WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jak uniknąć błędów w pielęgnacji drewnianej podłogi?

Podłoga z naturalnego drewna to elegancja, długowieczność, to także zdrowy mało przetworzony materiał wpływający nie tylko na design wnętrza, ale również na jego mikroklimat, jednak drewno na podłodze jako w pełni naturalny produkt aby nam długo posłużyło musimy traktować w odpowiedni sposób, to kwestia użytkowania i właściwej pielęgnacji.

 

Podstawą sukcesu jest regularne sprzątanie, a chodzi tu głównie najpopularniejsze rozwiązanie tj. podłogę lakierowaną; na sucho odkurzaczem i na mokro mopem, brud, kurz czy też drobiny piasku wdeptywane w powierzchnię drewnianej podłogi niekorzystnie zmieniają jej wygląd, lakier szybciej się wyciera, matowieje, drewno może zmienić miejscowo barwę, zmywanie z reguły to rzadsza czynność od odkurzania, podłoga po takim zabiegu nie może być mokra, tylko najwyżej lekko wilgotna, nawet najlepszemu gatunkowi podłogi zbyt wiele wilgoci w żaden sposób dobrze nie służy, należycie i regularnie pielęgnowana podłoga, to gwarancja jej piękna i przedłużonej trwałości.
Zagrożenia dla podłogi często bagatelizujemy, najbardziej zabójczy piasek wnosimy na bieżąco pod butami, w łapach psa wracającego ze spaceru, w rzeczach dzieci które bawiły się w piaskownicy, to te drobne mało widoczne ziarenka robią największe spustoszenie na powierzchni lakierowanej podłogi, działają niczym papier ścierny, pomału acz sukcesywnie rysują parkiet aż do momentu jego zmatowienia, a wystarczy miotełka, odkurzacz czy suchy mop i po kłopocie, tylko oczywiście trzeba o tym pamiętać.
Pomimo coraz bardziej zaawansowanych metod lakierowania czy olejowania, podłogi z drewna nigdy nie będą niezniszczalne, posiadając średnio twarde drewno na podłodze lub też nie za bardzo twardy lakier, zapomnijmy o chodzeniu w szpilkach, ogólnie zaś podstawą ostrożności jest zabezpieczenie wszelkich nóg krzeseł, stołu i pozostałych mebli podkładkami filcowymi, pod fotelem na kółkach bezwzględnie zalecana jest mata ochronna lub alternatywnie specjalne kółka na gumie, choć na rynku są dostępne lakiery o ultra wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, należące przy okazji do górnej półki cenowej.
Parkietowi nie służą także rozlane przez nasze pociechy soczki, farbki, zabawy klockami, mazanie kredkami, przyklejanie plasteliny itd., wówczas wypadało by szybko reagować usuwając zanieczyszczenia aby zminimalizować ryzyko miejscowego uszkodzenia parkietu.
Sprzątanie to niby prosta czynność, aczkolwiek tu też można parkietowi zaszkodzić, odkurzanie powinno się odbywać przy użyciu właściwej końcówki z miękką szczotką, zmywanie lekko wilgotnym mopem, żadnej obfitej ilości wody, to nie płytki ceramiczne w łazience, koniecznie z użyciem środków z przeznaczeniem wyłącznie do podłóg drewnianych, drewno jest materiałem higroskopijnym, pomimo zabezpieczenia lakierem czy olejem pobiera wilgoć z otoczenia, zatem nadmiar wody może wypaczyć podłogę.
Nie należy też przesadzać z ilością środka pielęgnacyjnego, stosować dokładne takie proporcje środka i wody jak jest podane w instrukcji użycia produktu, nadmiar może spowodować odwrotny efekt od zamierzonego, podłoga może zacząć matowieć, istotne jest też używanie tzw. zmywacza, który ma usunąć poprzednią warstwę środka i dopiero potem nakładać możemy nową warstwę środka pielęgnacyjnego.
Wydawać by się mogło, że drewniana podłoga wymaga szczególnego i wymagającego podejścia do jej pielęgnacji, nic podobnego, to tylko kwestia trzymania się określonych zasad, zaś po latach użytkowania np. podczas prac remontowych w mieszkaniu, w końcu nastąpi czas jej renowacji, efekt tego zabiegu jest zdumiewający, jak byśmy kupili i zamontowali całkowicie nową podłogę, jest to niezaprzeczalna zaleta posiadania drewnianej podłogi.

 

Zapoznaj się z podobnymi artykułami:

Podłoga definiująca styl wnętrza.

Rodzaje lakierów do podłóg.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 07.05.2015

Oceń artykuł