Ten rodzaj oświetlenia wykreowali designerzy wraz z projektantami / technologami zatrudnionymi przez wytwórców galanterii budowlanej. Był przeznaczony do montażu sufitów gipsowo-kartonowych o formułach pozwalających na komponowanie z nimi wyszukanego oświetlenia o modernistycznym wydźwięku, a powstał w wyniku zapotrzebowania rynku aranżacji i wykończeń wnętrz mieszkalnych na co bardziej wyrafinowane acz kompaktowe i „zgrabne” rozwiązania, nie generujące zarazem za wysokich kosztów przedsięwzięcia w materii materiału oraz usługi realizowanej przez firmy remontowe z Poznania.
Ideą, jaka przyświecała projektantowi („wynalazcy”) oświetlenia szczelinowego to budowanie przestrzeni ultra nowoczesnej, o zabarwieniu minimalistycznym, loftowym czy industrialnym, co nawiązuje do zamysłu cechującego się ograniczeniem do minimum form wyrazu artystycznego, tworzenia monolitycznych, ciągłych płaszczyzn bez załamań, uskoków, z oświetleniem wpuszczanym w lico sufitu g-k, co z kolei sprzyja kreowaniu przestronności w imię koncepcji, że im mniej zróżnicowania na elementach wykończeniowych (deseń, kolor, faktura), tym powierzchnia / przestrzeń w ten sposób zaaranżowana wydaje się po prostu większa.
Zbudowanie niewielkiej szczeliny rzędu 5-10-13-16 mm, między krawędzią płyty g-k a ścianą czy też pośrodku sufitu g-k nie było w zasadzie nigdy problemem w materii technicznej, wymagało jednak skręcania wielu profili, precyzyjnego dystansowania krawędzi sufitu g-k względem ściany, montownia półnarożników aluminiowych, ta bez mała koronkowa robota była bardzo czasochłonna, w rezultacie windująca cenę usługi remontowej i wykończenia sufitu w wariancie właśnie niestandardowym, ale za to ze sznytem designerskim.
W sukurs zapotrzebowaniu powstał system gotowych profili do wykonania szwu światłocieniowego, jest wyjątkowo nieskomplikowany, wręcz łatwy w montażu, znakomicie ułatwia całą operację najętej do wykończenia mieszkania pod klucz firmie remontowej, nie drążąc już tak bardzo kieszeni odbiorcy usługi.
Kapitalne rozwiązanie udostępnia inwestorom i designerom wnętrz mieszkań pod klucz dystrybutor technologii i osprzętu FSPRO (wszystkie komponenty są do kupienia na ich stronie www), są to profile do konstruowania oświetlenia szczelinowego, w płaszczyźnie sufitu g-k, wzdłuż ścian, w rozmaitych konfiguracjach, profile dostępne są w różnych kształtach, kolorach, rozmiarach, co daje projektantowi wnętrz oraz poznańskiemu odbiorcy usługi remontu mieszkania spory wachlarz możliwości aranżacyjnych.
Oświetlenie w licu sufitu g-k daje efekt świecącego paska / pasków, jak ze scenerii wnętrz statku kosmicznego z serii Star Trek, ale wyjątkowo efektownie prezentuje się tutaj realizacja przy zastosowaniu profilu dystansowego do oświetlenia szczelinowego przyściennego, zamontowanego obwodowo na krawędzi sufitu g-k wokół wszystkich czterech ścian remontowanego wnętrza dla wytworzenia szwu światłocieniowego.
Szczególnie po uruchomieniu oświetlenia (taśma LED) zamontowanego i ukrytego w szczelinie, daje wrażenie niemalże lewitowania „nieważkiego” do złudzenia sufitu, który wygląda lekko i finezyjnie.
W wariancie oświetlenia szczelinowego przyściennego, należy mieć świadomość, że profil jest idealnie prosty, zatem i ściana nie może mieć nawet najmniejszych załamań, nierówności, gdyż wtedy niewielka na kilka / kilkanaście milimetrów szczelina ukaże najmniejszą niedoskonałość powierzchni ściany.
Przed realizacją koncepcji, tj. rozpoczęciem montażu sufitu g-k i profilu dystansowego, bezwzględnie należy sprawdzić długą łatą tynkarską jakość tynku, i to nawet w nowo oddanym mieszkaniu deweloperskim, gdyż tolerancja jakościowa dla tynku gipsowego-lekkiego wg Norm Polskich, jest po prostu za duża dla tego projektu.
Podświetlenie taśmą LED ściany, choć światłem dość subtelnym, bo taśma w tejże koncepcji oświetlenia szczelinowego to głównie oświetlenie dekoracyjne, nie użytkowe, generuje jednak firmie remontującej najętej do wykończenia mieszkania pod klucz inną zależność, otóż źródło światła znajdujące się tak blisko ściany, praktycznie na milimetry od jej lica, powoduje, że musi być ona niezwykle gładka, praktycznie perfekcyjnie gładka, toteż usługa gładzi gipsowych musi być wykonana na takiej podświetlonej ścianie więcej niż dokładnie, w żadnym razie nie jest to problem wykonawczy, lecz należy o tym pamiętać (firma remontowa podczas wyceny i realizacji, odbiorca usługi wykończenia wnętrz podczas odbioru technicznego prac).
Zarazem bezpieczniejszym w kontekście wspomnianej zależności rozwiązaniem będzie pomalowanie podświetlonej ściany farbą o wykończeniu bliżej matu niż półmatu, na powierzchni wykończonej farbą matową, jest mniej refleksów świetlnych, światło miękko się odbija od takiej powierzchni, subtelnie się rozpraszając, jakkolwiek ze względów praktycznych, farby do wymalowań ścian wnętrz mieszkań mają zazwyczaj wykończenie półmat, gdyż wtedy podnosi się ich parametr dotyczący zmywalności, są jednak dostępne specjalne formuły farb (np. ceramicznych, akrylowo – kompozytowych, tudzież produkt firmy Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt [3]) o bardzo dobrej zmywalności i jednocześnie mających wykończenie mat (tu z kolei popisać się musi i dobrze doradzić inwestorowi projektant wnętrz).
Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą remontową; telefonicznie 691 051 308 lub poprzez Formularz Kontaktowy, pani projektant też jest do usług.
Przeczytaj także:
Wyrównujemy ściany płytą gipsowo-kartonową.
Płyty specjalistyczne do suchej zabudowy.
Poznaj nasze usługi:
Autor publikacji: Wojciech Gośliński
Poznań, 19.03.2024