może wkroczyć stolarz montujący zabudowę kuchenną i szafy wnękowe, jednak zarówno drzwi jak i meble kuchenne pod wymiar czy szafy wnękowe muszą być zamówione z odpowiednim wyprzedzeniem przed terminem ich montażu, gdyż firmy dostarczające tego rodzaju produkty nie mają ich od ręki; drzwi ok. 4-6 tygodni naprzód, meble kuchenne podobnie.
11. Nasze poznańskie mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, wnętrza są śliczne i szykowne, nie ma się co przejmować gdy pojawią się obiekcje natury „a może mogliśmy wybrać inną opcję, inny kolor ścian, dekorację, meble, płytki”, to już takie nasze uwarunkowanie mentalne, wątpliwości zawsze będą.
Zapraszam do lektury również innych publikacji:
Oświetlenie mieszkania, jak je zaaranżować?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 31.07.2016