Mozaika na ścianach w kuchni nie za często jest stosowana, a szkoda, bo wnętrze z nią wygląda nietuzinkowo, mozaika daje bardzo ciekawą, subtelną i charakterystyczną dekorację.
Istnieją mistrzowie ręcznej roboty, tj. rzemieślnicy/artyści, zajmujący się
ręcznym układaniem mozaiki, ale są dziś wyjątkowo nieliczni, możemy u nich zamówić dowolny wzór np. antyczny, motyw geometryczny czy obraz – abstrakcję, typowe klasyczne zwory, to ciągi rombów, plecionki, szachownice czy spirale, taka mozaika będzie niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju, może dobrze wyglądać zarówno w kuchni stylizowanej i nowoczesnej, jednak cena takiej usługi jest niebotyczna, bo to w końcu dzieło sztuki.
Współczesna mozaika nie za wiele ma wspólnego z tą tradycyjną, którą stosowano już od starożytności, wymagającą niesamowitego kunsztu, zdolności artystycznych, wiedzy i cierpliwości, obecnie kupuje się gotowe zestawy przyklejone na siatce o wymiarach 30 na 30 cm, wzór, motyw czy ornament jest już ułożony, aplikacja mozaiki na ścianie jest o wiele bardziej czasochłonna i wymagająca większej precyzji niż w przypadku układania płytek ceramicznych, jest do zrobienia, jednak przez glazurnika mającego większe doświadczenie. Idealna gładkość powierzchni, na którą przykleja się mozaikę, stosowanie tzw. białych klejów do mozaiki kamiennej lub szklanej czy specyficzna i czasochłonna technika przyklejania, w tym zachowanie takich samych szczelin pomiędzy plastrami jak są między płytkami, idealnej płaszczyzny, prawidłowe zrobienie fugowania, to elementy składowe należycie wykonanej roboty.
Płytki mozaiki naklejone na siatce mają od 1 do nawet 5cm, mogą być kwadratami, prostokątami, wielokątami, ale też owalami i o nieregularnych kształtach, ze względu na nie za wysoką cenę, najpowszechniej stosuje się mozaikę kwadratową. Materiał z jakiego produkuje się współczesną płytkę mozaikową to: ceramika, kamień, szkło, te są w kuchni najpopularniejsze oraz metal lub drewno, ale są też produkty niszowe z kamieni półszlachetnych bądź macicy perłowej, jeśli oczywiście jesteśmy skłonni wydać kilka tysięcy złotych za m2.
Standardowym miejscem w kuchni dla położenia mozaiki jest tzw. fartuszek, czyli pas ściany między szafkami wiszącymi a blatem roboczym, choć można mozaikę także położyć na innej, wydzielonej powierzchni ściany, jako dodatkową, malowniczą dekorację, wszystko zależnie od naszej inwencji.
Przeczytać możesz i te inspirujące publikacje:
Szkło zamiast płytek nad blatem kuchennym.
Biała kuchnia, praktyczna i modna.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 17.05.2013