WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jaki wybrać format płytki ceramicznej?

Kolor, wzór, faktura, powierzchnia matowa czy w połysku, oto elementy na które zwracamy głównie uwagę podczas wybierania płytek ceramicznych do naszych remontowanych mieszkań i domów, detalem jednak w równym stopniu definiującym końcowy efekt wizualny i estetycznyJaki wybrać format płytki ceramicznej? opłytkowanego wnętrza będzie format płytki ceramicznej.

 

Różnorodność formatów płytek, które oferuje rynek umożliwia wykreowanie przestrzeni łazienki, salonu, przedpokoju czy kuchni z wybranym formatem płytki harmonizującym w tym konkretnym pomieszczeniem, jego przeznaczeniem, naszymi upodobaniami, obranym stylem wykończenia, ale format płytki ceramicznej pośrednio wpływa też na iluzoryczną zmianę geometrii wnętrza, z drugiem strony układ ścian np. łazienki, określa, jakie formaty płytek będziemy mogli w niej zastosować.

 

Przestrzeń, a format płytki.

 

Ponieważ żyjemy w świecie iluzji, zależnie jakimi detalami wykończymy daną powierzchnię w naszym poznańskim mieszkaniu, stworzymy aranżację o takim a nie innym charakterze, w przypadku okładzin ceramicznych, im większy format płytki zastosujemy na podłodze czy ścianie, tym opłytkowana powierzchnia będzie wydawać się większa, niż jest w rzeczywistości, podłoga z płytkami 60 x 60 cm przestrzennie okaże się korzystniejsza, niż gdybyśmy położyli na niej płytki 30 x 30 cm.
Nawet fuga najlepiej dopasowana kolorystycznie do płytek nie sprawi, że podłoga z małą płytką stanie się jednolita, charakterystyka płytek na to nie pozwala, szczelina między płytkami zawsze będzie widoczna, a zatem i wybrany format płytki.

 

Dopasowanie odpowiedniego formatu.

 

W łazience, pewnie najbardziej absorbującym wnętrzu na etapie prac remontowych i usługi wykończenia, dopiero po wybraniu formatu płytki będzie można zaprojektować jej ułożenie na ścianach i podłodze, niegdyś dominowała teza, że do małej łazienki nadają się tylko niewielkie formaty płytek, było to błędne pojmowanie designu tego pomieszczenia, do łazienki o powierzchni 4 – 5 metrów kwadratowych, ale też dużo większej, może pasować zarówno płytka np. metro 10 x 20 cm albo też płytka naprawdę wielkoformatowa 60 x 120 cm, aczkolwiek tak duży format będzie wymagał bardzo przemyślanego jej rozplanowania, chodzi m.in. o ścinki płytek, pomiędzy nimi a całą płytką nie może być wielkiej rozbieżności co do wymiaru, dajmy na to, kilkucentymetrowy pasek ściętej płytki w sąsiedztwie płytki o szerokości 120 cm wyglądałby bardzo nieestetycznie.

 

Układamy poziomo czy w pionie?

 

Zdecydowana większość płytek dedykowana do układania ich na ścianach ma kształt prostokąta, w przypadku naszych łazienek, które w polskich mieszkaniach mają statystycznie 4,5 metra kwadratowego, naturą rzeczy prostokątne płytki układamy w poziomie, taki sposób ułożenia sprawi, że do złudzenia łazienka będzie się rozszerzać, ułożenie płytek pionowo niekorzystnie „wyciągnie” to pomieszczenie w górę, łazienka będzie wydawała się mniejsza i wyższa, zaburzy to jej proporcje, wprawdzie płytki układane w pionie można skomponować z płytkami układanymi w poziomie, należy tylko z wielkim wyczuciem wybrać właściwy fragment ściany, idealnymi mogą się okazać np. ściany prysznica.

 

Jaki format jest najpraktyczniejszy i najefektowniejszy wizualnie?

 

Do ścian łazienki spośród wielu formatów płytek, nie bez powodu najpopularniejszy i to u wielu firm / producentów płytek jest format 30 x 60 cm, nie sprawia kłopotów projektantowi czy wykonawcy podczas rozplanowania ułożenia takich płytek na ścianach, nie generuje wielkich odpadów, doskonale wpasowuje się w wysokość zabudowy standardowego stelaża podtynkowego wc, którego górna półka stanowi jedną linię z fugą między czwartym a piątym rzędem tego formatu płytek, ściana podzielona na poziomie prostokąty o proporcji boków 1 do 2 wizualnie wygląda bardzo zgrabnie, format umożliwia wkomponowanie pomiędzy płytki wstawek mozaiki, pasków dekoracyjnych, płytek / dekorów.
Płytki kwadratowe na ścianach łazienki są bardzo rzadko stosowane podczas jej remontu, to kwestia indywidualnego odczucia estetyki i odpowiedniego projektu.
Na ścianie np. salonu sytuacja ma się inaczej, z przyczyny pewnie, że dotyczy to jednej ściany, a najczęściej jej fragmentu, zarówno format i sposób ułożenia prostokątnych płytek w poziomie czy pionie to pełna dowolność aranżacyjna, choć zdecydowanie efektowniej prezentuje się duża płytka, nie mała.
Dla wykładania podłóg możemy zastosować dowolny kształt i też metodę układania; prostopadły, w mijankę, sposób mieszany, modularny, na podłodze ułożymy płytkę kwadratową i prostokątną, także w kształcie desek podłogowych, wszystko zależnie od charakteru wnętrza i stylu aranżacji.
Istotny detal wykończenia fragmentu ściany nad blatem kuchennym, tzw. fartuszek, tutaj głównie ze względów praktycznych lepsza będzie duża płytka, 30 x 60 cm układana poziomo lub pionowo lub płytka 60 x 60 cm, im mniej dość szybko brudzącej się fugi w sąsiedztwie blatu roboczego, tym lepiej.

 

Duży format, a wymagania.

 

Płytki o bardzo dużych wymiarach; 90 x 90, 60 x 120 cm i większe, narzucają firmie remontowej reżim technologiczny, to m.in. kwestia przygotowania idealnie równych podłoży pod płytki, stosowania właściwych półpłynnych klejów i samej, bardzo precyzyjnej pracy oraz wymagającej uwagi obróbki płytki i jej układania. Kwestię cięcia ogromnych płytek rozwiązuje usługa firmy, która specjalizuje się w cięciu płytek o dowolnym rozmiarze czy fazowaniu jej krawędzi, zważmy, że tak duży stół do cięcia płytek nie może być mobilny, logistycznie rozwiązuje to właśnie przewiezienie płytek do specjalistycznego zakładu, z którego usługi korzysta bardzo wielu glazurników w Poznaniu.
Bardzo duże płytki są wytwarzane w technologii tzw. slim, są to płytki gresowe średnio o połowę cieńsze od innych wielkoformatowych, gdyby miały normalną grubość, byłyby na tyle ciężkie, że uniemożliwiałoby to praktycznie ich układanie, widzimy je raczej w mieszkaniach loftowych czy przestrzeniach komercyjnych.

 

Możesz także sprawdzić:

Wpływ wygięcia płytek ceramicznych na jakość ich ułożenia.

Płytki drukowane – nowy wymiar okładzin ceramicznych.
 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 12.06.2016

Oceń artykuł