Zanim wybierzemy odpowiedni materac dla siebie, sprawdźmy jakie mamy warianty.
Materac sprężynowy bonellowy.
Zasadniczym elementem jego budowy są sprężyny o kształcie bonelli, są to dwa okręgi złączone spiralą, charakteryzują się progresywną sprężystością, oznacza to, że w przypadku wywierania niewielkiego nacisku na materac odczuwamy także niewielki opór sprężyny, natomiast przy dużym nacisku, sprężyny zwiększają siłę wypierania. Ponieważ wszystkie sprężyny są ze sobą połączone, dlatego wywieranie nacisku w jednym miejscu rozprzestrzenia się na większy fragment materaca, pomimo że materac jest dość wygodny, z czasem może ulec odkształceniu, zdecydowanie odradzany osobom z chorym kręgosłupem.
Materac sprężynowy kieszeniowy.
To już zupełnie inna, o wiele wyższa jakość, wkład materaca wykonany jest ze sprężyn, a każda z nich znajduje się w osobnej kieszonce zrobionej z tkaniny, przestrzeń pomiędzy kieszeniami wypełnia pianka poliuretanowa, sprężyny połączone są ze sobą wyłącznie w punkcie styczności. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w czasie obciążenia sprężyny pracują niezależnie od siebie, drut z którego są wykonane ma różną grubość, ponadto sprężyny mają różne wysokości, z tego powodu zdecydowanie lepiej dopasowują się do krzywizn ciała człowieka, doskonale przy tym odciążając kręgosłup, który układa się w naturalnej pozycji. Tego typu materac jest bardzo wygodny i komfortowy, często można go nazwać rehabilitacyjnym.
Materac lateksowy.
Wykonany jest z bloku pianki, jako połączenie mleczka kauczukowego, tj. lateksu z komponentami syntetycznymi, wykazuje się sporą wytrzymałością i odpornością na trwałe odkształcenia, ponadto doskonale przepuszcza powietrze oraz wilgoć, przez co nie zagnieżdżają się w nim bakterie, ponadto posiada bardzo wysoki stopień elastyczności, bardzo dobrze dopasowuje się do krzywizn ciała i to niezależnie od jego położenia. Ten materac jest też jak najbardziej wskazany dla dzieci.
Materac piankowy wysokoelastyczny i termoelastyczny.
Zbudowany jest w całości z pianki wysokoelastycznej lub z trzech warstw; zewnętrznych termoelastycznych oraz wewnętrznej pianki wysokoelastycznej. Materac jest lekki, charakteryzuje się dobrą wentylacją, idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, najlepiej rozluźni mięśnie, a zatem człowiek poczuje się wypoczęty, zrelaksowany, poza tym warstwa termoelastyczna materaca reaguje na temperaturę ciała, im będzie wyższa, tym bardziej odkształci się podłoże, jest to produkt dla ludzi, dla których wygoda jest bardzo istotna. Podobnie jak materac lateksowy, tak też ten odznacza się elastycznością punktową, polega to na odkształceniu wyłącznie w miejscu wywierania nacisku.
Materac kokosowo-piankowy lub kokosowo-lateksowy.
Jest to kilka warstw pianki poliuretanowej (lateksu), którymi obłożona jest podstawa materaca (lub warstwy), będzie to mata składająca się z włókien oczyszczonej i sprasowanej palmy kokosowej. Jest przeznaczony dla osób preferujących bardziej twardy materac, naturalny wkład powoduje, że jest bardziej przewiewny oraz cieplejszy, wg specyfikacji ma jednocześnie eliminować tworzenie się wyładowań elektrostatycznych i niwelować niezdrowe pole elektromagnetyczne.
Sprawdź inne wpisy:
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 02.12.2013