Gres jest płytką ceramiczną jednolitą w strukturze, bardzo twardą i odporną na ścieranie, jest mrozoodporny, ma też bardzo małą nasiąkliwość wodną dzięki jego odpowiedniej mikroporowatości. Jednak inaczej należy podchodzić do konserwacji gresu polerowanego a inaczej do naturalnego. Polerowanie gresu polepsza jego odbiór estetyczny, w tym intensywność kolorów, ale zwiększa też jego mikroporowatość przekładającą się na większą podatność na zarysowania i zabrudzenia.
Pierwsze mycie – resztki fug i kleju usuwamy przy użyciu specjalnego produktu o właściwościach kwasowych (najczęściej w proporcji 1 część kwasu i 5 części wody) który po nałożeniu na powierzchnię gresu zostawiamy na ok. 30 – 60 minut następnie usuwając szczotką i spłukując czystą wodą.
Jak zabezpieczać gres polerowany? – poprzez równomierne nakładanie pędzlem nieprzepuszczalnego, rozpuszczalnikowego preparatu (Atlas-Delfin czy Mapei-Keraseal), zabezpieczymy gres przed ewentualnym poplamieniem. Środek ten ma za zadanie wypełnić mikropory, po upływie doby, po wyschnięciu, jego resztki usuwamy za pomocą maszyny z polerką a podłoga gotowa jest do użytkowania.
Codzienna pielęgnacja – usuwanie zabrudzeń i kurzu polega na wykorzystaniu zwykłego detergentu do płytek ceramicznych rozcieńczonego wodą, powierzchnię zmywamy np. mopem, wystarczy to do utrzymania naturalnego blasku gresu.
Specjalne mycie – plamy z kawy, wina, soku, rdzy, oleju, tuszu czy herbaty usuwamy przy pomocy specjalnych detergentów-wywabiaczy np. seria Rubinet. Środek wywabiający nanosimy bez rozcieńczania bezpośrednio na zabrudzenie czy plamę, a po całkowitym wyschnięciu resztki preparatu z wchłoniętym brudem usuwamy wilgotną gąbką, niekiedy czynność należy powtórzyć.
Gres naturalny.
Jak zabezpieczać gres naturalny? – gres ten nie potrzebuje specjalnego zabezpieczania, wymaga jedynie konserwacji poprzez prawidłowe ale i skuteczne zmywanie powierzchni środkiem do czyszczenia podłóg z kamienia. Jeśli już chcemy impregnować powierzchnię tarasu czy balkonu zastosujmy silikonowy preparat Ceresit CT 10 do płytek ceramicznych i spoin.
Codzienna pielęgnacja – do usuwania zwykłych zabrudzeń stosuje się mocno rozcieńczonych detergentów do zmywania podłóg kamiennych. Kiedy chcemy usunąć silniejsze zabrudzenie użyjmy mocniejszego detergentu do zmywania podłóg, zazwyczaj środka odtłuszczającego lekko stężonego, po zakończeniu zmywania musimy starannie spłukać powierzchnię gresu.
Inne artykuły:
Płytki drukowane – nowy wymiar okładzin ceramicznych.
Jak konserwujemy szkliwione płytki ceramiczne?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 11.06.2011