WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jaką wybrać zmywarkę?

To urządzenie kuchenne nie tylko oszczędza wodę w porównaniu do zmywania ręcznego, ale przede wszystkim nasz czas, w trzy, cztero osobowej rodzinie może to być nawet i 4 godziny w tygodniu. Zmywarki mogą mieć różne funkcje i wielkość, warto więc jaka-wybrac-zmywarkewiedzieć na co zwracać uwagę podczas wybierania właściwego modelu do naszej kuchni, tak aby zmywarka służyła nam jak najlepiej.

 

1. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to sprawdzić ile mamy miejsca w kuchni i gdzie w zabudowie kuchennej chcielibyśmy ją ulokować, zmywarka może mieć 45 lub 60 cm szerokości, naturalnie ta szersza będzie zdecydowanie bardziej ergonomiczna, funkcjonalna i ekonomiczna i to nawet dla jednej osoby zamieszkującej w domu. Większa zmywarka pomieści od 12-tu do 14-tu kompletów zastawy stołowej, a zużyje podobną ilość wody, prądu i detergentów, co 45-tka, jeśli 60-tka posiada program mycia z połową zapełnienia, wówczas nie musi być do końca załadowana naczyniami, aby uruchomić cykl mycia.

 

2. Zastanawiamy się, czy zmywarkę wybrać wolnostojącą czy też do zabudowy, zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest zabudowana, choć jeśli kupujemy gotowe meble i nie zamawiamy ich na wymiar, to wyjściem jest wolnostojąca. Do jednej i drugiej dostęp serwisowy jest identyczny, zaś pod względem estetycznym, ale i praktycznym, zabudowana jest o wiele lepsza od wolnostojącej, gdyż drzwiczki tej pierwszej, zasłonięte identycznym frontem meblowym, jak pozostałych szafek oraz blat roboczy nad zmywarką, to funkcjonalna oraz schludnie i nowocześnie wyglądająca kuchnia.

 

3. Podobnie jak pralki, tak samo zmywarki posiadają programy zmywania, im będzie ich więcej tym mamy większy wachlarz możliwości, a naczynia będą jeszcze czystsze, jednak decydując się na coś ze średniej półki, bo nie jesteśmy akurat zbyt wymagający, należy tylko pamiętać, że zmywarka powinna posiadać minimum trzy podstawowe programy, tj. mycie wstępne (aby m.in. zmoczyć zasuszone resztki pokarmów), program normalny (dla średnio brudnych naczyń) i program intensywny (dla mocnych zabrudzeń i garnków).

 

4. Optymalna ilość programów i ich rodzaje to: program lekki, nadający się do zmywania naczyń słabo pobrudzonych bądź też kryształów, program normalny przeznaczony do zwykłego, codziennego mycia, program intensywny dla mocniej zabrudzonych naczyń oraz patelni czy garnków i program powodujący spłukanie resztek jedzenia, ale też likwidujący zapach brudnych naczyń przechowywanych w zmywarce do momentu jej zapełnienia i uruchomienia.

 

5. Zatem, jeśli chcemy mieć jeszcze większą wygodę i nie w smak jest nam wstępnie spłukiwanie mocno zabrudzonych naczyń, koniecznie wybierzmy model z funkcją usuwania resztek pokarmów.

 

6. Dodatkowymi ciekawymi programami może być mycie ekonomiczne przy połowie zapełnienia naczyniami, mycie ekspresowe dla naczyń zabrudzonych w bardzo małym stopniu, mycie przedmiotów innych od naczyń, dodatkowe intensywne suszenie czy też wyparzanie, np. butelek do karmienia niemowlęcia.

 

7. Porządna zmywarka posiada system dwustrefowego zmywania, umożliwiający równoczesne zmywanie dwóch różnych rodzajów naczyń i o różnym stopniu zabrudzenia, będzie to tzw. wsad mieszany. Na dolnym koszu można położyć bardzo brudne naczynia i garnki, gdzie będzie mocniejszy strumień wody, jednocześnie o wyższej temperaturze, niż na górnym koszu, na którym położymy naczynia mniej brudne czy te delikatne.

 

8. Najbardziej zaawansowane zmywarki zaopatrzone są w program automatyczny, potrafiący w danym momencie dostosowywać sposób zmywania względem zabrudzenia wody, jest to badanie stopnia mechanicznego zabrudzenia wody w czasie mycia wstępnego i na podstawie wyniku, dozowana jest właściwa ilość wody, ten system ma przełożenie na oszczędność wody i energii.

 

9. Podobnie na oszczędności wody i prądu będzie wpływała nowoczesna funkcja, czyli sensor załadunku, ma on za zadanie badać ilość naczyń w zmywarce i według tego dostosowywać potrzebną ilość wody.

 

10. „Inteligentna” zmywarka to taka, w której możemy zaprogramować dowolną godzinę rozpoczęcia zmywania, gdy chcemy np. aby wykonała swoją pracę, kiedy jesteśmy poza domem lub w nocy, zazwyczaj opóźnienie włączenia to 24 h.

 

11. Dobra zmywarka ma możliwość regulacji temperatury zmywania przynajmniej w trzech różnych zakresach, zależnie co umieściliśmy w zmywarce, regulacja powinna być od 45º do 70º C.

 

12. To, co mocno ułatwi nam obsługę tego urządzenia, to model zmywarki z zainstalowanym w niej wskaźnikiem informującym nas o poziomie detergentów, nabłyszczacza i soli. Wygoda użytkowania, to także oświetlenie wnętrza zmywarki.

 

13. Natomiast niech nas nie zachwyca zmywarka wyposażona w system przechowywania raz użytej wody, która powtórnie może zostać wykorzystana, w rzeczywistości to tylko chwyt marketingowy, mówiący o niższych kosztach eksploatacji, przechowywana woda, ponieważ nie jest już czysta (może nawet nieładnie pachnieć), wykorzystywana jest wyłącznie do mycia wstępnego, dopłata za tę dodatkową funkcję nie zbilansuje nie aż tak znaczącej oszczędności wody i zatem niższego rachunku za nią.

 

14. Ze względów estetycznych panel sterownia (z zamontowanym wyświetlaczem) w zmywarkach do zabudowy, często umieszczony jest na szczycie klapy zmywarki, tak, że po jej zamknięciu pozostaje ukryty, wówczas informację o pracy zmywarki widzimy poprzez emitowanie na podłogę czerwonego światła. W innych modelach, tak jak w zmywarkach wolnostojących, panel może być widoczny cały czas.

 

15. Istotną kwestią jest regulacja przegródek koszy, czy możliwość składania półek, dobra zmywarka posiada półki na filiżanki, pożądana jest też obecność pojemnika na sztućce bądź ewentualnie dodatkowych przegródek dla nietypowych naczyń (np. wąskich i długich szklanek czy rozmaitych kieliszków).

 

16. Oszczędność energii, efektywność i głośność urządzenia nie jest bez znaczenia, istnieje siedem klas, od A do G, im wyższa litera w alfabecie, tym lepsza klasa energetyczna oraz skuteczność suszenia i lepszy efekt zmywania. Natomiast poziom hałasu oznacza się w decybelach, przyzwoita wartość, to 44 dB i mniej.

 

17. Względy bezpieczeństwa, to posiadanie przez zmywarkę automatycznego odcięcia wody zaraz przy kranie, to całkowite zabezpieczenie mieszkania przed zalaniem, np. w wypadku pęknięcia węża doprowadzającego wodę do zmywarki, drzwi zmywarki naturalnie posiadają blokadę otwarcia w trakcie procesu mycia, tak jak w pralce. W tym punkcie należy nadmienić, że zmywarka (podobnie zresztą jak pralka) powinna być podłączona do gniazda z uziemieniem i z instalacją różnicowo prądową.

 

Sprawdź inne, pomocne publikacje:

Okap kuchenny, jaki wybrać?

Filtrowana woda gazowana lub wrzątek z baterii zlewozmywakowej.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 28.03.2013

Oceń artykuł