WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Czarny

psychologia koloru czarnegoCzarny jest jedną z najbardziej klasycznych i konserwatywnych barw, nigdy nie wychodzących z mody, łącząc ze sobą zarazem tradycję jak i nowoczesność. Jest to najciemniejsza z barw, dość specyficzna, nie występująca w naturze. Dla artysty, architekta wnętrz, dziecka malującego czarną kredką, czarny jest kolorem, dla fizyka zdecydowanie nie, gdyż nie powstaje przy udziale światła, zaś dla chemika jest kolorem, bo powstaje jako pigment, jednak nie z podstawowych kolorów, tylko z połączenia wtórnych, tj. turkusowego, karmazynowego (odcień czerwonego) i żółtego.
Światło rozkłada się na fale elektromagnetyczne o różnej długości, będące poszczególnymi kolorami, nie znajdziemy wśród tych fal czerni, widzimy ją dopiero, gdy dany przedmiot absorbuje wszystkie promienie światła docierające do niego, czerń nie wysyła do nas żadnej fali świetlnej, jest to niejako nieobecność żadnego koloru. Teoretycznie zatem czarny nie jest kolorem, tylko brakiem światła widzialnego, bo faktycznie nie widzimy tego koloru, z takiej przyczyny, że czerń pochłania wszystkie kolory tęczy, nie odbijając ich do naszego oka, czerni, jak zresztą i bieli nie ma w kolorach tęczy. Jednakże choćby w aranżacji wnętrz czy ubiorze, czerń nazywamy kolorem. Może więc z przyczyny niezrozumiałości definicji czerni, jej enigmatyczności, kojarzymy czerń z tajemnicą, czarem i magią. Czarny jest kolorem potężnym i zdecydowanym, lecz zamkniętym przed światem i światłem, dla wielu budzącym negatywne emocje. W aspekcie psychologicznym może to wypływać z obawy przed nieodgadnionym, w ciemności nikt nie czuje się komfortowo, nie ma ona żadnego kształtu, niektórzy naszą naturalną obawę przed czernią przypisują podświadomemu zakodowaniu ciemności podczas miesięcy przebywania w łonie matki, z fizjologicznego punktu widzenia, czerń nie wysyłając w ogóle fal w widzialnym dla nas zakresie widma elektromagnetycznego, w żaden sposób nie oddziałuje na nasz organizm, zatem czerń instynktownie nasz organizm w żaden sposób nie identyfikuje, a jeśli czegoś nie znamy, często się tego boimy.
Kolor czarny może jednak działać inspirująco, ochronnie oraz wspierając nas, dodając siły, przeciwdziałając też niechcianym zmianom. Czerń może symbolizować również powagę, dramatyzm, dostojność, skłonność do władczości oraz seksapil, przez wielu uznawany za kolor elegancji, szykowności, luksusu, wyrafinowania i dobrego smaku, szczególnie w sferze ubioru, w modzie jest niezastąpionym kolorem. Czarny wskazany jest dla ludzi opanowanych, pewnych siebie, zdyscyplinowanych, o silnej woli i niezależnych, mających własne przekonania, odradzany dla osób załamanych, przygnębionych i o niskiej samoocenie, nadmiar czerni we wnętrzach może przyczynić się do zamknięcia się człowieka w swoim własnym świecie i niechęci dzielenia się czymkolwiek, w tym uczuciami. Co ciekawe, czerń nie jest tylko jedna, nie ma faktycznie stuprocentowej czerni, a najczarniejsza w naszym świecie jest tutaj sadza. Znaczenie czarnego może mieć dla nas wielorakie znaczenie, w różnych kulturach może być diametralnie inne, od całkowicie negatywnego po pozytywne, np. w Chinach będzie kolorem szczęścia ale także symbolem zdrady, dla Indian z Ameryki Północnej kolorem życia, nierozerwalnością z ziemią, zaś dla kultury zachodu posiada bardzo bogatą ilość znaczeń, na czele z żałobą.
W aranżacji wnętrz czerń nie musi mieć mrocznego charakteru, lecz dostojny i wyszukany. Kolor czarny jest bardzo uniwersalny, współgra praktycznie z każdym kolorem, świetnie go tonując, stanowiąc też doskonałe dopełnienie, czerń zawsze wybije się tutaj na pierwszy plan, można ją zastosować na podłodze, wybranej ścianie, jako dodatek czy detal wykończeniowy lub też jako mebel. Każda barwa w połączeniu z czarnym elementem wystroju nabierze innego wymiaru i wyrazu i będzie zawsze ładnie się prezentowała. Czarne dodatki pasują do wystroju nowoczesnego jak i klasycznego, nadając wygląd autorytatywny i poważny zarazem. Czarną barwę stosujmy umiejętnie i z rozwagą, tj. we właściwej dawce, a uzyskamy wnętrze o wyjątkowym charakterze. Zwróćmy uwagę na kubaturę pomieszczenia i jego oświetlenie, unikajmy czarnych kreacji na zacienionych płaszczyznach, w wąskich i małych wnętrzach oraz na ścianie z oknem, może to wytworzyć wrażenie przytłoczenia i smutnej powierzchni. Nowoczesna aranżacja stylizowana klasycznie, to często połączenie czerni z bielą, złotymi i srebrnymi dodatkami czy kryształowymi żyrandolami ale także z żywymi, jaskrawymi barwami, jest to dość prowokujące zestawienie, wymagające zachowania umiaru, więc kompozycja musi być przemyślana.

 

Zapraszam do publikacji: Czarny kolor we wnętrzach

Oceń artykuł