Są to ściany wewnętrzne nienośne, mają zadanie rozdzielać pomieszczenie, nie przenoszą obciążeń innych elementów konstrukcyjnych budynku. Ich grubość waha się od 9.9 cm (profil C75 po jednej płycie g-k z każdej strony) do 14.8 cm (profil C100 po dwie płyty g-k z każdej strony), jednak najczęściej stosowaną opcją jest ścianka z profilem C100 obłożona pojedynczo płytą g-k o całkowitej grubości z warstwami gładzi gipsowej ok. 12.4 cm, można także uzyskać grubość ścianki 7.4 cm (profil C50), jednak tę opcję wykorzystuje się do tworzenia niewielkich konstrukcji, nie całych ścian, zgodnie z zasadą, że im cieńsza ścianka, tym mniejsza jej sztywność i stabilność. Standardowo pustka pomiędzy płytami g-k wypełniana jest wełną mineralną, głównie ze względów akustycznych ale też termoizolacyjnych.
Ścianki działowe gips-karton ze względu na bardzo niewielki ciężar w porównaniu np. ze ścianką wymurowaną z cegły silikatowej czy ceramicznej są jedyną, najprostszą i najpopularniejszą alternatywą w przypadku prac adaptacyjnych np. na poddaszu użytkowym, przekształcania strychu w mieszkanie, gdzie należy szczególnie zważać na nie dociążanie konstrukcji stropu. W pozostałych wszystkich pomieszczeniach, gdzie nie ma potrzeby zważać na przeciążenie stropu ścianki gipsowo-kartonowe też znakomicie spełniają swoją rolę, poza tym do dziś nie wynaleziono tańszego i szybszego sposobu na estetyczne, trwałe i funkcjonalne przedzielanie pomieszczeń. Ścianki działowe w technologii gips-karton są bardzo lekkie, 1 m2 takiej ścianki waży dużo poniżej 50 kg, dla porównania ścianka wymurowana, otynkowana o grubości ok. 15 cm z bloczków silikatowych lub cegły ceramicznej może mieć ciężar ponad 250 kg m2. Ścianka działowa gips-karton to konstrukcja metalowa, lub rzadziej stosowana szkieletowa konstrukcja drewniana obłożona obustronnie, najczęściej pojedynczo płytą gips-karton. W kwestii izolacyjności akustycznej ścianka g-k wypełniona wełną mineralną (materiał izolacyjny o budowie włóknistej), ma takie same parametry dźwiękochłonności, jak kilkukrotnie cięższa ścianka murowana z bloczków silikatowych, pełnej cegły czy ściana betonowa (są to materiały o dużej gęstości), wszystkie te ściany osiągają taką samą izolacyjność akustyczną, jak ściana g-k jeśli mają równą lub większą grubość od ściany g-k. Aby jeszcze bardziej polepszyć parametr termoizolacji ściany g-k, wykonuje się podwójną konstrukcję nośną z profili metalowych, tak zmontowany szkielet obkłada się z każdej strony dwiema płytami gips-karton.
Sztywność całej ścianki wykonanej w tej technologii zapewnia odpowiednio wykonana konstrukcja nośna z profili metalowych, do której obustronnie przykręca się ściśle płyty g-k blachowkrętami, dopiero wtedy powstaje konstrukcja skrzynkowa, a ścianka nabiera pożądanej sztywności. Sztywność poprawnie zmontowanej i wyszpachlowanej ściany z płyt g-k pozwala wykończyć ją na tyle sposobów, jak ciężką ścianę murowaną, doskonale nadaje się pod wszelkie ciężkie okładziny ceramiczne, kamień dekoracyjny, można na niej bez obaw wieszać np. szafki kuchenne o standardowym ciężarze, należy tylko pamiętać o zastosowaniu odpowiednich kołków specjalnie kotwiących się (zakleszczających się) podczas wkręcania w nie śruby przenoszącej ciężar szafki.
Płyta g-k ma także inne zastosowania, w celu poprawienia izolacyjności akustycznej ściany murowanej, a po części też poprawiając jej termoizolację, można ją obłożyć od wewnątrz pomieszczenia płytą g-k mocowaną na ruszcie metalowym, pustą przestrzeń pomiędzy płytą a ścianą wypełnia się wtedy wełną mineralną o grubości 5 lub 10 cm.
Zapraszam do innych artykułów:
Wszystko o sufitach podwieszanych.
Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 20.08.2011