WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Rodzaje połączeń paneli podłogowych.

Panele podłogowe to jeden z tych produktów, który od momentu jego wynalezienia do czasów obecnych przeszedł totalną metamorfozę pod względem nie tylko jakości, różnorodności faktur, wzorów, coraz lepszej imitacji naturalnej deski, ale też w aspekcie zastosowanej technologii, a w tym sposobu połączeń paneli. Podstawowym detalem należącym do budowy panela jest wpust i pióro, są niezbędne dla efektywnego ich składania oraz aby ułożona podłoga stanowiła jednolitą płaszczyznę, czasy systemów klejonych to prehistoria, system bez klejowy, w tym coraz to bardziej nowatorskie systemy połączeń „click” oznaczają najwyższą jakość złożenia paneli, trwałość i odporność całej podłogi przy jednoczesnym bardzo łatwym układaniu paneli, co istotne na zwiększenie stabilności podłogi i jej trwałość oraz jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze układanie nie mały wpływ ma również grubość panela, im grubszy tym lepiej. Opracowywanie nowych rozwiązań w temacie połączeń paneli ma na celu dostarczenie konsumentowi produktu najwyższej jakości, którym będzie się cieszył latami, sposób i jakość połączenia paneli ma ogromny wpływ na ich żywotność, gdyż właśnie pióra są najbardziej podatne na wszelkie naprężenia powstające podczas eksploatacji podłogi, w tym zmiany temperatur czy wilgotności, nie wspominając o chemikaliach, różnych cieczach czy po prostu brudzie, zatem trwałość i sposób zabezpieczenia elementów łączących panele definiują faktycznie trwałość całej podłogi.

 

Istnieje kilka technologii/technik połączeń paneli obecnie wykorzystywanych, zależnie jednak od producenta mogą różnić się nazwami, jak też samo łączenie pomimo takiej samej lub podobnej nazwy, u dwóch różnych producentów może się trochę konstrukcyjnie różnić.

 

Podwójny klik, czyli np. TwinClick czy Easy Connect:

Montaż paneli to składanie ich pod kątem ok. 70 stopni, identycznie na dłuższej jak i krótszej krawędzi, najpierw panele należy złożyć krótszymi krawędziami, następnie taki cały złożony rząd składamy z drugim. Od tego systemu odchodzi się już od kilku lat na rzecz techniki „jednego kliku”, gdyż wymaga dwóch osób do układania paneli, wprawdzie można położyć takie panele w pojedynkę, zakładając że rzędy nie będą zbyt długie, przy dłuższych rzędach wymagałoby to sporej zręczności i nie małego nakładu pracy, stosowania podpórek, itd.

 

Jeden klik plus docisk, będzie to np. MegaLock czy też TopClick:
W tej technice panel składamy pod kątem wyłącznie na dłuższych krawędziach, krótsze krawędzie są tylko dociskane, układanie przypominana bez mała układanie cegiełek, tu tak samo panel składamy pod kątem ok. 70 stopni długą krawędzią do ułożonego wcześniej rzędu, następny panel identycznie, zważając aby pióro krótkiej krawędzi znalazło się zaraz nad wpustem krótkiej krawędzi leżącego już na podłodze panela, zazębienie tego połączenia odbywa się poprzez dociśnięcie od góry łączenia panela, czasami trzeba lekko puknąć dłonią czy młotkiem poprzez klepkę monterską, następuje wtedy ciche kliknięcie, przy tej technice połączeń wystarczy w zupełności jeden montażysta, panele układa się jeden po drugim.

 

Jeden klik plus zaczep, może to być 1click2go bądź Automatic Click:
To bardzo zbliżona technika do metody „jeden klik plus docisk”, zamiast zatrzasku, w panelu znajduje się tutaj po prostu hak, różnica polega na tym, że podczas montażu panel wchodzi jeden w drugi, bez konieczności dociskania lub dobijania, to dodatkowe udogodnienie dla montażysty, takie dwa połączone panele bez problemu można rozłączyć wyciągając jeden do góry, w poziomie jest to niemożliwe. Ta technika połączeń uważana jest za najprostszą i najefektywniejszą, tutaj krótsze boki nie mają zatrzaskowego połączenia czy wymagającego dobijania, nie jest to potrzebne, gdyż w zasadzie to dłuższa krawędź utrzymuje podłogę z paneli w całości.

 

Jeden klik plus dobicie, np. SafeLock:
To technika nie wiele różniąca się od dwóch powyższych, długie krawędzie to standardowy klik, zaś łączenie krótkich krawędzi nie może obyć się bez dobicia, gdy krótkie krawędzie (pióro nad wpustem) są prawie dociśnięte, należy za pomocą dobijaka (gumowego, drewnianego lub plastikowego) dobić z wyczuciem panel do leżącego panela.

 

Niektórzy producenci paneli oferują jeszcze inne innowacje w temacie połączeń paneli, należeć do nich będzie system Isowaxx, polega to na zabezpieczeniu wszystkich krawędzi panela, tj. wypustów i piór, kompozycją wosków, podczas montażu nadmiar tej białej substancji zostaje wyciśnięty i niekiedy zwłaszcza przy ciemnych panelach można ją zauważyć w szczelinach łączeń, to dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią, chemią oraz brudem, jeśli panele nie są wyposażone w ten system, na rynku dostępne są środki uszczelniające, które nakłada się na wszystkie połączenia podczas montażu paneli.

 

Połączenia paneli definiującą też aspekt wizualny, a są nimi tzw. V-fugi, jest to wgłębienie o szerokości ok. 1-2 mm, które na łączeniach paneli, po ich złożeniu ma kształt litery V, bywają dwustronne, tj. tylko na długich bokach, ale najefektowniejsze są czterostronne czyli na długich i krótkich bokach, podłoga z paneli z V-fugami do złudzenia przypomina naturalną deskę podłogową, w specjalnie wyprofilowanym wyżłobieniu nie zbiera się kurz czy brud, jest zawsze dodatkowo zawoskowane, ponadto nieestetyczne podniesienie się laminatu na łączeniu zwykłego panela gdy np. zbyt mokrym mopem będziemy myć podłogę, w przypadku paneli z V-fugą nie ma miejsca, gdyż nawet jeśli krawędź laminatu delikatnie się uniesie, ze względu na to odcięcie (V-fugę), nie będzie to w ogóle widoczne.

 

Zobacz podobne tematycznie publikacje:

Pielęgnacja paneli laminowanych.

Panele laminowane – genealogia i ewolucja.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 26.08.2014

4/5 - (39 votes)