Żółty to kolor podstawowy. Jego barwa jest ciepła i radosna. Sprawia, że czujemy się pełni sił, kolor ten pobudza nas. Poprawia naszą pamięć oraz uaktywnia pracę mózgu. Uważa się, że żółty jest kolorem optymizmu, mądrości i nauki. To kolor szczęścia, wzmacnia system nerwowy, jest odpowiedni dla osób pewnych siebie, którzy szybko podejmują decyzje. Nie wskazany dla osób wrażliwych np. na krytykę, którym brak poczucia równowagi.
Żółty jest kolorem rozjaśniającym, dlatego doskonale nadaje się do małych pomieszczeń z niewielkim dostępem światła, gdzie okna wychodzą na wschód bądź północ. Na dużych powierzchniach najlepiej stosować odcienie pastelowe, ponieważ kolor zbyt intensywny może drażnić. Ściany pomalowane na żółto świetnie kontrastują z kolorem niebieskim, szarym lub czarnym. Żółty świetnie pasuje z zielenią, czerwienią czy pomarańczowym. Pasuje do wzorzystych materiałów o ostrym kolorze, a także doskonale nadaje się jako podłoże do akwarel.
Jasna żółć inaczej zwana cytrynową jest kolorem rozświetlającym, jasnym i przejrzystym. Najlepiej wygląda w kuchni, jadalni oraz sypialni. Nowoczesne meble zrobione z metalu i ze szkła, ciekawie łączą się z żółtym kolorem. Ciepła żółcień o intensywnym odcieniu przypomina bursztyn, daje poczucie ciepła i idealnie pasuje do łazienki. Dobrze też wygląda w pomieszczeniach takich jak: sypialnia, salon czy kuchnia. Doskonale komponuje się z meblami klasycznymi, przez co pomieszczenie nabiera wykwintności, subtelności i głębi. Jeśli chcemy uzyskać kontrastowe zestawienie możemy połączyć ją z intensywnymi błękitami, zieleniami czy czerwieniami. Łącząc żółty z turkusem możemy czuć zmęczenie dlatego warto połączyć go z łagodnymi kolorami seledynu, lawendy, szarości czy jasnym brązem.
Ciemne żółcienie idealnie nadają się do zewnętrznego malowania domu. W zimie kolor ten sprawi, że poczujemy zadowolenie i radość. Żółcień powoduje, że budynek jest pogodny i ma optymistyczny charakter.
Przeczytaj też: Psychologia koloru żółtego