Zgodnie z regułami rządzącymi profesjonalną aranżacją wnętrz, podłoga i jej sposób wykończenia jest pierwszoplanowym elementem, który należy opracować projektując wystrój konkretnego pomieszczenia, to głównie podłoga definiuje nastrój w przestrzeni mieszkalnej oraz obrany styl urządzenia, nie powinna stanowić tylko tła dla detali wyposażenia, powinna być natomiast fundamentem przemyślanej aranżacji.
Podczas przymiarek do remontu i urządzenia mieszkania lub domu w Poznaniu dla podłogi z reguły wybieramy panele laminowane, podłogę drewnianą lub płytki ceramiczne, ewentualnie korek, doskonale znamy te materiały, nie stanowią żadnego problemu wykonawczego podczas usługi firmy remontowej, mając tego rodzaju podłogę nie wychylamy się przed szereg, biorąc pod uwagę nasz konformizm, jest to faktycznie wydawać by się mogło najbezpieczniejsze rozwiązanie, lecz czy dla osób szukających nieszablonowych metod wyłożenia podłogi rynek oferuje inne materiały?
Zwolennicy niebanalnych i śmiałych rozwiązań architektonicznych, których wnętrza mają się wyróżniać funkcjonalną i wyrazistą podłogą, stanowiącą oryginalną dekorację, mają dziś do dyspozycji szereg różnorodnych produktów; konglomerat kwarcowy (kamienny), posadzkę żywiczną, beton (mikrocement), metal, kauczuk, szkło czy też skórę, zależnie od obranego stylu aranżacji wybieramy dany materiał.
Aranżacja.
Wybór konkretnego surowca, z którego wykonana będzie podłoga powinien być jednak podyktowany nie tylko względami estetycznymi, obranym stylem wystroju, wykończenia i urządzenia mieszkania, na właściwą decyzję wpływ ma także funkcja czy wielkość pomieszczenia oraz intensywność jego użytkowania.
Podłogą wykreujemy oczekiwany klimat w salonie, sypialni, gabinecie, ogromne znaczenie mają tutaj kolor, faktura i kompozycja pozostałych elementów składowych podłogi.
Wszelkie wyrafinowane i zawiłe wzory, im będą drobniejsze, tudzież np. mozaika, zarazem zróżnicowane kolorystycznie, mocno kontrastujące, tym bardziej wizualnie pomniejszą pokój, odwrotny wpływ na postrzeganie przestrzeni będzie miała posadzka jednorodna kolorystycznie, monochromatyczna, jeśli dodatkowo będzie jasna i wypolerowana na wysoki połysk, czyli ultra gładka, jej blask w znamienity sposób rozjaśni i powiększy optycznie dostępną przestrzeń.
Konglomerat kwarcowy – coś więcej niż kamień naturalny.
To idealny produkt dla rozmaitych stylizacji, również w aranżacji eko, komponentami kwarcytu są naturalne kruszywa, spoiwem natomiast żywice, podłoga wyłożona tym inteligentnym materiałem cechuje się niską nasiąkliwością, niepodatnością na poplamienie, trwałością barwy oraz antyseptycznością, ponadto walorem estetycznym i użytkowym, gdyż konglomerat pod względem oryginalnego wyglądu nie odbiega od kamienia naturalnego, tworzy przy tym bardzo trwałą posadzkę odporną na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie.
Konglomerat to fuzja wytworności polerowanego kamienia naturalnego i wizualnego ciepła podłogi drewnianej, co ciekawe, to w odróżnieniu od naturalnego kamienia; granitu czy marmuru, nie jest zbyt zimny w dotyku, gdyż przejmuje temperaturę pomieszczenia, powoduje to technologia produkcji, wykorzystująca jako składniki żywicę czy piaski krzemionkowe.
Wykończenie powierzchni może być w połysku lub też lekko matowe, polepszające parametr antypoślizgowości, płyty konglomeratu układa się podobnie jak kamień, po latach użytkowania powierzchnię można poddać renowacji poprzez szlifowanie i polerowanie wykonane w ramach usługi firmy kamieniarskiej.
Posadzka żywiczna.
Najwięcej możliwości kolorystycznych, wzorniczych, bez mała o nieskończonym potencjale kreacji wnętrz daje posadzka żywiczna, prócz bezapelacyjnego waloru estetycznego, charakteryzuje się ogromną odpornością na uderzenia, środki chemiczne, jednocześnie to wysoce higieniczne rozwiązanie, gdyż gładką, bez spoinową powierzchnię łatwo i dokładnie się czyści.
Usługi wykonania posadzki żywicznej nie wykona każda firma remontowa, to zajęcie wyłącznie dla wykonawców specjalizujących się w tym temacie, wymaga ono doświadczenia i odpowiednich narzędzi.
Posadzka betonowa.
We wnętrzach poznańskich mieszkań stylizowanych na minimalistyczny, industrialny, awangardowy i loftowy idealną może być posadzka betonowa, z jej surowym, bezpretensjonalnym wydźwiękiem oraz elegancką ascetycznością, jej powierzchnia najlepiej jak będzie zabezpieczona cienką powłoką wyrównującą z żywicy epoksydowej, transparentnej bądź lekko zabarwionej. Aspekt higieny jest taki sam jak przy posadzce żywicznej i w tym przypadku też bezwzględnie wymagana jest znajomość technologii w trakcie wykonywania posadzki.
Podłoga z blachy.
Stylizacja hi-tech oczekuje ultranowoczesnych materiałów i wyposażenia, tutaj dla zwolenników tego stylu interesującym gadżetem wykończenia podłogi kreującym intrygujące efekty wizualne może być blacha wykonana z aluminium bądź stali nierdzewnej. Arkusze blachy mogą być w wersji polerowanej lub szczotkowanej, zwykle posiadają dekoracyjne ryflowania, co jednak może przysporzyć problemu podczas sprzątania, wgłębienia i wytłoczenia choć niewielkie, to generują więcej czasu na dokładne wymycie podłogi.
Wykładzina kauczukowa.
Będzie miała zastosowanie w aranżacji nowoczesnej, industrialnej czy pop art, cechuje się subtelnym połyskiem, jednolitą, zwartą powierzchnią, dostępna jest w sporej ilości kolorów, jest też bardzo odporna na ścieranie, na etapie usługi firmy remontowej układa się ją na klej, wadą tej wykładziny będzie sztuczny wygląd podłogi, no ale co dla jednego nieestetyczne, dla drugiego będzie ekstra designem.
Unikatowe materiały – szkło, skóra.
Do wybitnie niszowych i bez wątpienia ekskluzywnych produktów zaliczymy panele szklane czy skórzane, szkło jest hartowane lub stanowiące laminat z przekładką uelastyczniającego tworzywa sztucznego i odpowiednio grube, dobór koloru czy namalowanego wzoru ogranicza tylko pomysłowość projektanta wystroju mieszkań. Skórzane panele są tak wyprawione i polakierowane, że mają zupełnie gładką powierzchnię, choć widać na niej naturalną niejednorodność tekstury i barwy. Panele szklane mogą być układane w technologii zbliżonej do układania ceramiki, ale na specjalny, elastyczny klej, stanowią najbardziej precyzyjny odcinek prac podczas remontu mieszkania i wykończenia wnętrz, panele skórzane klei się zaś podobnie jak płyty z korka.
Zapraszam do artykułów:
Panele winylowe – zamiast laminowanych?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 24.01.2016