Technologia wykonania posadzki żywicznej sprawia, że jest ona najtrwalszą z posadzek, wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, ze względu na wykazującą względną elastyczność strukturę, kompensuje i rozprasza wszelkie uderzenia, zarazem jej zbita masa powoduje, że trudno ją zarysować, odporna jest też pod względem chemicznym, a także niewrażliwa na oddziaływania atmosferyczne. Dzięki swoim niebywałym właściwościom posadzki żywiczne od lat stosowane są w przestrzeniach komercyjnych, użyteczności publicznej, powierzchniach magazynowych, etc.
Posadzka żywiczna podzieliła się na przemysłową i dekoracyjną, z uwagi na inną genialną cechę, którą jest możliwość kreowania niebywałych i nieosiągalnych przy innych rodzajach podłóg rozmaitych wzorów, grafik, niekonwencjonalnego łączenia kolorów, co daje bardzo spektakularne i estetyczne efekty zdobnicze, za tą przyczyną produkt ten wkroczył do wnętrz mieszkań i domów, stanowiąc często najbardziej charakterystyczny detal przedsięwzięcia remontowego i usługi wykończenia wnętrz świadczonej przez firmę wykonawczą.
Posadzki żywiczne w aranżacji mieszkań choć nadal należą do wybitnie niszowego produktu, zważmy że wielu projektantów w ogóle nie mają jej w ofercie designerskiej, a klienci w przejawie konformizmu nie są skłonni do „eksperymentowania”, to reprezentują w pełni dopracowaną technologię z powodzeniem zaadaptowaną właśnie do prywatnych przestrzeni mieszkalnych, są nie tylko niezwykle trwałe, łatwe w utrzymaniu, dają ogromne możliwości aranżacyjne, nie są co prawda ekologicznym produktem, jednak całkowicie neutralne w odniesieniu do negatywnego oddziaływania na zdrowie człowieka, a na pewno w mniejszym stopniu niż np. panele laminowane, najpopularniejsze podłogi w marketach remontowych.
Czym jest posadzka żywiczna?
To płynna masa, zazwyczaj wytwarzana na bazie żywic poliuretanowych albo epoksydowych, ma doskonałą przyczepność do niemalże każdego materiału, gdy się utwardzi, jest bardzo zwarta, posadzka cechuje się nietopliwością, nierozpuszczalnością czy odpornością na wilgoć.
Mamy tu dwa warianty wykonania posadzki, są to żywice cienkowarstwowe i wylewane, te pierwsze aplikuje się za pomocą wałka, będzie to żywica epoksydowa, jednak najwyższa półka jakościowa i niosąca zarazem wielkie możliwości kreowania rozmaitego wzornictwa reprezentują posadzki wylewane, wykonywane są podobnie jak wylewki samopoziomujące, są nimi żywice epoksydowe lub poliuretanowe, efekt finalny to ultra gładkie wykończenie powierzchni.
Możliwości posadzki i jej aplikacja.
Technologia wykonania posadzki żywicznej sprawia, że można ją wykonać we wnętrzu o dowolnym metrażu, 10-metrowym holu, 30-metrowym salonie albo w pomieszczeniu komercyjnym mającym kilkaset metrów powierzchni.
Odpowiednie podłoże nośne dla wykonania posadzki powinno być betonowe, z jastrychu cementowego lub anhydrytowego, musi być przy tym wyjątkowo równe, w czego uzyskaniu może pomóc wyszlifowanie zatartej maszynowej posadzki betonowej lub uprzednio wykonana wylewka samopoziomująca, zważmy że grubość posadzki żywicznej może mieć w mieszkaniu zaledwie ok. 2mm, dlatego tak istotna jest dokładność, tylko posadzki z zatopionymi detalami dekoracyjnymi, zależnie też od ich wielkości mogą mieć większą grubość, zaś pomieszczenia komercyjne w wersji posadzki podstawowej mają 4 – 6 mm oraz więcej grubości.
Aplikacja posadzki oznacza pilnowania się ściśle reżimu technologicznego, podłoże nie może być sypkie, zapylone, stosować należy wyłącznie dedykowane preparaty gruntujące, to też sprawa precyzyjnego sprawdzenia temperatury remontowanego wnętrza (optymalnie 15-20°C), wytrzymałości na ściskanie podłoża (25 MPa), jego elastyczności (min. F5), wilgotności jastrychu cementowego (powinno mieć mniej niż 2% CM), temperatury (nie mniejszej niż 12°C) oraz punktu rosy, który powinien wynosić min. 3°, zbyt wysoka temperatura otoczenia skróciłaby czas obróbki, o tyle to istotne, gdyż między utwardzaczem a żywicą następuje reakcja izotermiczna, pozostałe parametry wpłyną na trwałość posadzki czy jej związanie z podłożem.
Jakość i estetyka.
Ogólny estetyczny efekt końcowy wykończenia podłogi posadzką żywiczną jest wypadkową użytych materiałów oraz fachowości, tj. precyzyjnej znajomości technologii, posadzki żywiczne stanowią niemałe wyzwanie dla firmy remontowej, wykonują je zazwyczaj wyspecjalizowani wykonawcy znający doskonale najdrobniejsze niuanse rzutujące na rezultat finalny przedsięwzięcia, gdyż to metodyczna i absorbująca uwagę praca, usługa może być świadczona wyłącznie przez doświadczonego rzemieślnika znającego doskonale tą dość wymagającą technologię, aczkolwiek posadzkę w wersji żywicy cienkowarstwowej (aplikacja przez malowanie) może wykonać każdy, lecz to opcja, w której nie można oczekiwać oszałamiających rezultatów zdobniczych.
Aspekt dekoracyjny i użytkowy.
Posadzki żywiczne mogą być wykonane w dowolnym, jednolitym kolorze z palety wzornika RAL, w masę posadzki można wkomponować różnorodne detale dekoracyjne, jak płatki o różnej frakcji i kolorach, można łączyć kolory, tworzyć abstrakcyjne lub co bardziej klasyczne wzory, także tzw. efekt 3D, poza tym w wersji posadzki transparentnej istnieje możliwość zatopienia rozmaitych detali dekoracyjnych; muszelek, kamieni, światłowodów, monet czy biżuterii albo detali w aranżacji industrialnej; śrub, nakrętek, pinezek, etc., a w stylizacji awangardowej zdjęcia / obrazu naniesionego na specjalnej półprzepuszczalnej dla masy żywicznej włókninie.
Posadzka żywiczna stanowiąc jednolitą, zwartą strukturę, mająca powłokę beż żadnych spoin, dodatkowo zaimpregnowana specjalnym lakierem jedno lub dwukomponentowym, będzie niezwykle wytrzymała oraz prosta w utrzymaniu czystości, jest bardzo odporna na ścieranie, środki chemiczne oraz zachlapanie wodą.
Posadzka żywiczna jest idealna na ogrzewanie podłogowe (ma mały opór cieplny), jest przy tym antypoślizgowa i antystatyczna, jest zarazem bardzo wszechstronnym produktem, nadaje się dowolnego wnętrza poznańskiego mieszkania lub domu, po zdecydowaniu się na nią okaże się z pewnością przyciągającym uwagę i oryginalnym detalem wykończenia, wymagać będzie jednak zapoznania się przez odbiorcę usługi remontowej z wszelkimi niuansami dotyczącymi tej jak by nie było oczekującej precyzji wykonania, jednocześnie eleganckiej technologii.
Możesz także przeczytać:
Posadzki żywiczne 3D – niesamowite i spektakularne.
Podłoga olejowana i jej pielęgnacja.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 22.05.2016