Łóżko wodne pewnie przez wielu będzie uważane za ekstrawagancję czy fanaberię, wybujały gadżet w wyposażeniu sypialni, faktycznie ten produkt zawsze był kojarzony jako wybitnie ekskluzywny, głównie ze względu na wysoki koszt zakupu, ponadto rozbieżność cenowa zależnie od modelu, czytaj ekskluzywności jest spora, bo różnice cenowe mogą być nawet 1 do 5, a mówimy tu o wyjściowej cenie ok. 4000 zł. Jednak ciekawą, o wiele tańszą alternatywą może być sam materac wodny, któremu musimy wprawdzie zapewnić wystarczająco mocną ramę łóżka, o co w standardowych modelach dość trudno, cena takiego materaca jest całkowicie porównywalna do zwykłego materaca, można go kupić już od ok. 1500 zł.
Cechy łóżka wodnego.
Podobnie jak w zwykłych materacach, tak samo łóżka wodne mogą być miękkie bądź też bardziej twarde, mogą się też różnić intensywnością falowania, ponoć leżenie i zatem spanie na wodzie ma zapewniać niezapomniane doznania, ekstra wypoczynek i być zdrowe, bo materac doskonale dopasowuje się do ciała człowieka i faktycznie, materac wodny z natury rzeczy jest naprawdę bardzo wygodny, jednakże ogólne właściwości zdrowotne takiego materaca poddawane są tak samo pozytywnej jak i negatywnej ocenie.
Leżąc na materacu wodnym nasze ciało idealnie jest podparte, nacisk na każdą jego część jest jednakowy, aczkolwiek nawet najtwardszy model wodnego materaca nie będzie wskazany dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa, takie jak dyskopatia bądź inne zwyrodnienia, będzie po prostu zbyt miękki, zatem jest to raczej materac dla ludzi ze zdrowym kręgosłupem, ale gdy nasze schorzenie dotyczy tylko np. spraw reumatycznych lub artretyzmu, wtedy funkcja jaką posiada łóżko wodne, tj. podgrzewanie wody wypełniającej materac, będzie wręcz spełniać rolę terapeutyczną. Inna zaleta materaca wodnego, to wyeliminowanie prawie do zera rozwoju roztoczy, co ma miejsce w większym lub mniejszym stopniu w standardowych materacach, materac wodny jest przez to całkowicie antyalergiczny, ponadto to co się dzieje z każdym zwykłym materacem, czyli odkształcenie po latach użytkowania, w przypadku materaca wodnego nie ma miejsca, zaś jeśli jesteśmy zmarzlakami, to mamy idealny produkt, funkcja podgrzewania wody powoduje, że kładziemy się na ciepłym łóżku, temperaturę wody ustawiamy według własnych potrzeb.
Względy bezpieczeństwa mówią o konieczności posiadania mocnej konstrukcji łóżka, dodatkowo wyposażonego w tzw. wannę, wykonaną zwykle z mocnego tworzywa sztucznego, która ma uchronić materac od ewentualnego przebicia od spodu i z boków, zważmy że wody w takim materacu może być z 300 litrów (przebicie od góry nie jest groźne, nie spowoduje zalania sypialni), posiadając łóżko bez tej „wanny”, koniecznie powinniśmy kupić model materaca, który ma kilka komór, wtedy jakieś pechowe przebicie w jednym miejscu, spowoduje wyciek tylko części całej wody, pomimo że powłoka materaca jest bardzo wytrzymała i elastyczna, to jednak podda się, jak każdy tego typu produkt ostremu przedmiotowi, jak igła czy ostro zakończony nóż.
Tworzywo z którego składa się powłoka materaca nie powinno zawierać niekorzystnych dla zdrowia ftalanów, zapewni to wykonanie powłoki z winylu, dodatkowo mającej certyfikat Eco-Tex 100.
A co z zużyciem prądu, przecież woda musi być podgrzewana, otóż m.in. pojemność cieplna masy ok. 300 litrów wody powoduje, że oszczędne systemy podgrzewania działające w nocy non stop, mogą pobrać w skali roku tyle energii elektrycznej co przeciętna lodówka. Zaznaczyć trzeba, że sterowanie termostatem jest zdecydowanie wygodniejsze, gdy materac wodny posiada do tego zadania pilota.
Łóżko wodne z wyglądu nie robi różnicy w stosunku do zwykłego łóżka, więc nie wymaga innego podejścia do aranżacji sypialni, ani też zmiany wystroju, gdy kupimy takie łóżko do już urządzonej sypialni. Różni się natomiast sposobem pielęgnacji, są do tego zadania przeznaczone specjalne płyny oraz akcesoria, a przed pierwszym napełnieniem wodą należy dodać do niej środek antybakteryjny, taki jak zaleca producent, środek ten należy dolewać zazwyczaj co pół roku, dzięki czemu nie ma potrzeby wymieniać wody w materacu przez długi okres użytkowania. Łóżka wodnego w żadnym razie nie należy przesuwać podczas przemeblowywania, póki nie opróżni się materaca z wody.
Możesz także przeczytać:
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 06.04.2014