Projektowanie kuchni.
Pierwszym etapem naturalnie będzie określenie potrzeb i uwzględnienie dostępnej przestrzeni, bardzo pomocnym może tu być projektant mebli kuchennych, zaproponuje rozwiązania i elementy wyposażenia, sprzęty AGD i ich umiejscowienie, o których może nie przyszło by nam do głowy, jego praktyka pomoże zrealizować kuchnię zarówno elegancką, co funkcjonalną i tu właśnie ergonomia pracy i wygoda użytkowników kuchni powinna być tak samo ważna albo i ważniejsza od względów estetycznych, gdyż kuchnia ma być użytkowana, więc najpierw funkcjonalność a potem zgrabne dopasowanie wszystkiego, aby estetyka wyszła pierwsza klasa. Jeśli wszystko ma dobrze wyjść, pamiętajmy, że planowanie kuchni, to już początkowy etap remontu mieszkania, domu lub jego wykańczania, istotne jest tu rozplanowanie przyłączy sanitarnych, gniazd elektrycznych, miejsca położenia płytek, wykonania zabudowy z płyt g-k np. obniżających częściowo sufit, czy ewentualne dostosowanie wysokości parapetów.
Podstawowe style kuchni.
Klasyczny – standardowe, sprawdzone rozwiązania, bez ekstrawagancji, indywidualizmu, ale za to funkcjonalność, możliwość wykorzystania najnowszych sprzętów, relatywnie niska cena wykonania, kuchnia i reszta mieszkania nie musi być stylizowana.
Nowoczesny – to prosta forma, geometryczne kształty, śmiała koncepcja, bez zbędnych zdobień, często wyeksponowany sprzęt AGD, bardzo duża funkcjonalność i nieograniczone możliwości aranżacji, można tu łączyć drewno, laminat, kamień, metal i szkło.
Retro – kuchnie rustykalne, prowansalskie – główna cecha, to dominacja drewna, w tym rzeźbione listwy, a także witraże, stylowe dodatki, tutaj sprzęt AGD musi być koniecznie zabudowany i niewidoczny.
High-tech – czyli „laboratorium kuchenne”, ten projekt przewiduje dominację chłodnych, czystych barw, metal i szkło są jak najbardziej wskazane, a sprzęty AGD muszą być wysoko zautomatyzowane, specjalnie widoczne i ultra nowoczesne czyli maksymalnie zaawansowane technologicznie.
Kolorystyka.
Kolorystyka ścian kuchni powinna iść w parze, tj. idealnie korespondować z meblami i ich stylem, barwami, ale również wypadało by aby kolory ścian były zdeterminowane nasłonecznieniem tego wnętrza. Preferowane skierowanie okien kuchni ku północy jest idealne dla tego zazwyczaj dość ciepłego wnętrza podczas gotowania, okna na południe, to dodatkowa, niepotrzebna dawka ciepła w słoneczne dni wprowadzająca dyskomfort, wybierając barwy do takiej kuchni warto skupić się na jasnych, pastelowych odcieniach, dotyczy to także koloru mebli, bo nie będzie tu za dużo mocnego światła, natomiast w przypadku kuchni z oknem na południe, południowy zachód unikajmy farb z połyskiem, gdyż mogą pojawić się na jej powierzchni odbicia i nieprzyjemne refleksy świetlne, za to tutaj możemy sobie pozwolić na intensywniejsze, ciemne barwy ścian no i też mebli.
Czym wykończyć ścianę nad blatem kuchennym?
Powierzchnia ściany na ciągiem szafek stojących jest wyjątkowo mocno narażona na zabrudzenie i uszkodzenie, toteż wybierając materiał na wykończenie tego fragmentu ściany warto pamiętać nie tylko o estetyce, ale głównie o wytrzymałości mechanicznej i odporności na wielokrotne, intensywne zmywanie, co mamy do wyboru?
– Mocno zmywalną farbę do mokrych wnętrz – to najtańsze i bardzo neutralne rozwiązanie.
– Tapetę winylową – wyłącznie odporną na zamoczenie i zmywanie.
– Płytki ceramiczne – najpopularniejszy sposób na wykończenie ściany nad blatem, zaleta, to ogromna ilość kolorów, wzorów, faktur i wielkości płytek i oczywiście niewrażliwość na wilgoć, mycie, uszkodzenia.
– Płytę w tej samej okleinie, co blat lub fronty szafek – tworzy spójną całość całej zabudowy kuchennej, jest łatwa w czyszczeniu.
– Płytę ze szkła czy ze stali nierdzewnej – do ultra nowoczesnej aranżacji, to efektowne i praktyczne rozwiązanie, dobre do zmywania.
– Drewno, kamień – to materiały naturalne, muszą nawiązywać do elementów z takich samych materiałów wykorzystanych przy konstrukcji kuchni.
Inne interesujące artykuły:
Fornir kamienny do wykończenia zabudowy kuchennej.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 22.07.2012