WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Sposoby na bezpieczny dom dla dziecka.

Przeciwdziałanie ewentualnym wypadkom, które grożą dziecku w naszym domu, to oczywisty odruch każdego kochającego rodzica. Nasza pociecha odkrywa świat poprzez doświadczanie otoczenia i nie można tłumić w dziecku tego naturalnego biegu rzeczy, im bardziej dziecko będzie aktywne ruchowo, ciekawe świata, tym prawdopodobieństwo nieszczęśliwego zdarzenia większe, dzieci nieśmiałe stwarzają mniejsze zagrożenie wypadku, jednak nigdy nie możemy wykluczyć niestandardowych zachowań, dlatego ostrożności nigdy nie za wiele, przecież zależy nam, aby maluch odkrywał świat w sposób nie tylko da niego fascynujący, ale i bezpieczny. Statystycznie ponad 40% wypadków wśród dzieci, to zdarzenia w domu, tutaj od rodziców zależy bardzo wiele, nie będzie rozwiązaniem stosowanie dodatkowych zakazów, krępujących właściwy rozwój dziecka, ale przystosowanie wnętrz naszego domu tak, aby były bezpieczne dla malucha.

 

O czym należy pamiętać tworząc bezpieczne wnętrza dla dziecka?

 

– Najgorsze są ostre krawędzie i kanty, bezpieczniejsze zaś okrągłe czy eliptyczne kształty, na te pierwsze można nałożyć silikonowe nakładki, amortyzujące uderzenie.
– Na stole, ławie nie pozostawiajmy obrusu czy serwety, ich ściągnięcie z całą zawartością, to dla malucha moment.
– Duże przeszklenia drzwi mogą być zagrożeniem ich zbicia przez dziecko, zastanówmy się zanim coś takiego kupimy, a jeśli już, to koniecznie ze szkłem bezpiecznym, tj. klejonym bądź hartowanym, ewentualnie oklejonym folią.
– Nie sadzajmy przy stole malucha na krześle dla dorosłych, dopuszczalne jest tylko krzesełko dostosowane do wieku, najlepiej z szelkami zapobiegającymi wypadnięcie i specjalną konstrukcją uniemożliwiającą przewrócenie się krzesełka.
– W pobliżu okna nie ustawiajmy fotela, krzesła, pufy czy szafki, bo ciekawy widok za oknem jest dla malucha bardzo kuszący, unikajmy też ozdabiania okien przyciągającymi uwagę dziecka dekoracjami itd.
– Przed otwieraniem drzwi lub okiem przez dziecko zabezpieczmy się blokadami ich otwarcia.
– Pod wszelkimi dywanikami połóżmy maty antypoślizgowe.
– Pozostawione w drzwiach klucze mogą zostać przekręcone nawet przez roczne dziecko, jest mało prawdopodobne, że je, też przypadkowo odkręci.
– Balustrada balkonu, antresoli nie powinna posiadać ostrych elementów, a odległości pomiędzy nimi nie mogą przekraczać 12 cm, ich budowa nie powinna kusić dziecka do wspinania się po nich.
– W wejściu na schody obowiązkowo zainstalujmy bramkę z mechanizmem zamykania, na stopniach połóżmy maty antypoślizgowe bądź paski przy krawędzi, dla malucha najbezpieczniejsze będą łagodne oraz możliwie najmniej kręte schody.
– Wszelkie rośliny doniczkowe nie mogą być w zasięgu rączek dziecka, gdyż maluchy lubią grzebać w ziemi, bez problemu mogą też zjeść liść, a naprawdę sporo roślin domowych jest trujących, należą do nich fikus, filodendron, irys, begonia, asparagus, diffenbachia, oleander, hiacynt, bluszcz angielski, azalia, poinsencja (gwiazda betlejemska) czy rododendron.
– Sznurki od rolet, zasłon muszą być na tyle wysoko, aby nie sięgało do nich dziecko.
– Uniemożliwienie maluchowi otwarcia szafki, zapewniają specjalne zabezpieczenia.
– Jeśli kąpiemy dziecko w wannie, sposób zamocowania baterii nie powinien być przyczyną nabicia guza czy siniaka w czasie kąpieli dziecka i częstej przy tej okazji zabawy, dno wanny wyłóżmy matą antypoślizgową. Doskonałe pod względem bezpieczeństwa będą baterie termostatyczne, tu przypadkowe poparzenie jest wykluczone. Idealna temperatura wody dla kąpieli małego dziecka, to 48 – 50°C.
– Łóżko dziecięce, znajdujące się na antresoli czy stelażu musi posiadać barierkę o wysokości 16 cm.
– Najodpowiedniejsze do pokoju dziecięcego będą lampy w zamkniętej oprawie i najlepiej o niskim napięciu 12V, lampa na biurku musi być solidnie zamocowana bądź posiadać masywną podstawę, wszystkie nie zajęte kontakty muszą być zaopatrzone zaślepkami, ponieważ dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, unikajmy włączania do tych kontaktów różnych sprzętów AGD, gdy dziecko na nas patrzy.
– Przestrzegajmy ściśle informacji o zawartości małych elementów znajdujących się w zabawkach.

 

Pomimo dołożenia wszelkich starań w zabezpieczanie otoczenia naszej pociechy, tak aby nic złego jej się nie przytrafiło, to jednak nie obędzie się bez czujnego oka rodzica, babci czy opiekunki, aczkolwiek wszystkie te zabezpieczenia mają nam dać czas na zareagowanie i nie dopuszczenie do przykrego wypadku, kończącego się dla maleństwa, no i dla nas, niepotrzebnym, żeby tylko, stresem.

 

Odwiedź również te pomocne artykuły:

Dom przyjazny naszemu dziecku.

Nasze dziecko nie lubi swojego pokoju, jak temu zaradzić?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 14.06.2013

Oceń artykuł