Podłoga, to kluczowy element wykończenia naszego wnętrza, w tym momencie myślimy o takich materiałach, jak panele, deska podłogowa, parkiet, płytka ceramiczna i jeszcze wiele innych rozwiązaniach. Podłogę możemy także przecież wykończyć w dość oryginalny, praktyczny, zdrowy i efektowny zarazem sposób, tj. korkiem naturalnym, który charakteryzuje się niepowtarzalną fakturą, poza tym pasuje do każdej aranżacji, tej klasycznej, stylowej ale też nowoczesnej. Korek jest zawsze ciepły w dotyku dzięki tak zwanemu ciepłu własnemu, wnętrze wykończone korkiem będzie na pewno przytulne a to za sprawą jego naturalnej ciepłej kolorystyki, podłoga korkowa dostępna jest także w rozmaitych wybarwieniach. Jeśli zależy nam na znakomitych parametrach akustycznych, termoizolacyjnych, antystatycznych i zdrowotnych, to raczej nie znajdziemy lepszego materiału do wykończenia podłogi niż właśnie korek naturalny.
Walory estetyczne i praktyczne, to niewątpliwe zalety korka naturalnego, można o nim spokojnie powiedzieć, że jest materiałem niemal bez wad, posiada wspaniałe, unikatowe, dość ciekawe i bardzo przydatne cechy, których nie ma żaden inny naturalny materiał, oto one:
– wyjątkowa dźwiękochłonność, dzięki komórkowej strukturze korka, wszelkie wibracje, drgania czy fale dźwiękowe są pochłaniane, dobrze amortyzowane i nie przenoszone dalej.
– bardzo niska przewodność cieplna powodującą, że jest doskonałym izolatorem termicznym, korek cały czas jest ciepły w dotyku, jego współczynnik przewodności cieplnej, to tylko 0,045W/mK.
– nie elektryzowanie, to znaczy że korek nie przyciąga kurzu, co szczególnie powinno zainteresować alergików czy astmatyków, na jego powierzchni nie tworzy się żaden ładunek elektryczny, jest to znamienna właściwość elektrostatyczna korka, utrzymanie podłogi korkowej w czystości jest przez to bardzo łatwe.
– całkowita odporność na powstanie grzyba, pleśni, gdyż korek jest materiałem niehigroskopijnym, o prawie zerowej przepuszczalności dla gazów i cieczy, nie absorbuje wilgoci, z tego powodu na korku nigdy nie rozpoczną się procesy gnilne, może być stosowany wszędzie, nawet w wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka.
– elastyczność, sprężystość i ściśliwość, dzięki tej właściwości możliwa jest jego łatwa obróbka i nakładanie korka na różne trudne powierzchnie, takie jak np. schody czy inne zakamarki. Korek ma niezwykłą zdolność powracania do pierwotnego kształtu, chodzi tu o wszelkie odgniecenia od obcasów czy mebli. Sprężystość podłogi z korka w pewnym stopniu odciąża kręgosłup poprzez amortyzację przy każdym stąpnięciu, wg specjalistów z ortopedii w efektywniejszy jednak sposób niż wydawałoby się podłoga wykończona miękką wykładziną dywanową.
– nie starzenie się, korek jest bardzo trwały, ma wysoki współczynnik tarcia, z upływem czasu nie traci swoich właściwości, nawet ten nieimpregnowany.
– możliwość renowacji po latach użytkowania, polegająca na polakierowaniu z ewentualnym uprzednim zmatowieniu papierem ściernym w razie potrzeby.
– bezpieczne użytkowanie z uwagi na trudnopalność, pali się i to niezbyt żwawo tylko przy dużym dostępie ognia, podczas palenia nie wydziela gazów toksycznych.
Naturalny korek podłogowy występuje w postaci paneli (podłoga pływająca) lub płytek do przyklejania.
Panele podłogowe z korka mają wymiary 90,5×29,5 lub 60,5×44,5 cm i grubość ok. 11 mm, łączy się je metodą zatrzaskową, nie klejąc do podłoża, identycznie jak wszystkie podłogi pływające, takie jak deska barlinecka czy panele laminowane. Wierzchnia dekoracyjna warstwa sprasowanego korka o grubości 3 mm polakierowana jest czterema warstwami bardzo twardego lakieru ceramicznego, może być zabarwiona w dowolnym kolorze, poniżej jest wodoodporna płyta MDF z wykonanymi na krawędziach pióro-wpustami, zwieńczona od spodu aglomeratem korkowym o grubości 1,5 mm, co umożliwia układanie paneli bez konieczności stosowania podkładu, typu np. pianka, wystarczy tutaj tylko folia. Panele korkowe wypierają dziś tradycyjne płytki korkowe mocowane na klej z uwagi na łatwość montażu.
Płytki korkowe do przyklejania na wylewkach samopoziomujących składają się z dwóch warstw korka, spodniej z drobno zmielonego korka oraz wierzchniej z dekoracyjnego korka naturalnego polakierowanego lakierem poliuretanowym, mają wymiary 30×60, 60×45 lub 30×30 cm i grubość 4 mm, przykleja się je do podłoża na klej kontaktowy np. Cola Cork, Multifix. Dostępne są też dwuwarstwowe płytki korkowe o grubości 6 mm z naturalnego lub barwionego korka z przeznaczeniem do lakierowania. Metoda nakładania płytek korkowych jest o wiele bardziej czasochłonna i absorbująca niż metoda układania korkowych paneli podłogowych na zatrzask, wymaga precyzji i nie wybacza błędów, najpopularniejsze kleje mają nieprzyjemny zapach, podobnie jak Butapren, który na szczęście zanika po ok. dwóch dniach, można też użyć prawie bezzapachowego kleju wodnego W-240, którego zastosowanie ułatwia pracę, jednak o zdecydowanie wyższej cenie. Płytki polakierowane i to najlepiej lakierem ceramicznym wymagają mniej pracy podczas układania niż płytki do lakierowania, jednak polakierowanie już położonych płytek zabezpiecza dodatkowo również brzegi płytek. Płytki klejone na klej pomimo większych wymagań podczas układania mają przewagę nad panelami korkowymi, gdyż akustyka podłogi klejonej ma lepsze właściwości, nie ma tutaj zjawiska pustki powietrznej, jaka może się pojawić w podłodze pływającej.
Możesz też zapoznać się z publikacjami:
Biała listwa przypodłogowa w aranżacji wnętrz.
Polistyrenowa listwa przypodłogowa – nowoczesne rozwiązanie.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 25.03.2012