Przymierzając się do remontu i wykończenia podłogi, czy to w kuchni, salonie, łazience, mamy określone preferencje oraz wyobrażenia o aspekcie wizualnym i też użytkowym, często chcielibyśmy mieć wyjątkowo trwałą i łatwą w utrzymaniu podłogę, ale też wizualnie bardzo ciepłą, najlepiej naturalnie wyglądającą. Trwałość, łatwość w pielęgnacji i niewrażliwość na wodę zapewnia płytka ceramiczna, zaś drewno wizualne ciepło, czy można mieć jedno i drugie, tj. trwałą, ale i wyglądającą jak z drewna podłogę? Rozwiązaniem są płytki ceramiczne doskonale odwzorowujące drewniane deski, z ich rysunkiem drewna, usłojeniem, kolorystyką i strukturą, tego rodzaju płytki nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia, łazienki, kuchni czy salonu bądź też na taras, łatwo się taką podłogę myje, posiada wysoki stopień antypoślizgowości, odporna jest na wodę i zarysowania, a jednocześnie płytka ta gwarantuje nam oczekiwany wydźwięk estetyczny, czyli efekt ciepłej, drewnianej podłogi.
Z reguły płytka ceramiczna imitująca drewno ma kształt długiej a wąskiej deski, o wymiarach np. 10×60, 15×90, 20×120 cm albo też klepek parkietu, zazwyczaj układa się takie płytki w tzw. cegiełkę z przesunięciem o 50 czy np. 25%, mniejsze „klepki” można układać także w jodełkę, jak parkiet. Powierzchnie „drewnianych” płytek są rozmaite, od całkowicie gładkich, niekiedy specjalnie polerowanych, wydobywających efekt głębi z ich powierzchni, w sam raz do nowoczesnych aranżacji, po mocno fakturowane, doskonale nadające się np. do wnętrz stylizowanych na rustykalny bądź retro. Płytki mogą imitować dowolny gatunek drewna, postęp w technologii wytwarzania tego materiału wykończeniowego daje dziś niemalże nieograniczone możliwości, a designerzy przygotowują śmiałe i nieoczekiwane kolekcje, technika druku cyfrowego w połączeniu z wysoce zaawansowanymi procesami produkcji zapewniają nam elegancki efekt zdobniczy i wysoki parametr użytkowy płytek.
Płytkę „drewnianą” można układać nie tylko na podłogach, ale także np. na wybranej ścianie łazienki, powiedzmy w stanowisku prysznicowym, z reguły są to płytki gresowe, szkliwione, tylko ten rodzaj materiału gwarantuje takie bogactwo wzorów i faktur, są to płytki bardzo twarde i odporne na zarysowania czy mróz, toteż decydując się na podłogę drewnopodobną ale ceramiczną, nie przejmujemy się w ogóle o zachlapane i obłocone buty, z piaskiem na podeszwach czy też tzw. szpilki, co w przypadku podłogi drewnianej lub z paneli laminowanych, często spędza nam sen z powiek, przykład korytarza na który wchodzi się bezpośrednio z dworu jest tu najlepszy.
Posiadając ogrzewanie podłogowe „drewniana” płytka ceramiczna będzie o wiele lepszym przewodnikiem ciepła niż drewno, które z natury rzeczy jest izolatorem cieplnym, dochodzi też kwestia pracy drewnianej podłogi pod wpływem wilgoci i temperatury i ewentualnego rozsychania się, czego wynikiem mogą być szpary, a poprzez proces użytkowania konieczności renowacji, tj, cyklinowania i lakierownia co jakiś czas, wykładając podłogę „drewnianą” płytką ceramiczną możemy o tych wszystkich problemach zapomnieć, ponadto upalnym latem chłód zimnej podłogi pod stopami to sama przyjemność.
A co z aspektem ekologicznym, dla zwolenników wnętrz eko płytka ceramiczna nie powinna stanowić problemu, gdyż jej komponentami są naturalne materiały, jest jedynie bardziej przetworzona niż parkiet, deska czy np. drewniana podłoga warstwowa, choć jej utylizacja faktycznie jest w jakimś stopniu uciążliwa dla środowiska, w przeciwieństwie do drewna, które się samo rozkłada, procesy produkcyjne płytki gresowej nie są natomiast dziś bardziej szkodzące środowisku niż produkcja podłóg z drewna.
Zapraszam do podobnych publikacji:
Płytki ceramiczne na ścianie salonu.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 08.08.2014