Salon w każdym mieszkaniu czy domu, stanowi miejsce nie tylko wypoczynku, spotkań rodzinnych, towarzyskich, jest też elegancką wizytówką naszych umiejętności aranżacyjnych, zaś wystrój tego pomieszczenia jest odzwierciedleniem osobowości domowników, salon jest też poniekąd sercem domu, jego remont, wykończenie i urządzenie, aby wyszły perfekcyjnie, wymagają zaangażowania i czerpania z zasad rządzących się w dobrym designie, zdecydowanie powinny łączyć aspekt dekoracyjny z funkcjonalnym, tylko wtedy wykreujemy przyjazne i eleganckie, poznańskie wnętrze.
Przestrzeń i ergonomia.
Nowoczesna aranżacja salonu bazuje na minimalizmie, dotyczy to głównie wyposażenia, mebli i sprzętów powinno być wyłącznie tyle, ile faktycznie potrzebujemy, minimalizm nie oznacza, że meble muszą być proste w formie, mogą być perełką designerską, będącą eleganckim i wyrazistym akcentem w naszym reprezentacyjnym w końcu pomieszczeniu. Nie zagracajmy przestrzeni salonu, więcej wniesie nam np. nowatorski wzorniczo narożnik plus fotel w zestawieniu z wyszukaną lampą podłogową oraz ciekawą stylistycznie ławą, do tego funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wokół telewizora, ewentualnie jakaś witrynka, lekko wyglądające półki na wolnej ścianie, może biurko do pracy, intrygujący dywan.
Jeśli dekoracje, to raczej o subtelnym wydźwięku, nie powinny być przytłaczające, urok tkwi tutaj w zachowaniu proporcji oraz właściwej ilości dekoracji i ich nawiązaniu do stylu wyposażenia salonu.
Ergonomia oznacza wydzielenie stref salonu, jeśli będzie to wspólna przestrzeń z kuchnią, warto zadbać o wyróżnienie stref; wypoczynku, jadalnianej, pracy oraz ewentualnie zabawy, taki wyraźny podział ma się przysłużyć wygodzie mieszkańców, będzie kwintesencją funkcjonalnej i udanej stylistycznie aranżacji.
Łączenie pomieszczeń.
Na budowanie przestrzeni ogromny wpływ ma łączenie np. salonu z kuchnią, korytarzem, w niewielkim lokalu wypływa to z pragmatyzmu, a często jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem gdy np. w kawalerce zaprojektowano ślepą kuchnię. W wyniku zabiegu połączenia pomieszczeń poruszanie się pomiędzy nimi jest wygodniejsze, mieszkanie wydaje się przestronniejsze, tu także obszerniejszy metrażowo lokal lub dom jednorodzinny w znakomity sposób zyskuje wtedy na wykreowaniu większej przestrzeni, której nigdy za wiele, kuchnia otwarta na salon stała się dziś normą, nie zaś wyjątkiem, ponadto salon połączony z kuchnią umożliwia modne i nowoczesne aranżacje.
Obydwa wnętrza mają odmienne przeznaczenie i wyposażenie, ich wspólne urządzenie oczekuje stworzenia oddzielnych przestrzeni, które nie będą wzajemnie zakłócały swoich funkcji, jednocześnie muszą ze sobą współgrać stylistycznie czy kolorystycznie.
Kluczowym meblem w salonie będzie wygodna kanapa, tutaj się relaksujemy, przyjmujemy rodzinę, znajomych, część kuchenną/jadalnianą zaadaptujmy na wygodną przestrzeń dla przygotowywania i spożywania posiłków, a jeśli metraż pozwala, przy sporym stole w jadalni możemy urządzać niewielkie przyjęcia.
Podział na strefy funkcjonalne.
Wspólna przestrzeń salonu, jadalni, kuchni, a może i korytarza wymaga spojrzenia na to wielofunkcyjne pomieszczenie jak na spójną całość, różniące się strefy muszą zachować koherentność stylistyczną, granica między salonem a kuchnią wyznaczy się naturalnie, meble tych dwóch pomieszczeń nie muszą być ani od tego samego producenta, ani też w tym samym kolorze, chodzi tutaj wyłącznie o harmonię. Zazwyczaj do salonu kupujemy gotowe zestawy mebli, natomiast zabudowę kuchenną wykonuje pod wymiar firma meblarska, dopasowując do wyposażenia salonu stylistykę i kolorystykę mebli kuchennych, meble wg własnej/indywidualnej inwencji twórczej to ogromna swoboda aranżacyjna przestrzeni kuchennej otwartej na salon, przebieg realizacji remontowej i wykończenia wnętrz bazujący na sprawdzonych rozwiązaniach zapewnia osiągnięcie celu, tj. urządzenie wspólnego pomieszczenia w sposób funkcjonalny i elegancki.
Połączenie stref kuchennej i salonu/wypoczynkowej, powinno być subtelne i naturalne, umownymi granicami może być różniący się rodzaj podłogi, sufit podwieszany g-k z wkomponowanym oświetleniem nad kuchnią oraz stół jadalniany z wygodnymi krzesłami, wyspa czy też półwysep zabudowy kuchennej albo sofa tyłem usytuowana względem kuchni.
Kuchnię otwartą na salon możemy na żądanie efektywnie oddzielić, ukryć, umożliwia to zamontowanie na granicy strefy kuchennej, podwieszanych, rozsuwanych drzwi przejściowych, taki system nie posiada dolnego progu, nie narusza to jednolitego wykończenia podłogi.
Podstawową strefą salonu będzie wypoczynkowa, to przestrzeń zarezerwowana dla wygodnej sofy, foteli, ławy, tutaj każdy detal ma się przysłużyć relaksującemu przebywaniu w tej części nowocześnie zaprojektowanego mieszkania w sukurs kunsztownie przeprowadzonej usługi remontu.
Salon będąc pokojem gościnnym, może służyć jako dodatkowa sypialnia, wystarczy kupić rozkładaną sofę, w niewielkim pomieszczeniu meble modułowe mogą się nie sprawdzić, niekiedy idealna może się okazać zabudowa np. z drzwiami przesuwnymi, natomiast w wypadku połączenia salonu z korytarzem, te dwie strefy; wypoczynkową i przechowywania, można zgrabnie oddzielić montując w części korytarza system pojemnych szaf wnękowych pod wymiar, które zapewnią efektywną organizację ubrań czy też miejsce dla deski do prasowania, drabinki i innych domowych akcesoriów.
Udana aranżacja salonu jest celem nadrzędnym wszelkich poczynań po zakupie lokalu mieszkalnego, poprzedzona jednak musi być przemyślanym projektem, zlecenie usługi firmie projektowej, będzie co prawda dodatkowym punktem w budżecie na wykończenie wnętrz mieszkania w Poznaniu, aczkolwiek zapewni dopięcie wszystkiego na ostatni guzik, a elementów do opracowania jest naprawdę sporo, od koncepcji wybranego stylu, przez aspekt oświetlenia, jako bardzo plastycznego detalu aranżacji, po wyposażenie, kolorystykę oraz wszelkie dodatki dekoracyjne i użytkowe, to także sprawa wyboru produktów odpowiedniej firmy czy zamówienia usługi remontowej u kompetentnego wykonawcy.
Inne ciekawe artykuły:
Niski salon – jak go optycznie podwyższyć?
Salon z jadalnią w kolorach ziemi.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 28.03.2016