Surowy sufit betonowy w mieszkaniu deweloperskim – z jakim problemem mamy do czynienia?
Do tego, że tzw. tradycyjna technologia budowlana lub kluczowe jej elementy zostały bezpowrotnie zarzucone przy stawianiu większości nowych mieszkań deweloperskich, firmy remontowe od wykończeń wnętrz czy projektanci wnętrz już się przyzwyczaili, inaczej sprawa ma się z odbiorcą usługi remontowej, z reguły, co naturalne, laikiem w sferze budowlanej, toteż nie wnika on aż tak bardzo w niuanse tyczące się szeroko rozumianej budowlanki, frapuje go raczej proces wykończenia mieszkania pod klucz, niemniej jednak…
Problemem, a to dla kieszeni odbiorcy usługi mogą być inne kwestie, otóż przyjęło się, że nowy lokal mieszkalny oddany przez firmę deweloperską klientowi, powinien być de facto gotowy pod realizację usługi wykończenia pod klucz, lecz cóż świeżo upieczony właściciel mieszkania ma myśleć, widząc surowy, betonowy sufit w całym mieszkaniu, zastanawia się; jakim że to problemem było również i sufit wytynkować, jak wytynkowane są ściany?
Oto wyjaśnienie; strop tzw. lany (a z takim wariantem ma się wtedy do czynienia), powstaje przez zalanie betonem płyt szalunkowych, płyty zaś aby ich późniejszy demontaż był łatwy, przy tym płyty się nie uszkodziły, smarowane są tłustą substancją tworzącą barierę między płytą a wylanym betonem, jakkolwiek po usunięciu płyt szalunkowych, na powierzchni betonu pozostanie film w postaci cienkiej warstwy substancji smarującej, na którą to nie istnieje żaden grunt sczepny, dzięki któremu można by sufit wytynkować, bez obawy czy kiedyś tynk nie odpadnie.
Firma deweloperska (licząc każdy grosz), wybiera prostszą dla siebie ścieżkę, oddając klientowi surowy, betonowy (tłusty) sufit, nie wskazując przy tym, w jaki sposób wykończyć ów sufit w materii technologicznej, a to asekuracyjnie, aby później nikt nie miał do dewelopera pretensji.
Laik się zapyta, a czy nie ma metody dla wytynkowania i sufitu podczas przygotowania mieszkania dla wykończenia pod klucz, otóż jest, na etapie stawiania budynku beton powinno się poddać piaskowaniu, co usunęłoby tłustą warstwę, lecz usługa ta to dodatkowy koszt dla dewelopera.
Teoretycznie mieszkanie w czasie zakupu jest więc nieco tańsze, a to z uwagi na niewytynkowane sufity, lecz strona praktyczna przedstawia się zgoła inaczej, gdyż odbiorca usługi spodziewać się musi dodatkowej pozycji w kosztorysie ofertowym opracowanym przez firmą remontową od wykończenia mieszkania pod klucz, tyczy się ona przygotowania surowego sufitu pod gładź gipsową i malowanie.
Jakie mamy opcje do zastosowania?
Montaż sufitu podwieszanego, gipsowo-kartonowego.
- Co spowoduje pewne obniżenie wnętrz, lecz zaletą tego rozwiązania jest możliwość bardzo łatwego, dla najętej firmy wykonawczej (czytaj mało kosztowego, gdyż bez konieczności bruzdowania w twardym betonie), rozprowadzenia kabli elektr. dla nowych punktów świetlnych, skonfigurowania kilku stref oświetlenia, montażu oprawek lamp ukrytych w licu powierzchni sufitu, co sprzyja kreowaniu modernistycznego klimatu, ze sporymi, monolitycznymi płaszczyznami detali wykończenia, na których im mniej „wystaje/wisi”, tym lepiej również w sferze poczucia przestronności.
- Zaznaczyć trzeba, że rynek galanterii oświetleniowej oferuje oprawki tzw. slim, które potrzebują niekiedy zaledwie i 2.5 cm wysokości zabudowy sufitu g-k, powoduje to, że sufit wystarczy jak będzie obniżony o najniższą, możliwą technologicznie wartość, uzależnioną od przekroju profilu przyściennego ud, mającego 3cm.
- W rezultacie, jeśli sufit betonowy jest idealnie w poziomie, montaż sufitu g-k spowoduje obniżenie wnętrza tylko o powiedzmy 4-5 cm, jednak z wykluczeniem w tym wariancie stelaża skręconego krzyżowo, bo to następne 3cm w dół, opcją jest tutaj stelaż pojedynczy z profili cd, aby jednak był wysoce efektywny, a sufit konstrukcyjnie wystarczająco wytrzymały (w imię profesjonalnej usługi remontowej), powinno się raczej zapomnieć o „marketowych” profilach (z cienkiej blachy), i zainwestować w porządną, grubą i sztywną blachę, z której zbudowany jest profil (co prawda wówczas droższy, ale pewny), w tym aspekcie w stu procentach polegać można na produktach choćby firmy Knauf.
- Na sufit g-k prócz zbrojenia łączeń płaskich oraz narożnych, zaleca się nałożyć standardowo wykonaną gładź gipsową, na całej powierzchni sufitu.
- Sufit podwieszany naturalnie można również wykonać w systemie napinanym, OWA, Armstrong, aczkolwiek sufit napinany ma szereg ograniczeń i jest relatywnie bardzo drogi, zaś pod względem designu, dwa ostatnie rozwiązania zdecydowanie zarezerwowane są dla wnętrz komercyjnych, biur.
Tynkowanie sufitu.
- Dla usunięcia warstwy smaru piaskowanie na tym etapie remontu i wykończenia mieszkania oczywiście jest wykluczone, inna metoda mechanicznego usunięcia smaru poprzez szlifowanie szlifierką do betonu jest jakimś rozwiązaniem, lecz czasochłonnym, toteż podnoszącym koszt usługi remontowej, pewniejszy i mniej inwazyjny sposób to usunięcie chemiczne warstwy smaru, sprawdzonym środkiem jest tutaj Sulfanol A, to środek do odtłuszczania betonu, który rozłoży wszelkie substancje (zanieczyszczenia) o charakterze tłuszczowym.
- Jednak proces odtłuszczenia musi zostać przeprowadzony bardzo skrupulatnie (aplikacja środka, zmywanie), po tym zabiegu sufit gruntuje się gruntem sczepnym, np. Inter-Grunt (zawierającym piasek kwarcowy zwiększający przyczepność do podłoża), następnie nakłada się cienką warstwę tynku gipsowego np. MP75 firmy Knauf, ponieważ warstwa tynku nie będzie gruba, w tynk wtapia się siatkę elewacyjną, najlepiej o dobrej gramaturze, tj. 165g/m2, na tak przygotowane i wyrównane podłoże wykonuje się standardową gładź gipsową.
Pozostawienie surowego sufitu.
- To oczywiście niszowa opcja, a to dla wariantu stylizacji wykończenia mieszkania pod klucz wybitnie industrialnego, o cesze trącącej niemalże o ascetyzm w wizażu wnętrz, jakkolwiek przy odpowiedniej aranżacji, opcja ta koherentna będzie również z wnętrzami minimalistycznymi, tudzież o wysublimowanym i wytwornym wydźwięku.
- Wiele jednak zależy od finalnego wykonania sufitu przez dewelopera, gdyż nie zawsze ową „surówkę” będzie można zaimplementować do eleganckiej aranżacji, deweloper bądź co bądź skupił się li wyłącznie na sferze konstrukcyjnej, wymowa zaś „dekoracyjna” takiego sufitu wynikać będzie wyłącznie z przypadku.
- Surowe, niewykończone, z efektem; „prosto z placu budowy” detale wykończenia, bardzo często wdrażane są podczas przedsięwzięcia remontowego pt. wykończenie mieszkania pod klucz, mowa tutaj głównie o betonie architektonicznym, w postaci np. wielkoformatowych płyt betonowych (celowo z wżerami, nierównościami, niejednolitym deseniem), ale aplikuje się go na wybrane fragmenty, i tylko ścian, jedynie wersję betonu architektonicznego w rolce (jako swoiste novum w wykończeniach wnętrz), można aplikować i na sufit albo też wersję betonu wykonanego ze specjalnej masy tynkarskiej do uformowania pacą, ale rynek oferuje też deski z tworzywa, z teksturą oraz deseniem odwzorowującymi efekt betonu, z wizerunkiem odciśniętego szalunku (w tym wypadku tekstury drewnianych, chropowatych desek).
- Sufit całego mieszkania w takim stylu może być jednak zbyt kontrowersyjnym rozwiązaniem, lecz idealnym dla zdeklarowanego antagonisty sztampowości i standaryzacji w wykończeniach mieszkań pod klucz, i w tymże kontekście (ale wyłącznie dla tegoż wariantu), deweloper oddający takiemu klientowi surowy, betonowy („nieładny”) sufit, niewątpliwie przyczynił by się do obniżenia kosztu aranżacji, remontu i wykończenia mieszkania.
- Niemniej jednak raczej nie to byłoby w zamyśle firmy deweloperskiej, aby komuś potencjalnie obniżyć koszta remontu, deweloper zważa tu głównie na własną kieszeń, naturalnie nie można go za to ganić, gdyż prowadzi biznes, lecz zawsze istnieje druga strona medalu, otóż etos pracy / usługi budowlańca, a w tymże aspekcie, tj. pozostawiania surowego sufitu klientowi, jest nieco dyskusyjne.
- Jak by nie patrzeć, aby solidnie budować czy też remontować, zawsze niezbędne będą dwa czynniki motywujące, jako poniekąd imperatyw wewnętrzny; profit, ale też pasja.
Zapraszam serdecznie do innych publikacji:
Dylatacje na ścianach w mieszkaniach deweloperskich – jak sobie z nimi poradzić?
Jak wizualnie ocieplić i urozmaicić sufit?
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 18.01.2022