WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Kuchnia, jadalnia

Kuchnia, jadalnia – szczególne wnętrze naszego domu.
Kuchnia, czy jadalnia w naszych domach bardzo często odgrywa tak samo ważną, jeśli nie ważniejszą rolę niż pokój dzienny, jest to serce koncentrujące domowników jak i gości, jest często miejscem spotkań rodzinnych i towarzyskich, tutaj też przygotowujemy i spożywamy posiłki, pijemy herbatę, spędzamy sporo czasu. Oczywistym jest zatem, że chcemy się czuć tutaj komfortowo, jaki kolor do kuchnima to być eleganckie, przytulne i gościnne pomieszczenie, kolor ścian jest tym, co może nadać temu wnętrzu pożądany charakter.

 

Jaki wybrać kolor?

 

Wybór kolorów do naszej kuchni determinują oczywiście nasze upodobania, kolory wyposażenia kuchni, ale istotnym jest też usytuowanie okna względem stron świata. W domach jednorodzinnych najczęściej realizuje się projekty z kuchnią skierowaną na północ. Kuchnia jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu, latem zwiększone ogrzewanie promieniami słonecznymi w połączeniu z ciepłem wydzielanym przez gotowanie, może być niezbyt przyjemne. Zimą jednak będziemy mieli mniej światła, zatem w kuchniach z oknem na północ z powodzeniem można stosować bardzo ciepłe i jasne odcienie, a tym bardziej, jeśli będzie to mała kuchnia. Jasne barwy zawsze powiększą optycznie wnętrze, gdyż odbijają więcej światła, dodatkowo możemy pomalować ściany farbą z połyskiem, która wprowadzi więcej dynamizmu, a promienie światła będą się jeszcze lepiej odbijały. Natomiast w kuchni dobrze oświetlonej, słonecznej możemy mieć dużo ciemniejsze barwy ścian, tutaj powinniśmy też unikać powierzchni z dużym połyskiem, w słonecznej kuchni może być to przyczyną nieestetycznych odbić a nawet razić w oczy. Generalnie do kuchni w ogóle stosujmy barwy ciepłe i rozświetlające, co jest optymalnym i popularnym rozwiązaniem.

 

Jakie najczęściej stosuje się kolory w kuchni?

 

Stosując ciepłe barwy kojarzące się z kolorami żywności, tj. orzechowy, kremowy, morelowy, brzoskwiniowy, pomarańczowy, łososiowy, kremowożółty, z zielonymi, czy czekoladowymi dodatkami, pozytywnie wpłyniemy na nasze zmysły, będzie przyjemnie nam tutaj jeść jak i przebywać. Te ciepłe barwy na ścianie powinny być jaśniejsze, pastelowe, natomiast intensywniejsze jako wszelkie dodatki.
Wykorzystajmy kolory pastelowe, są skromne ale i eleganckie, ale możemy spróbować też udekorować ściany lub jedną ścianę kuchni mocniejszym odcieniem żółtego, brązu, czerwieni, szarego, sporadycznie zieleni i niebieskiego, są bardziej zdecydowane, dynamiczniej wpływają na nastrój kuchni. Jednak uwaga, kolory chłodniejsze, tj. fiolety oraz odcienie zielonego i niebieskiego raczej odbierają apetyt, chociaż kojarzą się ze sterylną czystością oraz z przyrodą i zdrowiem, odpowiednie są do kuchni, w której tylko przygotowujemy posiłki.
Jak już zieleń, to jasny odcień, w połączeniu żółtym-kremowym, żółtym-słonecznym (wesołe połączenie), jasno i ciemno brązowym w postaci mebli, czy dodatków.
Nie za mocny niebieski, czy fiolet dobrze będzie w kuchni kontrastował z białym, pomarańczowym, żółtym.
Natomiast tam, gdzie spożywamy posiłki na pewno polepszy nam apetyt i ułatwi trawienie kolor czerwony, żółty, pomarańczowy czy brzoskwiniowy, barwy te ożywią i doładują energetycznie nasz organizm, jednakże kolor czerwony-jaskrawy, czy mocny odcień pomarańczowego małą kuchnię jeszcze bardziej wizualnie zmniejszy, czerwony w nadmiarze dodatkowo może być irytujący.
Delikatna żółć świeżej cytryny spowoduje, że będziemy czuć się bardziej szczęśliwi, bardziej jaskrawa (stosowana jako akcent) ożywi kuchnię i przykuje uwagę. Apetyczne, ciepłe i zdrowe kolory, jeśli nie chcemy ich mieć na ścianie, wprowadźmy chociaż w postaci dodatków, mogą to być wazony, misy, firanki, obrusy, itp.
Korzystając z jadalni głównie wieczorami, przy odpowiednim oświetleniu możemy sprawić, że wnętrze to nabierze odpowiedniego nastroju, jeśli pomalujemy ściany np. w szmaragdowej zieleni, bordowym, bordowośliwkowym, czy w głębokim granacie.
Dość popularnym do kuchni wciąż jest kolor biały ze względu na swoją uniwersalność, pasuje do każdego stylu i do każdego innego koloru a złamana biel, np. śmietankowy, jest cieplejszy, może stworzyć wyjątkowe poczucie kameralności. Bardzo interesującą i popularną barwą jest szary, występujący w niezliczonej ilości odcieni, wygląda swojsko, zwyczajnie a jednocześnie wykwintnie. Nie tylko kolor biały, szary, czy kremowy jest kolorem neutralnym, będzie nim także, jasno rudy, brunatny czy czarny, wszystkie je można je łączyć z dowolnymi kolorami.

 

Jakie barwy będą uniwersalne, tzn. nie stracą na aktualności?

 

Kolory ultra modne mogą szybko przestać być popularne, pomyślmy wtedy o barwach spokojnych, przygaszonych czyli np. szarym, czy białym (kojarzonym z czystością), kolorami będącymi zawsze w modzie. Barwy bardziej wyraziste i nasycone mogą dość szybko stać się nudne, mogą też tłumić wszystko dookoła, w przeciwieństwie do barw neutralnych, chodzi tu np. o jasny beż, piaskowy, kremowy, śmietankowy, odcieni dość jasnych, które mają cechę „przystosowania się” do każdego stylu wykończenia, jak i do rodziny. Jeśli nie chcemy aby jasny kolor, czy wręcz biały nie był zbyt sterylny i zimny oraz wprowadził monotonię, urozmaićmy kuchnię wyraźnymi, lecz niedużymi kolorystycznymi „plamami”: kwiatami, obrazami, naczyniami, etc, nie wspominając już o kolorystyce samych mebli i podłogi.

 

Wyróżnić kuchnię, czy upodobnić ją do reszty domu?

 

Jeśli nie ma przyciągać najwięcej uwagi, wymalujmy ją w barwach dominujących w całym domu. Jak już zdecydowaliśmy się aby kuchnia kolorystycznie zdecydowanie odcinała się od reszty pomieszczeń, skupmy się na jaskrawych, aczkolwiek jasnych i „czystych” odcieniach, nie męczących oczu i optycznie zwiększających przestrzeń, może to być np. jasno zielony, jasno niebieski, szarość srebra czy jasny kremowy, ale także jasny pomarańczowy, jasny różowy czy jasny żółty.

 

Co z naszym ulubionym kolorem?

 

Jeśli jest on dość radykalny, nie stosujmy go jako podstawowy kolor ścian, lepiej wykorzystać go jako akcent, czyli np. położyć płytki na podłodze w tym kolorze, wyposażyć kuchnię w naczynia z tym kolorem lub kupić inne dodatki, zasłony, etc.

 

Przeczytaj także: 

Jaką wybrać farbę do kuchni ?

Jakie kolory wybrać do kuchni?

Oceń artykuł