Przytulny i sentymentalny styl retro w aranżacji wnętrz zyskuje na popularności, to wyrafinowana moda z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia, czarująca swoją wysmakowaną elegancją oraz subtelnym klimatem, jest alternatywą dla wystrojów klasycznych i nowoczesnych, geometrycznych, prostych form, oszczędnych w zdobienia, tworzących najpopularniejszy dziś styl minimalistyczny. Dodanie w łazience elementów nawiązujących do przeszłości, to interesujący sposób na ucieczkę od często bezdusznych, surowych i chłodnych wnętrz, motywy inspirowane dawnymi trendami dekoratorskimi mogą wytworzyć w łazience indywidualny i wyjątkowy charakter. Właściwa aranżacja łazienki może sprawić, że niezwykłą atmosferę retro wkomponuje się z powodzeniem nie tylko we wnętrza kamienicy z przed dziesięcioleci ale także w bardzo nowoczesne mieszkanie, gdyż łączenie stylów jest dziś jak najbardziej na czasie.
Jak urządzić łazienkę w stylu retro?
Styl retro nie oznacza stosowania przestarzałych technologicznie instalacji, wręcz przeciwnie, producenci mają w swoich ofertach wszelkie elementy wyposażenia łazienek pasujące do tego stylu, jednocześnie z najnowszymi rozwiązaniami, pomaga to w połączeniu i dopasowaniu tradycyjnych, eleganckich akcentów z funkcjonalnością nowoczesnych sprzętów. Wszelkie elementy zdobnicze na sprzętach nie mogą utrudniać codziennego ich użytkowania.
Styl retro w łazience, musi być przemyślaną decyzją, tutaj walory estetyczne muszą iść w parze z wygodą i funkcjonalnością. Zabiegi higieniczne w łazience w stylu retro, to właściwie forma przyjemnego obrządku, np. relaksująca kąpiel przy świecach w gustownej wannie pośrodku łazienki lub obudowanej drewnem, kamieniem naturalnym czy też korzystanie z pięknego, oprawionego, stylowego lustra. Styl retro, to dbałość o szczegóły, to wiele drobnych detali, które razem muszą stworzyć jedną, atrakcyjną, spójną całość, szykowne baterie muszą współgrać z umywalką i wanną, te z kolei z meblami, wieszakami, pozostałymi dodatkami, takimi jak stojaki, kosze, pojemniki na mydło ale także z wcale nie zakazanymi nowoczesnymi sprzętami. Urodę poszczególnych retro-detali można podkreślić, podświetlając je stylowymi lampami. Wiele elementów wyposażenia i detali dekoracyjnych w jednym miejscu łazienki, to złe rozwiązanie, tak samo plastikowy, kolorowy kubek na ładnej drewnianej półce.
Styl retro nadaje się wyłącznie do dużych łazienek, ozdobne elementy wymagają przestrzeni aby ich eksponowanie dało pożądany efekt, aczkolwiek pojedynczy element retro można wykorzystać też w niewielkiej łazience w celu odwrócenia uwagi od niedużej przestrzeni albo też w łazience nowoczesnej na zasadzie kontrastu i łączenia stylów.
Jakie elementy powinniśmy umieścić w łazience urządzonej w stylu retro?
Łazienka w stylu retro urzeka nas stylizowanymi, drewnianymi meblami oraz oryginalną ceramiką. Duża łazienka pozwala na umieszczenie tam wolno stojącej wanny na żeliwnych, zdobionych, posrebrzanych lub pozłacanych nogach czy też wanny w wykończeniu miedzianym, stylizowanej ceramiki, baterii w różnej kolorystyce i formie, naturalnie z tradycyjnymi kurkami, wygodnego tapicerowanego fotela lub drewnianego krzesła z obiciem z materiału. Nie może oczywiście zabraknąć pozostałych dodatków, które dopełnią całości i nadadzą łazience spójnego klimatu, może to być stylowa lampa, wieszak, mydelniczka, uchwyt na kubek, ozdobna szczotka do wc, lustro koniecznie w ciężkiej drewnianej lub pozłacanej ramie, misternie wykończona komoda, szafka pod umywalkę i inne drewniane meble, mocno zdobione kinkiety, masywna świeca, itd. Istotna jest oczywiście baza, tj. ściana wyłożona płytkami ze wzorem z minionej epoki albo też farbą, tapetą czy np. białą lub brązową boazerią oraz podłoga, najlepiej w czarno białej szachownicy, choć niekoniecznie. Podczas aranżacji należy zachować umiar aby nie wyszła nam przestylizowana, nadęta aranżacja, dla ozdobnej ceramiki, baterii itp. najlepszym tłem będą ściany w jasnym, neutralnym kolorze, zaś dla uzyskania lekkości wnętrza można spokojnie dodać jakiś prosty, nowoczesny detal. Kolorami w łazience stylu retro będzie brudne złoto, stare srebro oraz miedź i drobne elementy w kolorze ecru, kojarzące się z kością słoniową. Tło dla całego wyposażenia najlepiej jak będzie białe, często z akcentami czerni (biało-czarna szachownica podłogi) ale też beżowe, w ciepłym brązie, natomiast barwy intensywniejsze stosujmy jako akcent, może to być np. granat, turkus lub zieleń, zawsze powinny być one przełamane bielą. Na oknie koniecznie muszą być delikatne firanki (idealnie, jakby były jedwabne), nie powinno też zabraknąć kwiatów, na ścianie wskazane są małe obrazki, jako galeria pamiątek rodzinnych. O wiele bardziej, niż nowe stylizowane elementy, wyjątkowego charakteru dodadzą autentyczne akcesoria, dodatki z minionej epoki, które można zakupić na giełdach staroci.
Przeczytaj również:
Zasłony prysznicowe – ekstra design.
Brodzik o kształcie na życzenie.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 22.04.2012