Chcąc uzyskać doskonale zmywalne, półmatowe wykończenie powierzchni ścian musimy liczyć się z pojawianiem refleksów świetlnych, w przypadku gdy ściany posiadają idealną gładź gipsową wszystko jest w porządku, problem zaczyna się gdy powierzchnia ściany ma pewne niedoskonałości, chropowatości, nierówności, wówczas wykończenie półmatowe powoduje że najdrobniejsza nierówność jest od razu widoczna, o wiele bardziej niż w przypadku wykończenia ściany farbą w pełnym macie. Natomiast zawsze jest coś za coś, chcąc osiągnąć doskonale zmywalne powierzchnie stosujemy farby z dużą domieszką żywic syntetycznych, poprawiających właśnie parametr zmywalności, ale w zamian ściana nie może mieć pełnego matu, ale półmat, satynę. Aby uzyskać wykończenie powierzchni w pełnym macie stosujemy farby matowe, ich zmywalność będzie na średnim poziomie, ale w pomieszczeniach typu salon, sypialnia, gabinet nie jest najistotniejsza zmywalność farby, inaczej ma się tylko sprawa z korytarzem jako ciągiem komunikacyjnym, kuchnią i naturalnie łazienką.
Tyle w kwestii ścian, płaszczyzny sufitów z natury rzeczy zawsze maluje się farbą matową, połyskujący sufit nigdy nie będzie wyglądał estetycznie, chyba że taki design opracował projektant wnętrz i powierzchnia sufitu ma wyglądać bardziej dynamicznie, ekspresywnie, ale wtedy musi być idealnie gładka.
Pozostając przy wykończeniu sufitu zawsze pozostaje temat jego gładkości, jeśli powierzchnia nie jest idealna, a dodatkowo mocno oświetlona światłem padającym z jednej strony, od okna, warto pomyśleć o innowacyjnym produkcie firmy Tikkurila, tj. farbie antyrefleksyjnej, nie jest to żaden trik marketingowy, a rzeczywisty skuteczny produkt opracowany przez technologów tej firmy.
Sufit zawsze jest odsłonięty, często intensywnie pada na niego światło słoneczne z okna o ekspozycji na południe, widoczne są wtedy najmniejsze niedoskonałości, wspomniana farba o nazwie Tikkurila Anti-Reflex white [2] prócz śnieżnej bieli niweluje wszelkie refleksy świetlne mogące wywoływać wrażenie nierówności powierzchni, farba jest głęboko matowa – stopień połysku [2], lateksowa i naturalnie wodorozcieńczalna.
Zastosowanie w farbie rozwiązania Matt X-Treme Technology powoduje że powierzchnia sufitu zachowuje jednolitą, głęboko matową powierzchnię i to niezależnie pod jakim kątem pada światło, które rozpraszane jest równomiernie we wszystkich kierunkach, farba tworzy w pełni matową drobnoziarnistą powierzchnię, jednocześnie pozbawioną jakichkolwiek refleksów świetlnych, efekt finalny jest w pełni zadowalający każdego estetę.
Farba antyrefleksyjna. Tajemnica optycznego niwelowania refleksów świetlnych tkwi w recepturze farby, to unikalna mieszanina związków tytanu i wypełniaczy funkcyjnych. Efekt gładkiej powłoki powstaje poprzez bardzo dobrą rozlewność farby, a wydłużony okres otwarcia wpływa na możliwość wykonania miejscowych poprawek, odpada problem smug czy pasów, farba zalecana jest głównie na sufity o większej powierzchni, które są bardzo dobrze doświetlone, farba ponadto ma ekologiczną recepturę, charakteryzuje się bardzo niską zawartością LZO (Lotnych Związków Organicznych), dopuszczalna zawartość LZO od 2010 r. to 30 g/l, a farba zawiera poniżej 15 g/l LZO.
Farba jest bardzo łatwa w aplikacji podczas prac remontowych i wykończeniowych, oczywiście należy stosować się tu do zaleceń producenta, które są podobne jak przy innych farbach do wnętrz, wydajność farby jest na poziomie 6-8 m2/l przy jednokrotnej warstwie, zatem niższa od większości farb, jest też relatywnie droższa, jednak to co oferuje jest warte jej zakupu.
Farba antyrefleksyjna to głęboki mat wykończenia, przeczytaj też publikację: Farba matowa, czy półmatowa?
Wyceny usługi malowania i / lub usługi wykończenia mieszkania pod klucz,
to kontakt z naszą firmą remontową; 691 051 308 / Formularz Kontaktowy
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Poznań, 04.02.2015