Przestrzeń loftowa, minimalistyczna, ale z nutą slow.
Salon w mieszkaniu loftowym, to obowiązkowo wysoki sufit oraz spora przestrzeń, aranżacja loftu naturą rzeczy opierać się musi na elementach stylistycznych będących koherentnymi z tego rodzaju przestrzenią.
Jakie to elementy?
- Pierwszym jest minimalizm, duże loftowe wnętrza nie powinny być upstrzone detalami zdobniczymi czy nadmierną ornamentyką, minimalizm zaś oznacza ograniczenie form wyrazu artystycznego, ale również wykreowanie przestrzeni praktycznej, wygodnej, w tym kontekście niemalże komfortowej.
- W salonie loftowym mogą się też znaleźć elementy z pierwiastkiem industrialnym, post przemysłowym, bądź co bądź genealogia loftu to wnętrza mieszkalne zaadoptowane właśnie z pomieszczeń poprzemysłowych (budynek starej manufaktury, przetwórni, magazynu logistycznego).
- Salon loftowy nie tylko metrażowo ma się czym poszczycić, ale też jego aranżacja ma wykorzystywać ciągłe, duże, gładkie, o monolitycznym obliczu i jednolicie wykończone płaszczyzny, w zdecydowanej większości bez desenia, deseń może się pojawić tylko na wybranych elementach wykończenia czy wyposażenia tegoż remontowanego wnętrza.
- Prezentowany salon posiada zatem sporą bryłę przedścianki g-k stanowiącej rozciągnięcie wszerz obudowy kominka oraz rozłożysty, płaski częściowo podwieszony sufit g-k, w imię ograniczenia elementu dekoracyjnego, są to dwie proste, białe płaszczyzny skomponowane ze stonowanym piaskowo beżowym pastelowym odcieniem ścian oraz z kremowym sufitem okalającym część centralną sufitu, czyli elementu obniżonego.
- Biel, przez co niektórych specjalistów od wnętrzarstwa zwana „niekolorem” oraz o małej sile wyrazu kolor ściany i części kremowej sufitu, doskonale wpisują się w założenie o aranżacji „nie tryskającej” dekoracyjnością, a to zważywszy, iż kolor właśnie, jako główny aktor każdej aranżacji mieszkania pod klucz, zalicza się do elementu dekoracyjnego.
- Część kremowa sufitu, aby dodatkowo dodała wnętrzu dynamiki oraz poczucia przestronności, błyszczy się niemal jak tafla lustra, efekt ten jest do uzyskania przy zastosowaniu technologii sufitu napinanego, w sumie jako rozwiązania niszowego dla standardowej usługi wykończenia mieszkania pod klucz, jakkolwiek przy aranżacji loftu, który nie stroni od awangardy zarówno w materii designu jak i wykorzystanej technologii, sufit napinany jest w pełni adekwatnym, efektywnym i efektownym rozwiązaniem, realizacją tej akurat usługi powinna się zająć firma remontowa w tym się specjalizująca.
- Loft z samej swojej idei, skoro przesiąknięty jest image minimalistycznym, ubogą ornamentyką, jednocześnie ma być duży i w żadnym razie nie zagracony, domownikom mógłby dawać odczucie wyobcowania czy zimna, być mało przytulnym, aby temu przeciwdziałać, prezentowany projekt wyposażony jest w pewne „ciepłe” dodatki, które widzimy np. w stylizacji slow, będzie to na pewno kominek, choć tutaj o ultra nowoczesnej formie wzorniczej, niemniej jednak płomień w kominku jest prawdziwy, żadna imitacja, ciepło wlewa się do wnętrza nie tylko wizualnie, ale i fizycznie.
- Rozwiązanie wymaga jednak na etapie remontu podciągnięcia do kominka instalacji gazowej, zapewnienia odprowadzenia spalin, dla bardzo naturalnego efektu palenia się prawdziwych polan drewna, powinno się zainwestować w wyższą półkę, tj. urządzenie, w którym palniki uruchamiają się sekwencyjnie, na przemian, tak aby nie było zjawiska monotonii, czyli cały czas takiego samego płomienia.
- Wnętrze slow to również naturalne materiały oraz stonowane, nie krzykliwe kolory, dające ukojenie oczom, przez to i zmysłom, toteż neutralna, niewinna i nieskazitelna biel sąsiaduje tutaj z pastelowym kolorem ścian w stonowanym wydaniu, co daje poczucie spokoju oraz sprzyja relaksowi i odprężeniu.
- Ciepła i przy okazji szlachetności dodaje drewniana dębowa podłoga, a perfekcyjnie „oswaja” salon, kapitalnie go uatrakcyjniając, kształt okien, choć podzielone na prosty układ, to nie mają w swoim obrysie bardzo nowoczesnej linii, jak większość detali wykończenia i wyposażenia we wnętrzu loftowym, łukowe nadproża nawiązują do architektury retro, może i z nutą neoklasycystyczną, zarazem podobny kształt okien posiadały budynki przemysłowe sprzed około stu laty, toteż w tym projekcie pojawia się jak gdyby ciągłość architektoniczna, loft zatem nie jest oziębłym wnętrzem, ma to coś specyficznego i intrygującego, surową wymowę w kompozycji z bez mała swojskim obliczem pewnych detali, tu akurat okien.
- Idąc tropem wizażu loftu, okna nie mogą mieć firanek i zasłon, to nie przystoi tejże stylizacji, zresztą minimalizm na to nie przyzwala, nowoczesne żaluzje nie są jednak z tworzywa sztucznego, mają wyglądać oryginalnie i estetycznie, toteż żaluzja tutaj to naturalny materiał (lniana tkanina).
- Loft za przyczyną oferowanej przestrzeni i prostych w założeniu form wzorniczych daje odczucie wygody i komfortu, blichtru natomiast dodają naturalne materiały, do których zaliczyć tutaj należy również skórzaną tapicerkę designerskich, rozłożystych i na pewno wygodnych kanap, są z czarnej skóry, o półmatowej teksturze, dodają powabu wnętrzu, ich magiczna i szlachetna czerń, subtelnie wkracza do tego pastelowego salonu, nadając mu nieco powagi.
- Szklana ława, lampy sufitowe to równie jak kanapy, nowoczesny design, ale modernistyczny ton oddaje też wzór dywanu, jest odrobinę patchworkowy, a wykonany z naturalnej przędzy, tego typu dodatki definiują wnętrze loftowe, jako odzwierciedlenie awangardy w realizacji remontowej i usługi wykończenia mieszkania pod klucz.
- Fundamentalnie rzecz ujmując konstrukt loftu to pewnego rodzaju „recykling” w szeroko rozumianym wnętrzarstwie, loft jest swoistym „spadkobiercą” przestrzeni post przemysłowych, przestrzeni przez duże P, tego typu obiektów, nadających się do metamorfozy i otrzymania drugiego życia, zachowało się jeszcze trochę w Poznaniu.
Subtelna i z gustem konfrontacja formy nowoczesnej, z detalami ocieplającymi przestrzeń salonu oczekuje od projektanta wnętrz umiejętności niezbędnych w branży, w której to świadczy swoje usługi, nasza poznańska firma remontowa może się poszczycić posiadaniem kogoś takiego w swoim zgranym zespole, co poszerza front zadań, jakich możemy się podjąć, od projektu, po kompleksową usługę remontową i wykończenie mieszkania pod klucz.
W sferze remontu i wykończenia mieszkania, zapoznaj się też z innymi publikacjami:
Surowy sufit betonowy w mieszkaniu deweloperskim – z jakim problemem mamy do czynienia?
Dylatacje na ścianach w mieszkaniach deweloperskich – jak sobie z nimi poradzić?
Autor artykułu i publikacja: Wojciech Gośliński
Poznań, 22.03.2022