WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Co zamiast płytek w łazience?

Jeśli chcemy odejść od standardów w wykończeniu ścian i podłogi łazienki, do dyspozycji mamy drewno, kamień naturalny, konglomeraty kamienne, na ściany prócz wymienionych także farbę, tapetę czy inne dekoracje, np. beton dekoracyjny, farbę i tynk strukturalny.

co zamiast płytek w łazienceW aranżacji awangardowej, nowoczesnej, minimalistycznej ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia, farby lub betonu dekoracyjnego na ścianę, szkła dekoracyjnego bądź blachy nierdzewnej na jej fragmenty, na podłogę zaś drewna egzotycznego, kamienia, masy epoksydowej, posadzki z mikrocementu. Minimalizm nie oznacza braku komfortu, to tylko prostota formy i oszczędność w zdobienia, taka aranżacja może być często kosztowniejsza od klasycznej. W łazience wykorzystać możemy rozmaite materiały, musimy tylko znać ich właściwości aby ich żywotność nas zadawalała. Do stylowej łazienki idealna będzie tapeta nawiązująca wzorem sprzed lat lub farba w stonowanych barwach, obydwie powinny być oczywiście odporne na działanie wilgoci. Farba do łazienki musi być bardzo dobrze zmywalna, tj. z dużą zawartością żywic, tzw. lateksowa, będzie zatem w wykończeniu satynowym, inną farbą będzie farba ceramiczna, bardziej matowa i jeszcze bardziej odporna na szorowanie. Tynk dekoracyjny, tynk strukturalny lub inną dekorację warto impregnować bezbarwnym lakierem akrylowym, jeśli w system danej dekoracji nie wchodzi impregnat zapewniający wodoodporność.
Do łazienki i to w każdym stylu pasował będzie kamień naturalny, odradzany jest tu jednak piaskowiec ze względu na swoją nasiąkliwość i miękkość. Najtrwalszy tj. bardzo twardy, nienasiąkliwy i niewrażliwy na środki chemiczne będzie granit, sprawdzi się na podłodze, ścianie i jako blat podumywalkowy, jednak jego ziarnista struktura na dużych, jednolitych powierzchniach może wprowadzić monotonię.

Kamieniem o wiele żywszym, cieplejszym wizualnie, z większą różnorodnością kolorystyczną i bardziej dekoracyjnym co zamiast płytek w łaziencejest marmur ze swoimi niepowtarzalnymi wzorami, tu każda płyta ma inny rysunek, aczkolwiek zależnie od gatunku nie jest tak twardy i nienasiąkliwy jak granit, poza tym należy uważać, gdyż jest bardziej wrażliwy na substancje chemiczne, jak tłuszcze i kwasy, może powstać plama pod wpływem działania np. soku z cytryny lub jakiegoś kosmetyku, dlatego nie nadaje się jako półka w łazience. Podobnie żywym i dekoracyjnym kamieniem, jak marmur, dodatkowo bardzo atrakcyjnym, jest trawertyn, jego porowata struktura, widoczne spękania i szczeliny są zwykle wypełnione bezbarwną żywicą lub szpachlą w kolorze kamienia, dzięki temu jest gładki. Interesująca kolorystyka i rysunek trawertynu, nieuporządkowany układ otworków, to cały urok tego kamienia, podobnie jak marmur wymaga impregnacji.
Interesująca alternatywa dla kamienia naturalnego, to konglomerat kamienny, tj. mieszanka rozdrobnionego kamienia z żywicami i pigmentami, dostępne są konglomeraty marmurowe i kwarcowe, marmurowe wymagają takiej samej troskliwej pielęgnacji jak marmur, te drugie są odporne i nienasiąkliwe, pod względem użytkowym mogą być nawet lepsze od granitu. Niewątpliwą zaletą konglomeratów jest spory wybór kolorów i wzorów, o wiele większy niż w przypadku kamienia naturalnego oraz niższa cena. Okładziny kamienne ze względu na swój ciężar, wymagają właściwej nośności ściany, na której mają być położone, w przypadku ściany gipsowo-kartonowej musi mieć ona wzmocnioną konstrukcję.
Drewna w łazience pewnie każdy się obawia, szczególnie na podłogę, choć boazeria, blaty czy półki też muszą być odporne na zwiększoną wilgotność, jednak gatunki egzotyczne, jak iroko, teak, merbau czy badi w pełni nadają się do wilgotnych pomieszczeń, są to stabilne gatunki drewna, nie rozszerzają i nie kurczą się pod wpływem zmian wilgotności, merbau i badi są poza tym bardzo twarde. Naturalnym jest jednak, że nie można zostawić drewnianej podłogi zachlapanej wodą, tak jak można to zrobić z podłogą wyłożoną kamieniem lub okładziną ceramiczną. Zabezpieczyć drewnianą podłogę można poprzez lakierowanie, olejowanie, woskowanie (są też olejowoski), wszystko zależnie od gatunku drewna, na niektóre gatunki można zastosować tylko jeden rodzaj zabezpieczenia. Olej głęboko wnika w strukturę drewna a wosk idealnie zamyka jego pory przed wilgocią, tu iroko lub teak jest odpowiednie, jednak gatunki mniej tłuste, jak badi, mahoń, merbau, sapeli lub cedr wymagają lakierowania. Jeśli lakier, to wysoko elastyczny, odporny na wilgoć a jednocześnie zapewniający oddychanie drewnie.

 

Inne publikacje:

Baterie termostatyczne – czy zawsze możemy je stosować?

Armatura łazienkowa sterowana elektronicznie?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 21.05.2012

Oceń artykuł